Recomandare lanseta de Dunare

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
lorenz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 26 Noi 2013, 16:32

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de lorenz » 07 Dec 2013, 15:38

salutare, o parere despre 2 lansete va rog? nu sunt hotarat pe care sa o cumpar, voi pescui pe dunare si pe un brat al dunarii, cu de toate, voblere, oscilante, rotative, twistere + fir textil (am pomenit de textil pentru ca am auzit ca ar taia inelele)
acestea sunt lansetele
http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 29618.html
http://www.totalfishing.ro/lanseta-corm ... 10096.html
daca am gresit threadu imi cer scuze..n-am gasit altu mai "potrivit"
fir intins!

Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: Recomandare lanseta de Dunare

Mesaj de Goldelian » 08 Dec 2013, 09:09

Cormoranul ,daca nu cumva ma insel, am pus mana pe el si e cam moale, plus ca la dimensiunea lui e cam greu. Nu cred ca e ok pt jiguri pe Dunare cu el.
De shimano nu stiu ce sa zic, pt ca nu am pus mana pe ea.
E bine totusi sa pui mana pe lansete ca sa vezi cum sunt.
Pt Dunare, eu am cumparat un rapture horizon progresive 2,6m si il folosesc la avat cu voblere si la salau cu jiguri de pana in 30g. Sunt multumit de el. Vezi ca vinde cineva un asemenea bat , dar de 2.4m aici pe forum.
:bere:

lorenz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 26 Noi 2013, 16:32

Re: Recomandare lanseta de Dunare

Mesaj de lorenz » 08 Dec 2013, 10:21

ms frumos pt sugestie, mai astept totusi in speranta ca poate a pus cineva mana si pe acel shimano si poate spune ceva despre el. fir intins!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Recomandare lanseta de Dunare

Mesaj de stefanflorin » 08 Dec 2013, 11:03

Batul ala are actiune progresiv-parabolica. NU duce ce scrie pe el, nici pe departe. Manerul este foarte lung raportat la lungimea batului, si in afara de aspectul comercial, nu am remarcat nimic la el. Un bat aproape identic ca si caractersitici este Okuma Safina X, 2.10, 15-40, care costa aproape jumate din Shimano, e mult mai puternica, inelele puse mai bine, manerul proportionat mai bine, si per total o afacere mai buna. Vrei brand platesti brand, vrei un brand mai mic, platesti mai putin pe mult mai mult.
Urasc atarnatorii!

lorenz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 26 Noi 2013, 16:32

Re: Recomandare lanseta de Dunare

Mesaj de lorenz » 08 Dec 2013, 16:00

ms frumos pt raspunsuri, cred ca pana la urma acel batz facut de okuma va fi, urmeaza sa-i gasesc o mulineta. ms frumos inca o data si fir intins !
numai bine

Scrie răspuns