Reparatie bat

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Reparatie bat

Mesaj de Mandy » 06 Iul 2004, 21:16

Tocmai am rupt un bat. Este forfecat la vreo 5 cm de varf. Ati avut asemenea experiente nefericite? Se mai poate repara cumva sau ... direct la gunoi? Daca se mai poate face ceva, dati-mi o idee.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

reparatie

Mesaj de pupu » 06 Iul 2004, 21:30

Daca nu esti prea pretentios se rezolva fara probleme .

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: reparatie

Mesaj de paul » 07 Iul 2004, 05:13

pupu scrie:Daca nu esti prea pretentios se rezolva fara probleme .
Cum? Cunoasteti vreun atelier virtula, sau o adresa de net cu solutii pentru asa ceva? Am si eu o lanseta "de 2,10" pe care am rupt-o de la al doilea segment de la varf. Ce sa-i faci, "tzaranul" de mine a tras cat a putut. Pesemne ma gandeam ca daca e de firma rezista. I-am pus un varf de la un telescop rusesc... Acum, parca e toata ruseasca :)
Multumesc anticipat
Fir intins!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Reparatie bat

Mesaj de MihaiV » 07 Iul 2004, 07:33

[quote="Mandy"]Tocmai am rupt un bat. Este forfecat la vreo 5 cm de varf. Ati avut asemenea experiente nefericite? Se mai poate repara cumva sau ... direct la gunoi? Daca se mai poate face ceva, dati-mi o idee.[/quote]

5 cm nu e mare lucru. Il tai frumos acolo si ii pui alt inel de varf.

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 07 Iul 2004, 07:52

M-am gandit la faza cu taiatul dar inelele fiind f dese, inelul de varf vine la vreo 4 cm de urmatorul. E ok asa? M-am mai gandit la varianta mansonarii cu o alta buc de bat chiar pe ruptura, si sa-l lipesc. Ce parere aveti? Care varianta e mai buna?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 07 Iul 2004, 08:27

Cred ca e mai bine sa-l tai. Daca il mansonezi se dezechilibreaza prea mult.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 07 Iul 2004, 08:56

Pai atunci dau jos inelul de varf de pe vechiul varf si-l infig in noul varf. Nici nu e nevoie sa-l tai pt ca s-a rupt el de parca e taiat ...

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 07 Iul 2004, 09:46

Nici una dintre solutii nu este "functionala". Daca il matisezi se va rupe la prima incercare mai zdravana la care va fi supus, deasupra sau sub zona matisata. Daca il tai, automat tot ce stiai despre batul ala trebuie uitat. Se vor schimba actiunea si puterea. O solutie ar fi sa cauti un bat identic, cu ceva defecte ireparabile la talon si sa incerci sa faci o combinatie. Sau eventual ca schimbi tot segmentul superior cu unul care sa-ti mentina lanseta in parametrii cu care esti obisnuit. Daca l-ai cumparat de la un magazin "cu nume" incearca sa vorbesti cu ei, poate au "piese de schimb". Daca nici una din solutii nu "functioneaza", mai bine cumperi altul.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 07 Iul 2004, 11:03

scoti frumos toate inelele si le repozitionezi. doar pe alea de pe segmentul de varf, pe celalalt banuiesc ca-i doar unul oricum. apoi le matisezi si dai cu epoxy peste kevlar sau ata cu care matisezi.
gasesti la carrefour un lac epoxy numit Bison cu ceva sub 200K. daca esti super pretentios, du-te pe site-ul fuji si vezi ca gasesti acolo informatii despre distanta dintre inele si cum se monteaza pe un bat de 6'6", al tau cam acolo va fi dupa ce ai rupt din el. exista pe net multe site-uri de rod building, nu e greu deloc sa-ti dai seama ce ai de facut.
oricum, depinde de cat e de bun batul. daca nu e cine stie ce, mai bine renunti si-ti iei altul, abia ai o scuza sa-ti cumperi ceva nou mai bun.

numa' bine!

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 07 Iul 2004, 12:19

Batul este ... sau mai bine zis era Fenwick HMX de 9'. O sa-l fac dupa reteta lui Eugen, dar in acelasi timp ma orientez sa-mi iau altul.
Stiti pe cineva care aduce de la cabelas? De la bass pro aduce Val Pangica de la www.vinatorul.ro, dar numai bete ce nu depasesc 1m/tronson. Si eu vreu mai lung un pic.

Scrie răspuns