recomandare bat de spinning pastrav de rau

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

existTM
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 27 Dec 2011, 00:34

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de existTM » 22 Aug 2016, 22:33

Salut!

Urmaream cu interes thread-ul tau... Ai cumparat Daiwa? Din cate am inteles, e putin mai moale, nu exceleaza la voblere in curenti, mai ales la alea crank care au bataie marunta.
Ce parere ai / aveti despre http://www.totalfishing.ro/lanseta-saku ... 12807.html ? Am inteles ca ar fi putin mai rigida, mai potrivita pt voblereala pe ape curgatoare.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de stefanflorin » 24 Aug 2016, 08:31

e un pic mai puternica decat e declarata, desi real este un moderate fast. Probabil cu voblere gen Hornet 3-4 cm ar fi ok pe curenti mai puternici.
Urasc atarnatorii!

existTM
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 27 Dec 2011, 00:34

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de existTM » 24 Aug 2016, 09:54

Salut Stefan!

Si in cazul in care ma intereseaza un bat fast sau extra-fast care sa arunce eficient 1-2g (UL sau pote XUL) ce imi recomanzi? Zic fast / extra-fast pt ca nu imi place ca unele voblere sa incarce prea tare varful lansetei...

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de stefanflorin » 24 Aug 2016, 19:44

salut,
ca sa arunce eficient 1-2 grame dar sa faca fata la un vobler foarte reactiv in curent puternic, e mai complicat de gasit un bat. Pt. voblere de genul ala foarte ok ar fi in lanseu betele din gama Colmic Herakles Area Special Trout insa ar intampina probleme la un vobler dotat cu o barbeta mai mare, in sensul ca datorita varfului elastic, s-ar curba destul de tare.
Ca si exemple de lanseta care ar fi ok la ambele, dar nu ar excela in nici o parte, pot fi cele din seria TX4 de la Cormoran, Jaala sau Motala sau Rapture Invader S662L, cea din urma fiind cea mai pe gustul meu (ca sa zic asa).
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de johnnybravo » 26 Aug 2016, 23:48

existTM scrie:Salut!

Urmaream cu interes thread-ul tau... Ai cumparat Daiwa? Din cate am inteles, e putin mai moale, nu exceleaza la voblere in curenti, mai ales la alea crank care au bataie marunta.
Ce parere ai / aveti despre http://www.totalfishing.ro/lanseta-saku ... 12807.html ? Am inteles ca ar fi putin mai rigida, mai potrivita pt voblereala pe ape curgatoare.
salut, da, am luat batul dar nu l-am pescuit inca...mai cochetez cu cloncanitu...

Mikipcn
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 190
Membru din: 12 Mai 2012, 10:44

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de Mikipcn » 22 Apr 2017, 17:00

Salut.
A trecut anu si mai un pic si incepe iara sezonu. Ai testat batu sau tot cu cloncu?

Sunt in cautarea unei lanseta de pastrav pentru rauri de munte. Am ,,pipait,,mai multe in ultima vreme dar toate mi se par foarte moi.
Nu ma prea pricep la pastrav , dar mi-as dori o lanseta cat mai rigida 1.8m pana in 5g. Vorbesc prosti cu rigida la pastrav?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de johnnybravo » 22 Apr 2017, 19:04

Pai acum la 1mai îl încerc abia....sa văd cum mă împart intre scrumbie și păstrăv. .. îmi iau liber și pe 2mai :)

perca
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iul 2006, 22:47
Localitate: Botosani

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de perca » 25 Apr 2017, 15:04

Mikipcn scrie: Vorbesc prosti cu rigida la pastrav?
Vorbesti un mare adevar. Pescuiesc de ceva timp la pastrav pe rau si am testat cateva bete. Momentan folosec un Smith 49 D-twitcher Boron. E perfect pt pescuitul cu naluci la pastrav unde nu se folosesc voblere de tip cranckbait care vibreza/bat puternic in apa ci voblere alungite pt curent care se animeaza (jerkuiesc) din baț.
xxx don't think because they know everything.

Mikipcn
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 190
Membru din: 12 Mai 2012, 10:44

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de Mikipcn » 25 Apr 2017, 18:07

Am balanganit la ARW Daiwa Presso 2-8 grame , dupa mine e moale.. Mai era un Savage gear 1,98m 2-7g mult mai ,,teapana,, si pretul cu aproape 40% mai mare.
Pe rau de munte care de obicei nu este mai lat de 3m , tinand cont ca te deplasezi pe sub crengi , boscheti..nu e suficient si o lanseta mai scurta 1,60m ? Conteaza asa mult lungimea lanseului?

perca
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 03 Iul 2006, 22:47
Localitate: Botosani

Re: recomandare bat de spinning pastrav de rau

Mesaj de perca » 09 Mai 2017, 11:15

Mikipcn scrie:Am balanganit la ARW Daiwa Presso 2-8 grame , dupa mine e moale.. Mai era un Savage gear 1,98m 2-7g mult mai ,,teapana,, si pretul cu aproape 40% mai mare.
Pe rau de munte care de obicei nu este mai lat de 3m , tinand cont ca te deplasezi pe sub crengi , boscheti..nu e suficient si o lanseta mai scurta 1,60m ? Conteaza asa mult lungimea lanseului?
E o mare diferenta intre lansetele de pastrav pt Area (pescuit pe lac) si cele pentru pescuit pe curagator. Presso e pt Area, bat moale ce poate lansa linguri de la 0,3 grame. Am un megabass pagani ce lanseaa 0,3-3grame. E o placere sa dai cu el la pastrav, si cel mai ic pistruiat pare un monstru iar cand iti intra cate un clean la 1-2 kile zici ca ai o balena.

Pe rau lanseurile sunt scurte si cu lanseta mea de 1,45m pot lanasa foarte departe daca e nevoie si din pozitii incomode (copaci, buruieni, etc)

Uite aici un film cu batul https://youtu.be/y-ZC_4C0R-g
xxx don't think because they know everything.

Scrie răspuns