Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

big_tuna
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2014, 09:29

Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

Mesaj de big_tuna » 17 Apr 2014, 10:00

Sunt incepator in ale spinningului, mai exact urmeaza sa-mi achizitionez primul echipament. Am aceasta idee inca de anul trecut cand am inceput sa cochetez cu pescuitul(stationar), in mare parte pe Somes, insa cu rezultate foarte slabe. Am inceput sa ma informez despre tehnica si echipamentul necesar spinningului, dar nu am reusit inca sa fac o alegere pe care sa fiu sigur ca nu o voi regreta in ceea ce priveste echipamentul, avand si buget limitat.
Intentionez sa pescuiesc de pe mal, doar cu voblere si linguri, mai mult pe Somes(avat si eventual salau) si rar pe balti, la stiuca. Vizand mai multe tipuri de pesti si stiind ca nu exista lanseta universala, as dori ceva care sa 'mearga' cat de cat pentru ce imi doresc eu. Din ce am citit o lanseta cu actiune moderata ar fi o alegere buna daca se urmaresc mai multe specii de pesti, de asemenea am citit ca o lanseta moderata ar putea fi greu de manuit in curentul unui rau cu debit mare cum este Somesul. Am postat mai jos alegerile mele. As dori sa ma ajutati cu niste pareri, sugestii, recomandari. Va multumesc anticipat!

Lanseta Berkley Cherrywood Pro2 2.74m 9-28g 2buc

Mulineta Okuma Avenger B (model 2012)

Fir Textil PowerPro Verde 135m

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

Mesaj de kingofbeasts » 17 Apr 2014, 12:11

Nu cunosc nici batul nici mulineta ca sa-ti pot da informatii despre ele insa pot sa nu-ti recomand firul la aplicatia pe care o vrei tu. Dat fiind faptul ca vrei pentru voblere si linguri si nu pentru jig nu ai atata nevoie de un fir foarte rezistent la abraziune insa ai nevoie de ceva foarte castabil , subtire si rezistent . Asta pentru ca atat la avat cat si la salau vei folosi in mare masura voblere usoare . Daca e sa-ti recomand eu mai degraba ti-as recomanda asa ceva :http://www.totalfishing.ro/fir-textil-s ... -9613.html . Daca totusi vrei PP uitate la cel de 7-8lbs forta.
Ca plaja de aruncare te-ai orientat bine din punctul meu de vedere , ceva care pleaca de pe la 7 grame si merge pana spre 30 de grame e mai mult decat ok. Ca actiune un moderat rapid sau chiar un grfit compozit cu actiune rapida te-ar servi mai bine zic eu. La mulineta e mai cu dichis pentru ca se cam bat cap in cap salaul si avatul (primul preferand viteze mici si foarte mici de recuperare iar al doilea viteze mai mari). Cu toate astea, pentru ca e si bat de lingura cu care vei da si la stiuca (care tot recuperari mai lente prefera) ti-as sugera sa te orientezi spre ceva care aduce undeva la un 76cm/tura de manivela si are un drag de macar 4 kg forta astfel incat sa-ti permita sa tii si un ritm mai rapid si unul mai lent si sa dezvolte suficienta putere in drill.
Poate vrei totusi sa iei in considerare si o lanseta mai scurta ma gandesc la un 2,4 m care e mai universala si mai usoara pentru ca o lanseta de 2,7 m mai ales daca nu e bine echilibrata (si de regula cele de fabrica nu sunt) poate fi obositoare mai ales dupa cateva ore de pescuit . :wink:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

Mesaj de old_radu » 17 Apr 2014, 14:50

@ big_tuna

...unde pe Somes ?
...lanseta este OK
...mulineta cam slabuta , incearca mai bine o Ecusima 3000.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

Mesaj de Dan Stefan C. » 18 Apr 2014, 09:05

Salut,
Lansete si mulinete care ti s-ar portivi sunt urmatoarele:
lansete:
- Shimano Vengeance AX Seabass
- Okuma Safina X

mulinete:
- Cormoran Black Master 2500
- Shimano Catana 2500 FC
- Daiwa Megaforce A 2500 FD

big_tuna
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2014, 09:29

Re: Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

Mesaj de big_tuna » 19 Apr 2014, 10:16

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Fiind din Baia Mare ca si old_radu si primind aprobarea sa ca fiind ok pentru Somes, am decis sa raman la lanseta Berkley Cherrywood Pro2 2.74. Referitor la mulineta, o sa imi iau cel mai probabil o Ecusima 3000. Pe site-ul unde am gasit lanseta, au doar Mulineta Ryobi Ecusima New 2013. E vreo diferenta fata de modelul vechi? S-ar echilibra bine cu lanseta?
Am o nedumerire referitoare la firul textil Power Pro, pe site-urile din strainatate, firul cu rezistenta 10 lbs(4.5 kg) are diametrul de 0.15mm iar pe site-urile din Romania, acelasi fir are diametrul tot 0.15mm si rezistenta 9 kg :D. M-am gandit sa mi-l iau pe cel cu diametru de 0.15mm. E ok, sau ar trebui mai rezistent? Am vazut ca mulineta are capacitate tambur 0.25mm/200m. Ar fi suficient sa pun o rola de 135m de fir pp de 0.15mm pe tambur, nu ar fi prea putin?
Ca ultima rugaminte, old_radu, as fi recunoscator daca mi-ai recomanda si cateva modele de voblere sau de lingurite care le-ai folosit cu succes pentru rapitorii de pe Somes. Multumesc!

