Recomandare lanseta salau&biban

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Recomandare lanseta salau&biban

Mesaj de draqdevil » 28 Oct 2019, 21:28

Salut, ceva recomandari pentru o lanseta de spinning premium, din 2 bucati, in jur de 8 picioare lungime, capabila sa pescuiasca jiguri de la 4-5g la 12g plus guma de 7 cm pe ape cu debit mediu si adancimi de pana in 4m ? Multumesc

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Recomandare lanseta salau&biban

Mesaj de draqdevil » 29 Oct 2019, 20:25

vad ca nimeni, nimic...oscilez intre legend xtreme de 7'6 si legend elite 7'6, ambele medium si ambele din 2 bucati, imi poate spune cineva cum se comporta fiecare in parte? Multumesc frumos .

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare lanseta salau&biban

Mesaj de johnnybravo » 31 Oct 2019, 21:30

Daca vorbesti de premium atunci e chestie de fitza asa ca alege ce iti place mai mult ca si aspect.

Nu am betele in datele tale dar am un legend elite de 8'6" 2oz si un legend xtreme 1 1/2oz custom pe blank de casting (5C74HF-B), ambele simt tzacul cat de fin ar fi el, nah, se mai intampla cand salaul e apatic si te trezesti ca sta cu guma in gura dar astea sunt exceptii; legend xtreme e mai sensibil decat elite dar comparatia nu e pe aceleasi date (o singura bucata fata de doua bucati, puterea diferita).

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Recomandare lanseta salau&biban

Mesaj de Zamfi » 01 Noi 2019, 08:18

Ideal ar fi un Extrem dar custom.Doare e drept , dar o sa ai bat de salau .Parerea mea.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Recomandare lanseta salau&biban

Mesaj de draqdevil » 06 Noi 2019, 22:27

Nu stiu daca e diferenta f. mare intre blankul de xtreme si cel de elite...As inclina sa iau Elite pentru ca are torzite, care sper ca sunt mai mici...xtreme are inelele cam maricele, am unul light.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Recomandare lanseta salau&biban

Mesaj de kleniacul » 10 Noi 2019, 06:54

Alegerea lansetei e prea subiectivă pentru a-ți recomanda noi ceva care să-ti placă ție.Eu am avut și Extreme si Elite si T Russel,varianta ML.Am pescuit cu TR si varianta M,tot de 7,6"pe care aș alege-o pentru situația ta.Totuși,acum pescuiesc cu NRX,pe care îl văd mai senzitiv si mai potrivit decît celelalte,deci pe ăsta l-aș recomanda primul.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Recomandare lanseta salau&biban

Mesaj de draqdevil » 12 Noi 2019, 19:08

Multumesc pentru sugestii...despre ce model de NRX este vorba ?

Scrie răspuns