recomandare bat de spinning pastrav de rau

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de RNN57 » 13 Mai 2017, 23:08

SHIMANO BeastMaster BX 1.80L + SHIMANO TwinPower 1000 + Stroft ABR 0.16mm = REAL TROUT PASSION :D :D :D
< º))))><

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de kleniacul » 14 Mai 2017, 06:38

St Croix Premier 7" 0,5-5 g, superba pentru pastrav, mulinete Daiwa Caldia 2000, cea veche, nu mag seal, sau Daiwa Fuego 1000.Batulare miner scurt, foarte bun pt lanseuri pe sub mînă.

Doru S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 118
Membru din: 11 Dec 2016, 10:56

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de Doru S » 20 Mai 2017, 22:22

Am tot cautat si eu un batz pt pastrav de rau si clean pana m-am oprit la un Elixir. Vezi anunturile mele pt ca s-ar putea sa-l poti avea sapt viitoare daca nu imi primesc banii de la persoana care si-l dorea foarte mult dar ...
Pretul este pe la 125€.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de johnnybravo » 22 Mai 2017, 20:16

e buna nuiaua asta (Daiwa Preso Iprimi) ce am luat-o dar parca un pic mai tare n-ar fi stricat sa fie, aveam senzatia ca nu puteam intepa bine si de aia scapam pestii
mai trebuie sa exersez lanseurile la punct fix, batul e dezechilibrat rau cu o mulineta de 290g asa ca o sa caut ceva de 180-200g max.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de johnnybravo » 03 Feb 2020, 21:12

Reactivez subiectul asta, poate aveti experiente noi :)
Cum ziceam mai sus, Preso Iprimi mi se pare cam moale pt pescuit in curent, zicea cineva ca e pt area...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de johnnybravo » 15 Feb 2020, 17:21

Se preteaza Favorite Synapse pt un pescuit pe rau cu rotative si voblere?

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de lazarini » 16 Feb 2020, 19:37

Pentru cei interesati de o lanseta travel pentru pescuit la pastrav pe rauri de munte, a reaparut pe stoc la TF (si la altii) lanseta Daiwa Presso Iprimi 1,83 cm, 4 tronsoane, 51 cm lungime transport, CW 2-8gr. Modelul nu cred ca se mai produce, asa ca e de profitat daca e cineva interesat.
https://www.totalfishing.ro/lanseta-dai ... -2-8g.html

Excelenta pentru agatat pe margine la rucsac cand vrei sa imbini drumetia montana cu pescuitul la pastrav. Sau in concediu. Actiunea moderate o face destul de permisiva, merge si cu rotative de 2 gr. Iar manerul mai lung putin decat la o lanseta clasica de patrav de aceasta lungime permite lanseul cu doua maini, astfel incat e pretabila si pentru pescuit pe lac (teoretic asta ar fi chiar destinatia ei, o lanseta de trout area). Iar pretul este derizoriu, mult sub ceea ce poate (zic eu).

P.S. - nu fac reclama, pur si simplu am tot cautat o lanseta travel pentru pastrav, si stiu ce complicat este sa gasesti asa ceva.

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de RaPpSodIq » 18 Feb 2020, 15:37

johnnybravo scrie:
15 Feb 2020, 17:21
Se preteaza Favorite Synapse pt un pescuit pe rau cu rotative si voblere?
Da, eu zic ca modelul 1-5gr ii perfect pt rau si ii mult peste alte lansete cu nume grele.

Merge fara probleme atat cu voblere, rotative dar si cu gume (daca nu dai cu gramaje foarte mici. de la 0.5gr in sus, duce fara probleme)

Aparent la pipait o sa ti se para poate fast, dar are o actiune frumoasa in drill si intra in moderat-fast chiar moderat cu un pastrav mai rasarit.
spinning la scobar

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de johnnybravo » 18 Feb 2020, 20:30

Merci, mai vorbeam in privat cu cineva care si-a vandut-o, zicea ca e balangacioasa, a ajuns la altul si nu i-a placut nici lui... Daca e fast sau moderat fast ma gandesc ca e mai ok pt rau unde iti trebuie precizie in lanseu....sincer mi-e sa nu iau teapa cu ea.... m-am uitat si la Arena Stream dar gasesc referinte putine despre ea si e greu sa disting reclama fata de un review obiectiv....
O sa ma uit si la Tailwalk sa vad ce au...

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de RaPpSodIq » 19 Feb 2020, 12:10

johnnybravo scrie:
18 Feb 2020, 20:30
Merci, mai vorbeam in privat cu cineva care si-a vandut-o, zicea ca e balangacioasa, a ajuns la altul si nu i-a placut nici lui... Daca e fast sau moderat fast ma gandesc ca e mai ok pt rau unde iti trebuie precizie in lanseu....sincer mi-e sa nu iau teapa cu ea.... m-am uitat si la Arena Stream dar gasesc referinte putine despre ea si e greu sa disting reclama fata de un review obiectiv....
O sa ma uit si la Tailwalk sa vad ce au...
Nici vorba de balangacioasa. Mie mi se pare chiar putin prea fast. Tre sa pui mana pe ea ca sa-ti dai seama. Idealul pe care il vad eu pt pastrav pe rau ii ca lanseta sa fie fast si precisa in lanseu dar sa se faca moderata in drill cu pestele.
Pana acuma din toate lansetele pe care le-am pescuit, synapse-ul se apropie cel mai mult. (asta daca vrei sa o folosesti pt rotative si voblere).
spinning la scobar

Scrie răspuns