Recomandare Termos

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
sebbasttian
junior
junior
Mesaje: 90
Membru din: 04 Mar 2009, 19:24
Localitate: Iasi
Contact:

Recomandare Termos

Mesaj de sebbasttian » 25 Noi 2012, 14:44

K tot vine iarna vreu sa imi cumpar si eu un termos bun...toate de pana acum...la cele metalice ma refer...nu tin mai mult de un sezon...

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: Recomandare Termos

Mesaj de marcel gheorghita » 26 Noi 2012, 09:59

Eu am avut cateva feluri..si metalice, si nemetalice, si chinezesti, si rusesti, si romanesti...si cred ca cel mai bun e cel cu pompa in capac, de 2 L, de pe la marketuri.... pastreaza cel mai mult caldura, dar e cam mare, si cam incomod de dus...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Recomandare Termos

Mesaj de tavistan » 26 Noi 2012, 10:07

sebbasttian scrie:K tot vine iarna vreu sa imi cumpar si eu un termos bun...toate de pana acum...la cele metalice ma refer...nu tin mai mult de un sezon...
La magazinele specializate pe echipamente montane: cauta PRIMUS!
Sunt ceva mai scumpe dar eu am 2 de capacitati diferite si am uitat de cand le-am cumparat (5-6 ani?)

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Recomandare Termos

Mesaj de tavistan » 26 Noi 2012, 10:09


Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Recomandare Termos

Mesaj de Nemernic » 26 Noi 2012, 11:01

Eu am unul din inox luat din Carrefur, si pe iarna...la 16:00 suflu in ceai :D
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Recomandare Termos

Mesaj de tavistan » 26 Noi 2012, 14:55

Nemernic scrie:Eu am unul din inox luat din Carrefur, si pe iarna...la 16:00 suflu in ceai :D
Da, la astea cum ti-e norocul; am impresia ca si astia isi schimba furnizorul din cand in cand; eu am luat o tzapa cu termos de Carrefour; si nu de temperatura (toate tin cam la fel din ce am vazut) - pur si simplu curgea din el oricat strangeam dopul/capacul. :wallbash:

Avatar utilizator
sebbasttian
junior
junior
Mesaje: 90
Membru din: 04 Mar 2009, 19:24
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Recomandare Termos

Mesaj de sebbasttian » 26 Noi 2012, 20:11

eu am avut vreo 3....din metal...toate au tinut cateva iesiri....dupa care nu mai tineau caldura mai mult de o ora....sa vad PRIMUS... 8)

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Recomandare Termos

Mesaj de Nemernic » 26 Noi 2012, 20:13

sebbasttian scrie:eu am avut vreo 3....din metal...toate au tinut cateva iesiri....dupa care nu mai tineau caldura mai mult de o ora....
si cum explici asta ? :lol: :lol: :lol: se subtia metalul ? :shock: :lol: :lol:

mai auzisem ca se mai strica sistemul ala de turnat in cana.....
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Recomandare Termos

Mesaj de grey-wolf » 26 Noi 2012, 23:18

Nemernic scrie: si cum explici asta ? :lol: :lol: :lol: se subtia metalul ? :shock: :lol: :lol:

.
teoretic termosul metalic este vidat intre cele 2 rinduri de tabla . pierderea de caldura ( schimbul termic ) se face mai mult in zona de la gura termosului unde se unesc cele 2 straturi de tabla si prin dop . in momentul in care se pierde vidul si intra aer sa dus termosul . asta in teorie ca in realitate vidul UE nu e identic cu vidul made in RPC :lol:
nici litrul nu e la fel cu litrul chinezesc care are doar 450 mililitri :lol: am pati-o eu iar doamna de la magazin ma lamurit astfel ,, e chinezesc cit ati vrea sa intre in el " eu doream sa intre macar 90% din litrul care era trecut la capacitate :headbash:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Recomandare Termos

Mesaj de Hell » 26 Noi 2012, 23:42

tavistan scrie:
sebbasttian scrie:K tot vine iarna vreu sa imi cumpar si eu un termos bun...toate de pana acum...la cele metalice ma refer...nu tin mai mult de un sezon...
La magazinele specializate pe echipamente montane: cauta PRIMUS!
Sunt ceva mai scumpe dar eu am 2 de capacitati diferite si am uitat de cand le-am cumparat (5-6 ani?)
Dar un termos de ala cu inel la capac, sa il agatz de ghiozdan nu sti? Nu vreau mare....1 l chinezesc este destul :D

Scrie răspuns