Reparatie bat

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 07 Iul 2004, 14:49

Era un nene care repara bete si alte alea la magazinul Arrow din Bucuresti. Cauta prin topicuri, ca a mai intrebat cineva de el.

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 07 Iul 2004, 17:26

mergi aici: http://www.mudhole.com/

in stanga, gasesti niste link-uri. da-i click pe "rodbuilding 101", se va deschide o pagina cu o mica colectie de articole din astea gen "how to", inclusiv unele scrise despre cum sa repari bete rupte. cu poze si tot ce trebe ca sa pricepi.
Astia fac betele rupte tot cu manson din grafit cu modul de elasticitate mai mic, pe care il lipesc cu epoxy. Am scris si la ceilalti pe forum si m-au trimis la library unde era acelasi articol de pe mudhole, adica cu mansonarea.
Si mie imi pare mai sigura ideea cu repozitionarea inelelor, dar imi e frica sa le dau jos. Daca le incalzesc nu distrug blancul de tot? Am aflat de un mos care cica repara bete dar sunt cam sceptic si in privinta lu asta. Mai bine ma apuc eu. Totusi alta metoda de a da inelele jos fara sa le incalzesti nu exista? Sau daca le incalzesc, cu ce le incalzesc? Ma gandesc ca nu la flacara deschisa. Tre sa focalizez cumva caldura numai pe portiunea cu rasina nu?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 07 Iul 2004, 18:03

Cu bricheta, multa rabdare si maximum de atentie. Incalzesti usor zona de prindere a inelelor, de preferat nu si garnitura de prindere a pastilelor SIC. Rasina se inmoaie in citeva secunde, tragi si desprinzi piciorusul inelului si asta este. Pusul la loc e mai complicat. Fenwick, ca si alte firme mari, lucreaza cu inelele puse pe "lipitura" blancului. Ce inseamna asta: blancul lansetei e facut prin rularea unei "foi" pe un sablon conic si marginile libere sint "lipite" printr-un procedeu special. Lipitura aia e putin mai groasa (cu o zecime de mm, poate mai putin) decit peretele blancului. Toate firmele mari aseaza inelele pe lipitura aia sau pe partea diametral opusa, din considerente de echilibru si rezistenta. Asa ca inainte sa dai inelele jos, fa doua semne la baza primului si ultimului picior de inel. Cu un marker permanent, nu cu toporul! :lol:
Cind le pui la loc, aseaza inelele pe aceeasi linie. Distantele ar trebui sa le gasesti pe site-ul de care ti-a spus Eugen. Cum le fixezi e alta problema. Le poti matisa sau poti folosi mansoane termocontractibile (pe alea le tragi pe piciorul inelului si le incalzesti la abur). Oricum, dupa ce le fixezi recomandabil este sa tragi un strat complet de rasina epoxi, pe toata lungimea lansetei.

Spor la treaba!

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Reparatie bat

Mesaj de pupu » 07 Iul 2004, 18:12

vad ca ai primit o droaie de indicatii ,dar daca nu te descurci si lanseta merita poti sa te duci la magazinul -captain Hook-si vorbesti cu unul din baieti te va ajuta

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 07 Iul 2004, 18:26

Oricum, dupa ce le fixezi recomandabil este sa tragi un strat complet de rasina epoxi, pe toata lungimea lansetei.
Pe toata lungimea lansetei? Am cumparat epoxy bison de ala de care spunea eugen. E compus din doua tuburi. Unul contine rasina epoxidica si unul intaritor. Asta e lipici curat. Folosesc dupa indicatii (adica amandoua amestecate in proportii egale) sau doar rasina? Numai ca nu sunt sigur care e unul si care celalalt ca sunt leite.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 07 Iul 2004, 18:37

Mandy scrie:..... Sau daca le incalzesc, cu ce le incalzesc? Ma gandesc ca nu la flacara deschisa. Tre sa focalizez cumva caldura numai pe portiunea cu rasina nu?
Cu o suflanta incearca, sau daca nu ai suflanta cu un fion mai puternic. Suflanta ar fi mai buna ca este si termoreglabila.
Folosesc dupa indicatii (adica amandoua amestecate in proportii egale) sau doar rasina
Cu siguranta le folosesti pe amandoua. Eu am folosit un tip de rasina epoxidica (ALOREX) si intaritor. Partea mai proasta este ca a crapat in timp.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 07 Iul 2004, 19:33

Le amesteci in proportii egale (ca in reclama de la Poxipol :D ).

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 08 Iul 2004, 05:30

Wavedancer scrie:Le amesteci in proportii egale (ca in reclama de la Poxipol :D ).
Depinde de indicatiile scrise, de rasina. Eu am lucrat cu rasina expoxidica (la servici) si proportia era 1 parte ALOREX si 1/10 intaritor. Asa ca de la caz la caz.

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 08 Iul 2004, 07:37

In indicatii spune de proportii egale. De altfel sunt doua seringi care au pistoanele lipite, deci cand apesi, iasa catitati egale din fiecare.
Dupa zecide masuratori si calcule, am ajuns la concluzia ca trebuie sa repozitionez doar primele 3 inele + inelul de varf. Cei de la rodbuilding.org spun ca e ok asa. Asa ca scap de a matisa 7 inele. Dupa masa ma apuc de lucru.
Va multumesc pt. sfaturi.

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 08 Iul 2004, 07:48

A, nu credeti ca e mai sigur daca dau jos inelele cu pistolul de lipit? Incalzesc strict rasina de pe piciorusul inelului fara sa ating blancul.

Scrie răspuns