Reparare lanseta rupta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Barbu Ion
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 13 Feb 2016, 14:08

Reparare lanseta rupta

Mesaj de Barbu Ion » 29 Mai 2016, 12:04

Va salut.
Am o problema, poate ma puteti ajuta cu un sfat.
Azi am fost pe Neajlov la o partida scurta si dupa ce am prins doi clenuti de 20cm, a intrat si o dintoasa pe un vobler Salmo Hornet si in timpul dril-ului mi-a frant lanseta aproape de jumate.
Mentionez ca folosesc un betisor Okuma Ergosese UL 0-6g

As vrea sa va intreb daca o pot repara in vreun fel?!
Respecta si vei fi respectat

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Reparare lanseta rupta

Mesaj de old_radu » 29 Mai 2016, 12:20

...daca dai cateva detalii , eventual poze , cred ca ai sanse de rezolvarea problemei
..."meseriasi" sunt aici , dar s-ar putea sa te coste mai mult decat jumate valoarea lansetei (manopera + transport) si atunci ... :|

Barbu Ion
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 13 Feb 2016, 14:08

Re: Reparare lanseta rupta

Mesaj de Barbu Ion » 29 Mai 2016, 12:24

Ma refeream daca as putea sa o repar eu acasa....
Respecta si vei fi respectat

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Reparare lanseta rupta

Mesaj de misulica70 » 29 Mai 2016, 15:33

Macar ai avut parte de distracție,o dintoasa pe ul e fain de tot.

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Reparare lanseta rupta

Mesaj de buzias » 29 Mai 2016, 16:21

https://youtu.be/hIWp-Ph4ZXk
Am 2 reparate astfel , functioneaza.... foarte bine ... am dat 2 beri pe lansete :wink:, erau abandonate in debaraua unui cunoscut... uramau sa fie aruncate .
Una rupta de la spigot , tronsonul de jos ( sa plictisit omu de ea , in agatatura sa lasat cu greutatea sa vada cat tine :lol: ).... reparatia a costat 25 lei.
Cea de a doua rupta in 3 bucati .. ma refer la tronsonul de varf , 11cm de la varf prima bucata , 40 cm de la mufare catre varf a 2 bucata.... rupta tot in agatatura :) socuri scurte repetate si...poc ,reparatia a costat 30 lei...sa reparat fara bucata de la varf. Tronsonul de varf a ramas mai scurt.... pe mine nu ma deranjeaza , am avut si lanseta scumpa dar trebuia sa pescuiesc tot cu grija :cry: eram tot stresat.... am dato, acum cu astea ma doare in pix nu am nici o grija :lol: . Acum daca nu ti mult la estetica , actiuni stricte, fitze, besini :mrgreen:...... merita reparata.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Reparare lanseta rupta

Mesaj de cristian.ene » 29 Mai 2016, 20:12

Ce face ala in clip este o prostie patentata, e vorba de recpectarea conicitatilor cuiul trebuia introdus doar prin butt. Redneck way!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 15991
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Reparare lanseta rupta

Mesaj de adrian99 » 29 Mai 2016, 20:49

o intrebare care nu are legatura cu topicul:pe Neajlov nu este prohibitie?

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Reparare lanseta rupta

Mesaj de buzias » 30 Mai 2016, 18:14

cristian.ene scrie:e face ala in clip este o prostie patentata, e vorba de respectarea conicitatilor, cuiul trebuia introdus doar prin butt. Redneck way!
Da... adevarat e o prostie sau mai bine zis o carpeala .... dar tine. O cunostinta are o lanseta facuta de tine un M1 dintr o bucata parca , superba lucrare ... am pescuito putin ... ce vreau sa spun e ca am vazut si simtit cum era intreaga :P , omu' a rupto ..a trintito de o creanga cand a intepat de vreo 3 si aia a fost , acum ce era sa faca cu ea ... a carpito .. si da fuctioneaza si va functiona :wink: pana intr o zi ... la fel se poate spune si despre una noua .
Nu vrea sa intru in polemici despre rodbuiding ... imi prind nasul :oops: , despre Stefan Florin ce pot sa spun e ca ... din postarile lui legate de rodbuiding da intradevar sustine ca costurile montarii unei lansete sunt mari , la fel mi se par si mie si o sa spun de ce :
am achizitionat second... 2 lansete de aici de pe forum .. am vazut si simtit beneficile inelelor KR :wink: , ma mananca in c.u.r.. sa schimb inelele .
M am informat despre costuri si ies mai scump ca si cum as lua de noi .... e vorba de o berkley pulse evo am dat pe ea 300 ...ienele + montaj sar de 300 ..fara sa umblu la maner , modelul nou e 650 :wink: . Cea de a doua e o extra heavy cumparata cu 250 .... inele + montaj la fel 300 ... in banii astia iau zeck nou + ca e si mai usoara cu vreo 50-60 gr.
Nu fac antireclama nici unui montator de lansete ... fiecare isi pretuieste munca cum doreste ... astea sunt preturile... inteleg .
O sa trag de lansetele cumparate pana se rup , dupa care cumpar noi , daca cineva se simte jignit de ce am scris ( nu am avut nici cea mai mica intentie) , rog un moderator sa stearga postarea.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Reparare lanseta rupta

Mesaj de Sorin » 31 Mai 2016, 09:12

am facut putina curatenie , va rog postati la obiect nu la persoana
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Reparare lanseta rupta

Mesaj de stefanflorin » 31 Mai 2016, 11:04

scrisesem si eu ceva, util pt. viitorii clienti ai domnului ene...
Urasc atarnatorii!

Scrie răspuns