Recomandare lanseta casting reactive Delta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
razvans
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 27 Feb 2021, 14:15

Recomandare lanseta casting reactive Delta

Mesaj de razvans » 27 Feb 2021, 14:26

Salut,

Va rog sa ma ajutati cu cateva recomandari pentru o lanseta de casting, pentru pescuit in Delta Dunarii, cu naluci reactive. Ma gandesc la urmatorii parametri, dar orice recomandare e bine-venita: lungime <=2m, fast/medium-fast, putere 10-40g, 1 segment (in ideea ca e mai senzitiva). As vrea sa fie "acea" lanseta :) Eventual, o recomandare pentru un rod builder. Buget max 1500 ron.

Multumesc!

razvans
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 27 Feb 2021, 14:15

Re: Recomandare lanseta casting reactive Delta

Mesaj de razvans » 01 Mar 2021, 16:01

Am facut un research si as putea alege din lasetele de mai jos. Din cate vad, toate sunt fast. Aveti experiente cu ele? Sunt potrivite pentru voblere?
Lanseta Daiwa Steez AGS MHFB 2.08m/7-28g
Daiwa Tatula Baicast 610MHFB 2.10m/7-28g
Shimano Bass One XT 2.08m 12-35g
Shimano Zodias 208cm 10-30g
Shimano Poison Adrena 218cm 12-42g

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta casting reactive Delta

Mesaj de tito » 01 Mar 2021, 22:06

Sunt paralel cu baitcastingul, dar nu inteleg de ce ai nevoie de o lanseta senzitiva pentru reactive ? Pe langa asta cateva din cele enumerate de tine in mesajul precedent le vad bune de jig, sunt cam rigide pentru reactive, tinand cont ca nu le vei pescui pe Dunare in curent as zice ca una moderata , eventual moderat rapida ar fi mai potrivita. Si de la 40 gr cat era cerinta initiala, la 28 gr e diferenta cam mare si risti sa le rupi daca le incarci cu greutati peste cele date de producator.
Poate vei primi raspunsuri si de la utilizatori...

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare lanseta casting reactive Delta

Mesaj de Qnyx » 02 Mar 2021, 00:57

Salut Razvan. Nimic din ce ai enumerat mai sus nu te va satisface pentru ceea ce vrei (ba e prea rigida, ba se balangane, ba e "ieftina", ba arata ca naiba, ba e facuta in China, etc...).

"Acea" lanseta asa cum ai spus, din punctul meu de vedere nu exista decat una singura: SPORTEX STYX si chiar se incadreaza in bugetul tau.

Asta este lanseta "ultimate" pentru stiuca in delta. Mega usoara, super senzitiva, super echilibrata.... asta e "acea" lanseta cu care arunci toata ziua de o mie de ori si la sfarsitul zilei te gandesti ca poate merge sa pescuiesti si noaptea fiindca nu simti oboseala. Este singura lanseta pe care eu am vazut-o vreodata sa fie super echilibrata si usoara atat in versiunea de spinning cat si in cea de baitcasting. Nu ma omor eu dupa Sportex dar lanseta aia chiar e mega fenomenala. (repet: din punctul meu de vedere).

razvans
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 27 Feb 2021, 14:15

Re: Recomandare lanseta casting reactive Delta

Mesaj de razvans » 02 Mar 2021, 13:56

Salut! Multumesc frumos pentru raspunsuri. Ambele sunt foarte utile si ma ajuta in alegere.

Senzitivitate: pescuiesc destul de rar dar din ce folosesc acum, cel mai bine ma inteleg cu o lanseta senzitiva (dupa mana mea, un Pezon&Michel cred ca are 1.90, nu stiu modelul) care imi permite sa simt cum joc jerk-urile sau glide-urile; compenseaza rigiditatea mainii :) dar punctul de vedere e valid.

Putere: nalucile pe care vreau sa insist sunt jerkbaits (ex. Rapala Husky Jerk 10cm/10g) sau glidere (ex. Salmo Slider 7cm) cu greutate intre 10 si 25 grame; am facut un sumar al nalucilor si am incercat sa ingustez range-ul; din ce am gasit prin magazinele online, asta este mai degraba range-ul acoperit.

Actiune: am cautat medium-fast dar dupa ce am filtrat putere/lungime/brand/pret, am ramas numai cu fast.

Brand: Am mers pe Shimano si Daiwa in ideea unei garantii de brand. Orice sugestie e bine venita si aici. Adaug Sporte Styx in lista.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta casting reactive Delta

Mesaj de tito » 02 Mar 2021, 21:13

Eu cand m-am referit la senzitivitate ma gandeam la betele de t o p pentru jig. Cand ai scris reactive ma gandeam la crankbaits si oscilante, pentru jerkbaits si topwater sigur ca e foarte buna una cu actiune fast.
In ultima vreme Shimano si Daiwa au scos cateva modele de lansete foarte interesante, cu toate astea exista multe marci care isi respecta blazonul si nu risti sa cumperi niste pocnitori "impachetate" frumos. Apropo de garantie, stiu ca Sportex ofera 10 ani gatrantie reala la unele lansete.
Lansete cu un raport calitate pret foarte bun gasesti si la Major Craft, merita sa iti indrepti atentia si asupra acestei marci.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Recomandare lanseta casting reactive Delta

Mesaj de Zamfi » 03 Mar 2021, 07:25

Sau iti faci un custom pe Phenix X10 sau x11 , sau pe un Mhx blend.Si mai sunt ceva blancuri cu varf permisiv ...Rodbuilder in functie de zona ta.Sunt multi deja in Ro.
Ca idee , o lanseta dintr.o bucata are multe calitati , dar nu este neaparat mai senzitiva decat consoarta din doua bucati.Dar multe blancuri sunt one piece deci...
Ps: daca pescuiesti lanseta inainte sa o cumperi e super! Pt tine ;)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns