recomandare cutie voblere

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

vladsv
junior
junior
Mesaje: 73
Membru din: 25 Sep 2012, 15:36

recomandare cutie voblere

Mesaj de vladsv » 16 Sep 2013, 13:17

ce cutie imi recomandati pentru voblere XXL ? gen salmo slider 12, Savage gear 4play 19 cm. Nu gasesc nicaieri niste cutii pentru jerkbaituri mari cum au cei din suedia sau din alte tari...

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: recomandare cutie voblere

Mesaj de deltaic » 16 Sep 2013, 14:42

Este un subiect de care sunt direct interesat. Sufar permanent de lipsa spatiului din trusa.Voblerele stau gramada unul peste celalalt. Vroiam sa deschid eu subiectul ,dar a fost cineva mai rapid.

vladsv
junior
junior
Mesaje: 73
Membru din: 25 Sep 2012, 15:36

Re: recomandare cutie voblere

Mesaj de vladsv » 16 Sep 2013, 16:17

au niste cutii la big(xxx) de la savage gear care par bune, dar dupa o vizionare a catalogului Savage Gear nu stiu daca este pentru voblere XXL.

mcfish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 31 Ian 2011, 19:11

Re: recomandare cutie voblere

Mesaj de mcfish » 16 Sep 2013, 18:21

"Nu gasesc nicaieri niste cutii pentru jerkbaituri mari cum au cei din suedia sau din alte tari..." - asta pentru ca stiucile care-au ramas pe la noi nu necesita naluci asa mari, deci nici cutii pentru ele.

Eu mi-am luat asta - raport calitate pret imbatabil, dar nu e dedicata nalucilor mari (poti pune in ea ceva jerkbaituri din gama 12 - 20 cm, dar are si niste compartimente fixe, mai mici). Este cutia pe care o folosesc acum si imi incap toate tampeniile in ea.
http://www.totalfishing.ro/cutie-plano- ... 22973.html

Inainte am avut asta, care e mai potrivita pt. naluci mari (mi-a venit si crapata din state) dar nu pot pune in ea como spinnerbaiturile. E cea mai mare cutie pe care am gasit-o la noi, la un pret cat de cat decent. Are inconvenientul transportului (nu are un maner exterior).
http://www.totalfishing.ro/cutie-flambe ... 23805.html

Iar pt. cei care au cu ce ...
http://www.xxx.ro/produse/69/17632/M ... -3080.html

mcfish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 31 Ian 2011, 19:11

Re: recomandare cutie voblere

Mesaj de mcfish » 16 Sep 2013, 18:24

Iar pt. cei care au cu ce ...

e link-ul de pe f i s e l a . r o;

Meiho Versus 3080
Producator: Meiho
239,70 RON

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: recomandare cutie voblere

Mesaj de boistean » 17 Sep 2013, 09:05

la magazinele/raioanele de bricolaj se gasesc tot felul de cutii care pot inlocui cu succes de multe ori cutiile "dedicate" din magazinele de pescuit, care sunt si mult mai scumpe.
nu mai zic de faptul ca in cateva randuri am vazut cutii identice cu cele din anumite magazine de pescuit, sensibil mai ieftine.

mcfish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 31 Ian 2011, 19:11

Re: recomandare cutie voblere

Mesaj de mcfish » 17 Sep 2013, 20:10

De acord cu tine, si eu am cumparat multe cutii de la supermarketuri (gasesti in 20 - 30 RON maxim cutii care nu-ti incap in rucsac, si cu posibilitati de compartimentare multiple). Insa daca vrei ceva compact si mult mai usor eu zic ca nu poti compara o cutie de scule si asccesorii cu o cutie dedicata pt. naluci. Dar aici depinde de pretentiile si asteptarile fiecaruia.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: recomandare cutie voblere

Mesaj de deltaic » 18 Sep 2013, 19:57

[quote="mcfish"]Iar pt. cei care au cu ce ...

e link-ul de pe f i s e l a . r o;

Meiho Versus 3080

M-am dus azi sa vad trusa,prea mica pt.ce visez.Am vreo 450-500 voblere,toate "esentiale"(cu multe nici nu am dat)+o garmada de dracovenii auxiliare.Am cutia aia gigantica(si tot nu ma descurc),pe care o are la vanzare si magazinul indicat de tine.Avea Caius o trusa(personala) mai aproape de adevar dar nu mai stiu ce marca era, putea stoca cam 400 de giugele.Eu nu prea am voblere xxl.Pe apele noastre cam la dimensiunile voblerelor au ramas pestii...

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: recomandare cutie voblere

Mesaj de deltaic » 18 Sep 2013, 20:12

Trusa de care pomeneam este "Fishing Box Gigant". Am 2 bucati pt. spinning si una pentru stationar. Imi doresc foarte mult sa pot cumula intr-o singura trusa voblerele si linguritele (cam 250 buc.) si sa ramana o singura trusa cu gume. Trebuie sa mentionez ca fac croaziere lungi in delta si trei cutii de genul asta ocupa mult loc in barca.

mcfish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 31 Ian 2011, 19:11

Re: recomandare cutie voblere

Mesaj de mcfish » 19 Sep 2013, 07:01

Stiu genul asta de valigete cu cutii (gen "Fishing Box Gigant"), dar pt. mine, cand ma urc in barca e important sa am o singura cutie "de lucru" pe care o incarc cu de toate si la care sa ridic doar un capac (sau 2 in cazul celei de la plano / meiho pe care le-am recomandat in link) pt. a avea acces la naluci. Meiho e cutie in care sa pui alte cutii, si fiind foarte adanca (13 cm compartimentul de jos cred ca iti ia mai mult timp sa scoti un vobler din cutie decat in alte cazuri). Mai am cu mine in barca o geanta cabela`s cu 6 cutii 3600 si inca vreo 4 cutii aditionale, dar e nasol cand incep sa caut prin cutii si nu gasesc din prima (pot gasi in prima cutie sau in a opta). Nalucile cu care pescuiesc frecvent le tin in cutia de baza care se umple sau se goleste dupa caz. Daca esti adeptul multor cutii si ai loc in barca ia-ti cea mai mare geanta de la Cabela`s (12 cutii 3700, poate or avea si mai mari, nu stiu) si macar ai un singur bagaj de carat.

Scrie răspuns