Recomandare sonar

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Recomandare sonar

Mesaj de Dril » 15 Noi 2021, 10:27

Salut!
Încet încet, dar sigur , spiningul mă prinde și câștigă teren în detrimentul stationarului. ( financiar )
În weekend am făcut prima partidă cu lanseta cumpărată de la colegul " striper". 4 salai plus 2 ratati. Foarte senzitiva. Acum aș vrea și un sonar pe care îl voi folosi doar la salau pe Dunăre. Am tot citit pe forum, am tot studiat pe youtube, dar nu am ajuns la nicio concluzie. Mi.am dat seama doar că cel mai bun sonar/ sonda este Garmin Panoptix Livescop. Nu sunt dispus să investesc atât de mult intr.un sonar și nici spațiu nu am pentru el. Dau din pneumatica de 2.8 sau 3.1....uneori mai sunt cu cineva în barcă...e destul de nasol.
Așa că vă întreb: care este cel mai bun sonar dintre cele ieftine care să.l pot folosi la salau pe Dunăre pe pneumatica? Nu vreau super tehnologie, nu vreau funcții sofisticate pe care să nu știu să le folosesc sau să nu am nevoie de ele. Pur și simplu cel mai ieftin sonar care să mă ajute la salau.
Acum eu îmi dau seama că un sonar care excelează la funcții INUTILE, excelează de fapt și la cele UTILE ; presupun că unul care este de ultimă generație este mai performant la toate capitolele decât unul vechi.
Grea alegere...
Voi , veteranii de pe forum, aș fi recunoscator să.mi spuneți la ce a-ți făcut " UAU!" în spiningul la salau pe Dunăre acum vreo 4.5 ani , în materie de sonare. :D
Mulțam frumos!
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Recomandare sonar

Mesaj de Zamfi » 15 Noi 2021, 17:44

Salut.Defineste te rog " ieftin" , ssu spune bugetul alocat.Altfel....
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Recomandare sonar

Mesaj de Dril » 15 Noi 2021, 21:46

Nu știu! Pur si simplu NU STIU!!
Ideea este că poți vorbii la telefon și cu Nokia 1100 și cu s21. Primul ținea bateria 1 săptămână. Vreau ceva cu care să.mi fac partidă mai ușoară. Să.mi indice clar de unde până unde este agatatura, unde începe groapa și unde se termină. În principiu pe zona unde pescuiesc la salau am cam învățat toate structurile, dar... parcă aș vrea mai mult. Dacă nu am lăsat eu câteva zeci de jiguri prin ele să le învăt, am mai cercetat de la cei care dau la clonc structurile.
Buget...Mă gândesc că dacă am dat aproape 1000 euro pe o lanseta, 1000 euro pe barcă cu motor ssmd, aș putea să sacrific și pe "tv" 1000
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare sonar

Mesaj de johnnybravo » 16 Noi 2021, 09:24

Livescope cu pneumatica de 3.1 am si eu si am fost doua persoane in barca, daca iti organizezi bine acareturile, ai loc.
Pentru salau este utila scanarea laterala care trebuie sa fie de calitate, alege sonarul cu ecranul cel mai mare in bugetul tau, ca si brand poti merge pe Humminbird, vezi ce gasesti urmand pasii din selectorul lor: https://tinyurl.com/3pdbc8h8

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Recomandare sonar

Mesaj de Zamfi » 16 Noi 2021, 09:39

La 1000 de iepuroi poti merge pe Lowrance Elite FS9 , care isi merita banii in opinia mea.Este sonarul comandat de mine dupa ceva studiu de piata :)
Daca sari cu iepuroii mai sus zic sa te uiti la Helix 9 , desi nu are touch screen.Un ecran de 7 este destul de mic de aceea zic sa mergi pe 9.Eu am avut si de 7 ...Asta este o opinie personala.
Ps: nu am luat in calcul sonare sh
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Recomandare sonar

Mesaj de vali stratonov » 16 Noi 2021, 12:10

Touch screen nu este un must have din pct meu de vedere...chiar uneori te poate enerva daca ai pe miini mizerie ....cu siguranta ecranul mare iti ofera o rezolutie si un detaliu mult mai bun dar si pretul e pe masura...
Eu am pe barca Helix 9 si 12 ....ca sa fiu corect 9 e o mica gluma pe linga helix .12))
Cit priveste sonarele SH poti lua unul perfect daca ai incredere in persoana care il vinde ....eu am luat Helix 9 gen3 mega plus cu 4500 lei cu 90 de ore de functionare....totul e ok...
In primul rind ar trebui sa te hotarasti pe care dintre firmele consacrate vrei sa mergi , Hummm , Garmin sau Lowrance , nu de alta dar daca o sa vrei sa up gradezi in viitor o sa te coate multi bani in plus ca sa treci de la o firma la alta...
E strict opinia mea la care am ajuns dupa multe experiente cu multe sonare in decursul anilor.
Spor .
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Recomandare sonar

Mesaj de Dril » 16 Noi 2021, 17:57

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Din păcate de ce îmi era teamă se pare că nu voi scăpa... Să traduc: în materie de pescuit pentru a nu face risipă de cash, trebuie să cumperi vârful de gamă de la început; dacă cumperi ceva low sau mediu, după o perioadă îți dai seama că trebuie făcută o altă achiziție și asta presupune pierderi la revanzare etc etc etc. Probabil voi pune bani la saltea și voi cumpăra ceva premium.
În încheiere nu pot să mă abțin- și nu o fac din răutate - să afirm că un pescar bun, fara sonar, indiferent că dă la salau, crap sau somn, care știe unde , cum , când, va avea rezultate mult superioare unui pescar neexperimentat cu panoptix livescop.
Spun asta deoarece îmi aduc aminte ce mi.a povestit un coleg de forum cu muuulti bani și multe posibilități: "frate , vedeam pe livescop stiucile cum stau nemiscate când treceam cu năluca pe lângă ele. Nu a vrut una să pună gura toată ziua" :D
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Recomandare sonar

Mesaj de Dril » 16 Noi 2021, 18:02

...sau un bulgar cu cloncul în fața mea la crap s.a întors de 5 ori în amonte pe groapă: îl vedea, îl ridica, dar nu mânca ssmd
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Recomandare sonar

Mesaj de Zamfi » 16 Noi 2021, 19:10

Ce sa mai ...nu iti trebuie sonar! Decat ore pe apa, multe, si ...upssss...timp! Mult timp! Sa citesti apa din jig ,etc.Stii tu . Tot fara rautate, sincer. :) Sanatate!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Recomandare sonar

Mesaj de Dril » 16 Noi 2021, 19:33

Eu nu am afirmat că nu îmi trebuie sonar, ci doar că el ușurează mult ecuația pentru cineva care știe joaca și nu are timp prea mult la dispoziție pentru a studia. Un sonar bun combinat cu experiență pe malul apei, un dram de inteligență și studiu teoretic = braconaj= GENOCID în faună ...
Un traistar "sportiv" cu experiență și unelte de ultimă generație concurează cu succes electricienii și pescarii comerciali.
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Scrie răspuns