Recomandare lanseta UL

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
radzvaan
veteran
veteran
Mesaje: 1315
Membru din: 20 Noi 2008, 23:26
Localitate: Bucuresti

Recomandare lanseta UL

Mesaj de radzvaan » 05 Feb 2013, 18:18

Ma intereseaza o lanseta UL pentru clean-pastrav. N-as vrea sa investesc prea multi bani, avand in vedere ca practic mai rar acest stil de pescuit.
Am ales cateva modele de 2.10-2.13m (nu-mi plac mai scurte)- astept cu interes parerile celor mai experimentati :)

1. http://www.totalfishing.ro/lanseta-corm ... 11465.html
2. http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... 13729.html
3. http://www.totalfishing.ro/lanseta-corm ... 22363.html

Multumesc!
spinning-addicted!

Avatar utilizator
radzvaan
veteran
veteran
Mesaje: 1315
Membru din: 20 Noi 2008, 23:26
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta UL

Mesaj de radzvaan » 05 Feb 2013, 21:42

Daca nu ma ajuta nimeni va trebui sa ma hotarasc singur....... :cry:
Sau poate sunt prea ieftine lansetele :roll:
spinning-addicted!

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta UL

Mesaj de florin1948 » 05 Feb 2013, 22:38

Este adevarat ca o lanseta japan hand made la 1000 - 1200 E ar fi mai potrivita, dar serios vorbind pentru ceea ce vrei tu sa faci ULX -ul de la Cormoran cred ca e lanseta cea mai potrivita. Foarte usoara, se echilibreaza bine cu o mulineta din clasa 1000, sau chiar 750 , actiunea progresiva te ajuta mult la pescuitul cu naluci usoare. Am avut asa ceva si am fost f. multumit.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

webbusiness23
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 26 Feb 2011, 23:49
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta UL

Mesaj de webbusiness23 » 06 Feb 2013, 09:36

Eu am ULX-ul de la Cormoran: 1,85 m si 1-9 grame si ma inteleg perfect cu ea cand ma duc la clean, biban (mai rar ma duc si la pastrav).

Iti recomand lanseta asta.

P.S. Apropo de "nu-mi plac mai scurte": vei pescui de pe mal sau din barca?
Daca pescuiesti din barca, o sa vezi ca "mai scurt" inseamna "mai bun". Adica nu ai ce face cu 2,4 m in barca. Parerea mea.
Ultima oară modificat 06 Feb 2013, 09:37 de către webbusiness23, modificat 1 dată în total.
Fir intins!

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta UL

Mesaj de florin1948 » 06 Feb 2013, 09:37

webbusiness23 scrie:Eu am ULX-ul de la Cormoran: 1,85 m si 1-9 grame si ma inteleg perfect cu ea cand ma duc la clean, biban (mai rar ma duc si la pastrav).

Iti recomand lanseta asta.
Oare de unde ai cumparat-o ?
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

webbusiness23
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 26 Feb 2011, 23:49
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta UL

Mesaj de webbusiness23 » 06 Feb 2013, 09:39

florin1948 scrie:
webbusiness23 scrie:Eu am ULX-ul de la Cormoran: 1,85 m si 1-9 grame si ma inteleg perfect cu ea cand ma duc la clean, biban (mai rar ma duc si la pastrav).

Iti recomand lanseta asta.
Oare de unde ai cumparat-o ?
Mi-a recomandat-o si mie cineva (aka florin1948), ca doar nu ne-om fi nascut toti invatati. :)
Fir intins!

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta UL

Mesaj de cristian.ene » 06 Feb 2013, 12:56

Ieri am fost la Arrow sa vad ce au mai adus nou si am vazut cateva lansete Cormoran ULX,ULF , si Black Bull toate UL sau L .

Actiuni corecte , puteri ok dar m-a izbit fragiliatea blankurilor si marimea inelelor care in afara de ULX sunt prea mari.

Pentru pretul de 150-400RON sunt bune, ULX este cel mai bun per total pentru ca are si inele apropiate ca marime de ce trebuie sa se puna pe un UL.

Cu 400-450 RON se gasesc lansete custom second pe blankuri din USA ,blankuri mai rezistente si de la caz la caz lansete mai mult sau mai putin bine realizate.

doar atentie maxima in ce stare este lanseta si cum a fost montata.

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta UL

Mesaj de florin1948 » 06 Feb 2013, 13:18

De acord cu tot ce ai scris draga Cristi, dar am o nelamurire : cum crezi tu ca un tip care n-a facut in viata lui nici o lanseta isi poate da seama , cand cumpara un custom, ca e montata corect ? Excludem situatiile cand mandrina e montata pe varful lansetei si inelele pleaca de la mic la mare.Sau cand are un inel pe varf si restul pe segmentul de baza.Trebuie sa ai oarece experienta sa-ti dai seama de toate aspectele realizarii unui custom, experiemta pe care cei mai multi nu o au. Ba de multe ori la prima vedere pare OK iar dupa 2 - 3 lansari iti vine sa dai cu ea de pamant.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Recomandare lanseta UL

Mesaj de ULK » 06 Feb 2013, 13:29

Te-a izbit???. Si cam cum te-a izbit? Rupand una in doua? Eu chinui una bucata ULX de mai multi ani si chiar am abuzat bine de el...E usor si rezistent..in conditiile in care am reusit sa rup alta.
De BlackBull-uri nici atat nu se poate spune ca sunt fragile ..se simte ca au un carbon mai low modulus decat ULX-ul...ce ma duce cu gandul la o rezistenta si mai mare la socuri ...Sunt niste lansete super ok la pret si la calitate. Cormoranul a invatat cateceva de la Daiwa, care totusi sunt din partea aia unde Soarele Rasare.

Despre inele da BlackBull mai cu lacune...dar la pretul respectiv este si normal.
ULX-ul putea sa aiba mai mici doar ca inca nu erau folosite pe betele de de serie in momentul cand a fost fabricat...Runnerele oricum sunt deja in sfera micro.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
radzvaan
veteran
veteran
Mesaje: 1315
Membru din: 20 Noi 2008, 23:26
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta UL

Mesaj de radzvaan » 06 Feb 2013, 18:33

ULK scrie:. Cormoranul a invatat cateceva de la Daiwa, care totusi sunt din partea aia unde Soarele Rasare.
Daca tot a a invatat ceva Cormoranul de la Daiwa, de ce n-as alege Daiwa? Mai ales ca este la jumatate de pret! Le-am pipait si eu la Arrow si nu cred ca e diferenta mare intre ele.
N-as merge de la inceput pe custom, mai ales ca n-am experienta in UL.

PS: Multumesc pentru raspunsuri, astept in continuare pareri :wink:
spinning-addicted!

Scrie răspuns