Reparatie bat

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 08 Iul 2004, 09:05

Mandy scrie:A, nu credeti ca e mai sigur daca dau jos inelele cu pistolul de lipit? Incalzesc strict rasina de pe piciorusul inelului fara sa ating blancul.
Ba da! cred ca e mai sigur decat cu flacara deschisa (bricheta sau aragaz) Asta in cazul in care n-ai suflanta :wink:

Spor la treaba!

Jean Scurtu

Reparat bat

Mesaj de Jean Scurtu » 24 Iul 2004, 10:41

Mandy scrie:A, nu credeti ca e mai sigur daca dau jos inelele cu pistolul de lipit? Incalzesc strict rasina de pe piciorusul inelului fara sa ating blancul.
Nu inteleg de ce complicati lucrurile atat de mult.In primul rand cel mai bine pt a repara batul este sfatul dat de Eugen si anume sa repozitionezi inelele.Normal ca batul nu va mai fi la fel ca inainte de a se rupe,dar s-ar putea sa ai surpriza sa fie mai bun.
Referitor la cum sa dai jos inelele ce necesita a fi repozitionate cel mai simplu este ,cu ajutorul unui cutit foarte ascutit,cum ar fi cel se foloseste sa faci pestele filet,tai rasina ce acopera matisajul.Dar nu oricum,pentru a nu leza blank-ul si anume in partea inferioara unde este "talpa "inelului.Tai numai cat tine talpa inelului pe lungimea ei(nu transversal),dar trebuie sa tai si ata cu care e matisat inelul.Daca misti usor inelul(stanga -dreapta )fata de directia pe care a fost pus se va desprinde.Urmeaza ,cu ajutorul unui clestisor,sau chiar cu mana in multe cazuri,sa desprindeti ata de matisaj in sensul invers in care s-a matisat,ata taind rasina,sau in cazuri ceva mai dificile,prindeti ata si rasina si trageti cu clestele si se va desfasura de pe blank.
Nu stiu daca am fost destul de explicit de aceea mai precizez ca atunci cand taiati cu cutitul,pozitia cutitului trebuie sa fie relativ perpendiculara pe blank,dar taietura o faceti aproape paralel cu blank-ul incepand de sfirsitul talpii inelului (nu sfarsitul matisajului )spre inel,pana la inel cu o latime de cca 1-2mm.Daca procedati asa nu aveti cum sa taiati blank-ul deoarece lama cutitului,vrea nu vrea se va opri in metalui talpii.
Asperitatile ramase pe blank dupa indepartarea matisajului le finisati , cu parta netaioasa a cutitului ,sau daca folositi taisul atentie mare sa nu ciupiti blankul.Un pic de smirghel fin poate definitiva totul.
La matisarea inelelor,daca tineti la aspectul batului,folositi ata speciala de matisat ce este 100% facuta din nylon.Folosind alta ata dupa uscarea rasinei veti avea surpriza ca rasina sa scoata toate asperitatile atei,si suprafata matisata va fi rugoasa.
Nu e necesar sa consultati cataloage pt. a pozitiona inelele,totul e simplu daca gandesti putin.Important in cazul repararii,deoarece mutati numai 2-3 inele ,este ca acestea sa fie pe aceeasi linie pe care au fost inainte si asta deoarece producatorul batului a determinat "coloana vertebrala "a blank-ului si a fixat inelele pe aceasta axa sau opusul ei.
Primul lucru inaite de a da inelele jos este sa va insemnati cu marker axa pe care sant inelele.Dupa ce dati inelele jos fixati inelul de varf (pe axa marcata ), il lipiti,apoi cu scotch fixati inelele urmatoare unde vi se pare ca ar fi bine.Puneti o mulineta cu fir pe bat,treceti firul prin inele,legati-l de ceva ce nu poate fi ridicat cu batul,sau cineva sa tina de capatul firului.
Incercand sa tensionati batul ridicandu-l si urmarind curbura acestuia (mai precis sageata din fizica )intre inele va veti da seama cum sa pozitionati inelele (prin mai multe tatonari de acest fel) in asa fel incat incarcarea batului sa fie cea corespunzatoare.
Pare putin mai complicat dar credeti-ma ca nu e deloc asa ca...SUCCES !!

Jean Scurtu

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Iul 2004, 11:29

bune sfaturi. mandy cred ca si-a reparat deja batul pana acum. sa vedem cand reapare sa ne zica ce-a iesit si cum a procedat. si eu sunt curios. nu se stie niciodata cand o sa avem probleme de genul asta.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 27 Iul 2004, 09:44

Mandi, ia-ti batul, du-te la Arrow si ti-l repara ei. Nu te costa o avere si nici nu-ti mai bati capul.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 27 Iul 2004, 11:07

eugen scrie:bune sfaturi. mandy cred ca si-a reparat deja batul pana acum. sa vedem cand reapare sa ne zica ce-a iesit si cum a procedat. si eu sunt curios. nu se stie niciodata cand o sa avem probleme de genul asta.
L-am reparat pe jumatate. adica doar i-am infipt inelul din varf pe noul varf. Mi-a fost teama sa-i dau jos celelalte inele, sa nu stric blancul. O sa incerc sa le dau jos dupa sfatul lui Jean. Sigur o sa mearga asa si e mai sigur. L-am pescuit si asa si e multumitor, doar ca e un pic mai rigid. Trebuie sa repozitionez primele 3 inele pt ca asa cum e acum, al doilea inel sta degeaba. E ok daca leg inelele cu textil?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Iul 2004, 11:21

s-ar putea sa fie ok si asa. ata de kevlar cred ca-i mai buna, dar nu stiu unde poti gasi.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Iul 2004, 12:28

si nu cred ca ar putea taia piciorul de la inel kevlarul. e fix, doar dai cu epoxy. nu lasi joc ca sa iti faci griji pentru abraziune. oricum, era o presupunere, am auzit mai demult pe cineva care-si lega inelele cu asa ceva. ata speciala de legat inele nu cred sa gasesti in ro prea usor.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 10 Aug 2004, 14:12

Problema: am primit un bat (2,10 Shakespeare de la tata acum vreo 14 ani :D _, cand aveam cam aceeasi varsta). Super usor, super flexibil, poate chiar prea flexibil. Dar bun la linguri mici si voblere!

S-au tocit inelele (metalice) si ata de matisaj. Vreau sa le inlocuiesc cu ceva mai bun (aveau la Arrow cica sicuri - 40.000 buc). Dar vrful nu vrea sa iasa. Cred ca e lipit - incalzit nu se desprinde.

Imprumut manevra de la Mandy si renunt la 2 cm?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 10 Aug 2004, 14:20

Nu e cazul, incalzeste mai bine virful ala, fara frica, fibra de sticla rezista bine. Si trage tare de inelul ala, cu un patent sau asa ceva.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 10 Aug 2004, 14:29

OK, nu iau manevra de la Mandy, ci pe cea a tipului din reclama cu Rachiu Aprig de Calnau. :D

Scrie răspuns