"rame" pe jig

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

"rame" pe jig

Mesaj de costica_fishing » 19 Aug 2004, 16:29

Care ati dat cu gruburi sub forma de rama (cu coada dreapta), culori, in ce conditii si cu ce rezultate?

Respecte!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 19 Aug 2004, 17:11

Salutare!
Eu am incercat astazi grub grena sub forma de rama pentru biban. Pacat ca din cauza bradisului nu am reusit decat sa-l ud doar. N-aveam de ales decat sa-l mulinez ca pe rotativa pana la 6-7 m de mal si apoi sa-l salt.
Nu am prins niciodata la twister :( si se pare ca nici nu o sa prind prea curand.

Fir intins!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 19 Aug 2004, 17:28

costica,
grub-uri cu forma de rama si coada dreapta? te referi la vreun soft stickbait, gen senko?! alea-s pentru black bass. nu prea cred ca ai ce face cu ele la noi. probabil poti lua biban cu ele, ca ala se poate prinde la orice. altceva nu prea cred.

paul,
cand ai bradis pe fund si apa mica pune un jig cat mai usor. daca nu ai unul usor, poti sa rupi cu un patent plumbul de pe capatul jigului, ca sa obtii timpi mai lungi pe cadere. sau poti sa folosesti o montura split-shot (adica jig pus pe carlig simplu si la vreo 40-50cm mai incoa' bobite de plumb). eu am prins asa biban in conditii similare. da' mai bine dai direct cu o lingura usoara.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Aug 2004, 21:07

Paul,fii optimist!Nici eu nu am prins vreodata la vreun silicon,desi am o gramada,dar nu ma dau batut.La fiecare partida de rapitor,le ud si pe ele,pana prind o data sa capat incredere in ele :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 20 Aug 2004, 05:35

Pentru Eugen:

Am incercat varianta cu carlig simplu in twister si cu bilute de plumb pe fir. Explicatie: Pe canal, apa fiind mai adanca la mijloc, bradisul a crescut pana la aproximativ 20-30 cm de suprafata. In rest este cam peste tot de fiecare mal.
Am mai incercat o montura: bat de 7 m cu jig de 3 g in capat si twister. Personal mi se pare interesanta montura. Pacat ca a trebuit sa plecam (am fost cu niste colegi cu masina, care s-au plictisit repejor) Am s-o mai incerc.


Pentru Michael:

Multumesc pentru incurajare. Aici, pacat ca Prutul e mare si tulbure ca as fi incercat mai mult pe el. Oricum, mai spre toamna bradisul se va lasa spre fundul apei si sigur voi fi iar pe el :)
Ma gandesc... daca am prins biban la rama de 21 cm (masurat cu tot cu coada) cred ca un asemenea biban ar trage la twistere.
Oricum, abia astept sa mai merg iar. :)

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 20 Aug 2004, 07:13

Rama de 21 cm sau biban de 21 cm? :D

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 20 Aug 2004, 07:25

:)
Biban

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 20 Aug 2004, 08:28

Am incercat eu in Delta dar fara rezultat, in masura in care cele cu coada curbata mergeau bine.Cel pe care il am eu are cam 10-12 cm si cred ca s-ar preta mai bine la trena, la viteza mica de recuperare nu-i prea joaca coada.

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 20 Aug 2004, 09:03

Din cate am citit (nu am folosit niciodata), ramele artificiale sunt pentru bass-ul american (cel putin la fel de lacom ca si bibanul nostru). Chiar daca merge la biban, exista alte artificiale mult mai prinzatoare. Eu, care sunt mai "prost :D " decat un incepator la artificiale (daca se poate spune asa) am prins cel mai bine biban la vobler si rotativa.

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 20 Aug 2004, 09:30

Daca ne referim la grub-urile acelea cu coada rasucita sau cu cozi duble,vara si toamna trecuta am "spart" stiucile cu asa ceva in Delta.Singurul neajuns este ca trebuie schimbate dupa ce prinzi 4-5 stiuci pt. ca le distrug cu dintii.

Scrie răspuns