recomandare lanseta jigging

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de RYOBI » 17 Oct 2015, 13:02

http://www.fishing-test.pl/wdki/23-wdki ... 240m-8-45g

Dupa actiune numai de jig nu e lanseta asta poate eventual de voblere
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de Constantin37 » 17 Oct 2015, 20:56

RYOBI scrie:http://www.fishing-test.pl/wdki/23-wdki ... 240m-8-45g

Dupa actiune numai de jig nu e lanseta asta poate eventual de voblere
Dupa actiune... spala-te pe dinti inainte sa mai deschizi gura :wink:

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de RYOBI » 17 Oct 2015, 21:10

Imagine

Probabil esti novice si nu prea intelegi ce inseamna actiunea unei lansete, la pescuitul salaului se folosesc lanseta fast asta e oricum dar nu fast.
Daca ma contrazici fa-o cu argumete ca sa fi nesimtit e foarte simplu. :roll:


Uite aici poate inveti si tu ceva sa nu stai pe forumuri degeaba

Imagine
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de Constantin37 » 18 Oct 2015, 10:52

@RYOBI "Probabil esti novice si nu prea intelegi ce inseamna actiunea unei lansete, Probabil esti novice si nu prea intelegi ce inseamna actiunea unei lansete, la pescuitul salaului se folosesc lanseta fast asta e oricum dar nu fast.
Daca ma contrazici fa-o cu argumete ca sa fi nesimtit e foarte simplu. :roll:
Uite aici poate inveti si tu ceva sa nu stai pe forumuri degeaba
asta e oricum dar nu fast.
Daca ma contrazici fa-o cu argumete ca sa fi nesimtit e foarte simplu. :roll:
Uite aici poate inveti si tu ceva sa nu stai pe forumuri degeaba"
Tocmai ai demonstrat ca tu esti cel nesimtit si chiar foarte prost!
1. Tu stai degeaba pe forumuri... Eu mi-am postat un anunt pentru vanzarea unei lansete si in acest caz trebuia sa-ti vezi de treaba ta (daca mai poti avea vreuna...)!
2. Eu invat si voi invata toata viata, doar ca de la tine sigur nu am ce... tu nu ai invatat nici macar sa nu vorbesti neintrebat mai ales ca nu ai inteles nimic despre pescuit pana la varsta ta: nu intotdeauna lanseta trebuie sa fie fast... fast, extra fast, ultra fast trebuie insa sa fie pescarul dar aici nu e vorba de tine!
3. Ceea ce ai vazut tu in poza e lanseta de 2.40m/8-45g deja in dril! Eu chiar am mentionat ca in testul din link este lanseta de 2.40m/8-45g.
4. Varianta 2.13m/6-28g flexeaza intai maxim pe primul sfert (1/8-1/4 de la varf) si nu e "oricum" asa cum ai scris tu, ci este chiar extra fast spre ultra fast. Rigiditatea si greutatea cu care se incarca sunt din alt film pentru tine... tu oricum nu poti intelege!
5. Spre deosebire de tine eu am studiat in scoala (as fi scris facultate dar tu nu stii ce-i aia) si Rezistenta materialelor si Teoria elasticitatii!
Tu (la varsta ta) stii doar niste sabloane "la pescuitul salaului se folosesc lanseta fast" si nu ai invatat nici macar sa faci acordul gramatical...
Marche! :lol1:

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de Constantin37 » 18 Oct 2015, 11:05

@RYOBI Nu poti sa stii cum e (cu) actiunea fara s-o iei in mana... cum tu nu ai ce, ti-o dau eu oricand mai vrei sa simti cum e (cu) actiunea, dar cu o conditie asa cum ti-am scris in primul mesaj: ... spala-te pe dinti inainte sa mai deschizi gura :wink:

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de RYOBI » 18 Oct 2015, 12:57

Scuze nu am stiut ca esti asa destept si ca ai studiat "Rezistenta materialelor si Teoria elasticitatii!" sigur sti ce vorbesti....... :lol1: dar topicul se numeste recomandare lanseta jigging tu confunzi borcanele probabil crezi ca esti pe topicul tau de vanzare.
Educatia ta se vede..... nu mai trebuie sa te lauzi.
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de SF » 18 Oct 2015, 13:55

Daca jig inseamna jighead plus silicon , ii putin cam inexact , asa ca pot fi valabile toate actiunile posibile , chiar toate .

