Recomandare lanseta spinning 3 metri.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare lanseta spinning 3 metri.

Mesaj de SF » 10 Ian 2019, 18:25

Nu-mi place pentru pescuit su stickuri , ii buna doar la viteze mari , practic maximu care poti sa-l faci , bun doar la cativa pesti in cateva cazuri , pentru stickuri prefer mai moale si recuperat mai incet , insa asta o tine si de pestii care is in zona . Cel mai mult o folosesc pentru softuri intre 50 si 60 de gr , tip shad , si foarte bine pentru darting , plus jiguri metalice pana in 60 , practic 50 si 60 .
Am 2-3 minnows care merg cu ea , in rest nu prea pescuiesc cu alte naluci .

Alea tip Blue Sniper poate is mai potrivite , cred ca prestatiile is peste alea americane de surf spin , practic is ultimu tip de bete aparute , acum cativa ani japonezii nu faceau astfel de bete , si nici acuma ,nu toate marcile le fac.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Recomandare lanseta spinning 3 metri.

Mesaj de vgb » 11 Ian 2019, 03:03

Si daca tot am ajuns in punctul asta, ce bat iti place cel mai tare sau ti-ar placea pt stickuri sinking, pe la 140 mm si in jur de 30g?

Eu folosesc un bat ca Early pt ca unde dau dupa stripers e curent, bolovani mari si apa nu prea adanca (2-3m). Plus ca dau de la asfintit pana cam 2 ore dupa, depinde si de flux. Dar mai mereu e vant. Early-ul ar fi batul light, cand mai pun naluci japoneze, ca pt chestii grele si mari am Blue Sniper-ul. De fapt, cel mai mare striper pe 2018 l-am luat la Early si DUO Terrif de 12 ... evident noaptea :)

Iar pt gume, softuri, bucktailuri, americanii fac cele mai bune bete de surf :) rigide si nervoase. Genul asta de bete, de 9'6" sau 10' ar fi nebunie pe Dunare cu bila de 60-80g...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare lanseta spinning 3 metri.

Mesaj de SF » 11 Ian 2019, 18:08

Stickuri daca te referi strict la walkere , subwalkere sau naluci gen Terrifu asta de care zici , pai ceva mai moale mai degraba . Un medium fast de 3 m si nu prea rigid , insa cu putere in spate , daca se poate .Asta pentru pesti normali , desi intra si vitezomanii pe recuperare lenta , poti scoate mai mult din naluca si devine prinzatoare , cu unele specii (snapper) ii cea mai sigura cale , insa si lufaru intra bine asa , seabassu la fel , desi nu mai intra in obiectiv de multa vreme , nu ma intereseaza , nu mai dau la seabass . Cu acelasi bat merg si voblerele cu rolling , un bat mai moale permite nalucii sa se miste mai bine pe viteza mica .

Pentru recuperat rapid pana in punctu ala maxim cat pot da , pot merge cu Early , insa se schimba un pic treaba , naluci mai grele , alte ancore , inele inspicate , fir , leader , deja caut alti pesti , desi cum spun , se intampla sa intre cum vor :) .

Daca urmaresc baracude , sau snapper , de ex. un stick relativ mic , armat cu ancore 3x , ceva intre 20 si 35 de gr , recuperat lent , cu KG Evolution si un 4000 Shimano rapid , daca urmaresc amberjack ii cazu sa pescuiesc cu ceva mai solid , ancore 4x , desi naluca poate sa cantareasca 35 de gr. deja se schimba treaba , viteaza ii alta , cum spun poate intra si pe mai incet insa viteza ii mai buna :D , mulineta mai mare , fir mai gros . Acuma , in mod normal sticku ala are vreo 50-65 de gr , insa conditiile te obliga cu una sau alta , am unele mai grele si mai mici , le pot scufunda mai bine pe curent , lansa mai bine pe vant .

Rar de tot pescuiesc pe apa mica , inainte da , si de pe plaja , acuma nu ma intereseaza , intre 20 si 50 m adancime , de pe mal , daca gasesc si mai adanci mai bine :D

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Recomandare lanseta spinning 3 metri.