Avatar utilizator
speedy
veteran
veteran
Mesaje: 695
Membru din: 30 Mai 2011, 07:34
Localitate: bv

Re: Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

Mesaj de speedy » 20 Apr 2014, 11:19

kingofbeasts scrie:Nu cunosc nici batul nici mulineta ca sa-ti pot da informatii despre ele insa pot sa nu-ti recomand firul la aplicatia pe care o vrei tu. Dat fiind faptul ca vrei pentru voblere si linguri si nu pentru jig nu ai atata nevoie de un fir foarte rezistent la abraziune insa ai nevoie de ceva foarte castabil , subtire si rezistent . Asta pentru ca atat la avat cat si la salau vei folosi in mare masura voblere usoare . Daca e sa-ti recomand eu mai degraba ti-as recomanda asa ceva :http://www.totalfishing.ro/fir-textil-s ... -9613.html . Daca totusi vrei PP uitate la cel de 7-8lbs forta.
Ca plaja de aruncare te-ai orientat bine din punctul meu de vedere , ceva care pleaca de pe la 7 grame si merge pana spre 30 de grame e mai mult decat ok. Ca actiune un moderat rapid sau chiar un grfit compozit cu actiune rapida te-ar servi mai bine zic eu. La mulineta e mai cu dichis pentru ca se cam bat cap in cap salaul si avatul (primul preferand viteze mici si foarte mici de recuperare iar al doilea viteze mai mari). Cu toate astea, pentru ca e si bat de lingura cu care vei da si la stiuca (care tot recuperari mai lente prefera) ti-as sugera sa te orientezi spre ceva care aduce undeva la un 76cm/tura de manivela si are un drag de macar 4 kg forta astfel incat sa-ti permita sa tii si un ritm mai rapid si unul mai lent si sa dezvolte suficienta putere in drill.
Poate vrei totusi sa iei in considerare si o lanseta mai scurta ma gandesc la un 2,4 m care e mai universala si mai usoara pentru ca o lanseta de 2,7 m mai ales daca nu e bine echilibrata (si de regula cele de fabrica nu sunt) poate fi obositoare mai ales dupa cateva ore de pescuit . :wink:
am avut firul asta , e slabut .singurele atuuri ar fi ca zboara bine si nu prea ia apa . rezistenta la nod e mica , la fel si la abraziune .
daca vrei un fir bun , trebuie sa dai si ceva bani pe el , poate face diferenta intre o partida buna si o groaza de nervi .
ia-ti un samurai de 20 lbs ca gasesti repede si o sa fi multumit . :wink:

gigi.20
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 16 Apr 2014, 09:48

Re: Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

Mesaj de gigi.20 » 20 Apr 2014, 18:54

Samurai-ul de 15 lb este suficiennt mai ales ptr. avat si salau.L-am pescuit tot anul trecut pe Olt. :censored:

Lemi
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 28 Iul 2013, 18:38

Re: Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

Mesaj de Lemi » 20 Apr 2014, 19:09

gigi.20 scrie:Samurai-ul de 15 lb este suficiennt mai ales ptr. avat si salau.L-am pescuit tot anul trecut pe Olt. :censored:
Este pe naiba, e slab rau, se rupe usor.
Cel de 18-20 lb eu zic ca e bun, mai ales pe apa curgatoare.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

Mesaj de kingofbeasts » 21 Apr 2014, 09:16

Ma baieti, imi scapa mie ceva sau voi faceti misto de om cu samuraiu'?
Omu' a spus clar ca-i incepator asta inseamna ca primele lui fire probabil n-or sa apuce sfarsitul sezonului si voi ii recomandati fir mai scump batu' pe care-l are (cu atat mai mult cu cat a mentionat expres un buget limitat)? O ajunge el si la Samurai daca decide ca face casa buna cu spinningul da pana atunci poa sa strice si ceva fire mai ieftine cat timp invata cum sta treaba .

big_tuna
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2014, 09:29

Re: Recomandare echipament spinning pentru voblere si lingur

Mesaj de big_tuna » 21 Apr 2014, 10:41

Am decis in privinta firului, Power Pro verde, dar nu stiu exact ce diametru mi-ar trebui...

Scrie răspuns