Din punctu meu de vedere , si cred ca nu numai , jigging ii strict felu de a pescui cu o naluca , practic ii pescuitu pe vertical si unde tre sa salti naluca , sa produci niste efecte care sa-ti aduca trasatura .

Daca tarasti un jighead plus silicon pe fundu apei o lanseta mai moderate poate produce mai putine rateuri , de ex. :wink:

Poti sa jiguiesti o lingura , insa daca o faci liniar ii mai bun alt bat , nu fast !

Cel mai rapid mod de a afla ce poate da o naluca ii sa o pui pe cateva bete si cateva mulinete diferente ca recuperare , si asta fara sa tii cont de recomandari de forum , caracteristicele date de producator si restu de pitici ganditori , pur si simplu ii un test . Rezultatele pot fi uimitoare , si poti scoate petrol acolo unde teoria , internetu si producatorii zic ca nu-i nimic :wink:

La urma urmei pescuitu inca ofera posibilitatea asta oricui , sa descoperi tu insuti ceva nescris , nevazut , nepublicat , sa simti bucuria asta ii grozav :wink:

In pescuitu modern , cu sonare performante ,materiale uimitoare ,timp , poluare , presiune pescareasca ,cunostiinte , tehnici , si unde , in mod normal fiecare are posibilitatea de a pescui macar odata in ape cu peste mult ,acele acvarii sa nu va suparati ,si unde multi isi pot face poza cu pestanu vietii lor ,inca ramane satisfactia cea mai mare , de a descoperi ceva ce functioneaza , ce nu intra in tiparele cunoscute , si ce aduce o satisfactie peste oricare alta , in cazu in care ai un minim de standart .

Avatar utilizator
CristianK
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2015, 08:24

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de CristianK » 19 Oct 2015, 08:32

de cateva zile ma uit dupa "lanseta perfecta", si inca nu am ajuns la o concluzie......
nu va mirati de intrebare....sunt incepator in ale pescuitului "calculat" :)
ce mi-a atras atentia insa sunt diferitele inele puse pe bete, care din descriere, ar face acelasi lucru.
ma puteti lamurii care e diferenta dintre inelele cu un singur picior si cele cu doua, de exemplu daca sunt puse pe niste bete similare, rigide cu actiune fast.
ajuta un tip de inele la lansare?

va multumesc

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de Dan Stefan C. » 19 Oct 2015, 09:01

Inelele cu doua picioare sunt mai grele decat cele cu un singur picior. Montate pe acelasi blank ar putea schimba actiunea acestuia.

Avatar utilizator
CristianK
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2015, 08:24

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de CristianK » 23 Oct 2015, 14:38

salut,

pana la urma mi-am luat o lanseta Savage Gear Bushwhacker XLNT2 2.43m 15-40g + mulineta Ryobi Zauber 2000.

ca sa nu deschid alt topic, imi puteti recomanda un fir ?
spre rusinea mea inca nu am pescuit cu textil :oops:
din ce am citit se pune un alt fir inaintas fluorocarbon.
cat de lung sa fie?.....cu ce nod se leaga ca sa nu frece de inele la lansare?
pe zauber 2000 intra cam 150m de 0.25.
daca imi iau un textil de 0.16-0.18, cam 130m, o sa ramana mult liber din tambur.
se incarca tamburul cu ceva inainte de a pune textilul?

stiu....cam multe intrebari (banale).
multumesc celor care au chef sa-mi rapunda :wink:

Scrie răspuns