Mesaj de vgb » 12 Ian 2019, 00:35

Cand te-am intrebat ce lanseta ti-ar placea ma asteptam la marca, model si eventual configuratii :) adica bete pe care ai pus mana sau ti-au atras atentia. KG il stiu, am si avut o lanseta dar s-a rupt ciudat rau. Hai sa formulez altfel, ai pus mana pe vre-un bat promovat de "plugging", ceva cu cw 15-60g sau 20-70g. De obicei japo au asa ceva in oferta, dar eu pot proba doar daca le cumpar; d-aia am zis sa te intreb :)

Altfel, da. Early-ul nu e configuratia ideala pt minnowuri (eu acolo il includ si pe Terrif) sau topwatere, dar e suficient de puternic sa trag de striperi decenti dintre bolovani si din curent si suficient de flexibil sa nu-mi indoaie ancore de naluci japo. Care sunt mici si subtiri, dar inca n-am gasit combinatia minune sa pot schimba 3 ancore mici cu 2 puternice fara sa se schimbe actiunea maimutelor sau sa se agate aiurea. Ultima combinatie e cu ancora pe burta si carlig on line in coada, dar mai tre' sa testez.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Recomandare lanseta spinning 3 metri.

Mesaj de vgb » 12 Ian 2019, 00:47

Altfel, ce-ar fi de retinut din discutia asta e ca daca cineva cauta un bat de heavy spinn, nu doar in apa dulce dar si daca se gandeste sa inmoaie fire in mare, Early Plus e un super bat, decent la pret fata de alte modele ale firmei YB si care nu te lasa la greu :) Iar configuratiile cele mai puternice din serie (max 50g si 60g) sunt bune inclusiv cu silicoane, nefiind specializate asa mult pe minnowuri si naluci de reactie cum sunt multe alte bete de sea bass/suzuki.

Parerea mea :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare lanseta spinning 3 metri.

Mesaj de SF » 18 Ian 2019, 21:36

Nici pe aici nu-i diferit , adica cumperi si probezi , nu cunosc nici un magazin unde pot merge sa vad batu , adica ceva de plugging , bine , unele bete se pot potrivi , gen Shimano Blue Romance , insa nu-l poti compara cu betele alea spurcate :D ,

Am probat un Blue Sniper al unui coleg , pana in 100 gr de jig , vreo 70 de plug banuiesc atunci ,foarte tare batu , nu-mi place pentru stickuri , super pe jig pe apa adanca , eu pescuiesc cu o Daiwa Spartan pana in 100 jig si plug pana in 80 , insa asta merge mai prost pentru jig , mai ales la distanta pe prima cadere , descarca foarte bine lanseul insa dupa aia ii greu sa obtii reactii mai ales pe apa adanca , cu 30 de lb si leader de 0,57 cu jig de 80-90 gr poti lansa vreo 120 de m usor , insa daca apa ii adanca , peste 30 m , greu sa duci jigu in punctu ala unde obtii trasatura , bine , poti sa cresti viteza insa asa uiti de cateva specii , mai lente de felu lor :)

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare lanseta spinning 3 metri.

Mesaj de SF » 18 Ian 2019, 21:38

Betele de seabass , marea majoritate is pana in 40 de gr , Minnows peste 30 pentru seabass is putine , betele de la Yamaga pana in 50 si 60 is atipice :wink:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Recomandare lanseta spinning 3 metri.

Mesaj de vgb » 18 Ian 2019, 23:52

tocmai am vazut filmulete cu o serie noua scoasa de YB - Early Surf. 3 bete in serie, doua par fix cum imi place mie. Acu' mai tre sa ma conving sa iau inca un YB, pe langa alea 4 din dotare ...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare lanseta spinning 3 metri.

Mesaj de SF » 19 Ian 2019, 12:27

Esti bolnav grav omule :D :lol: :lol: , in sensu pescaresc vorbind :D

Sa le manuiesti sanatos :respekt:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Recomandare lanseta spinning 3 metri.

Mesaj de vgb » 19 Ian 2019, 15:48

SF scrie:
19 Ian 2019, 12:27
Esti bolnav grav omule :D :lol: :lol: , in sensu pescaresc vorbind :D
Ha ha. UIte cine vorbeste :lol: :lol: :lol:
SF scrie:
19 Ian 2019, 12:27
Sa le manuiesti sanatos :respekt:
Mersi frumos. Asemenea! :respekt:

Scrie răspuns