Raci si "creaturi" pentru salau

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Raci si "creaturi" pentru salau

Mesaj de AdrianHD » 03 Noi 2012, 09:51

Am deschis acest topic pentru cei ce pescuiesc cu raci si "creaturi" la salau (binenteles daca pescuieste careva cu asemenea plastice).Spune-ti-va parerea despre acest tip de silicoane,de care folositi si ce monturi folositi (Texas sau jig)...
Until next time....Tight Lines!

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Re: Raci si "creaturi" pentru salau

Mesaj de MANU_82 » 03 Noi 2012, 14:24

intr-ur singur loc am prins salai cu raci din acestia(nu stiu de la ce firma sunt,i-am luat de la fishline)...am prins curaj sa pescuiesc cu ei deoarece umbland destul de des anul acesta in aceste locuri,am tot auzit pescarii care dadeau la crap si stationar,spunand ca este mult rac si tot le mananca boabele de pe carlig...
canalul fiind destul de curat am pescuit mai mult cu jig,dar erau unele locuri(copaci,crengi scufundate,betoane) unde trebuiea obligatoriu offset...in alt loc nu am dat cu asa ceva,dar cred ca merita incercat,se misca foarte natural aceste crustacee...

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Raci si "creaturi" pentru salau

Mesaj de AdrianHD » 03 Noi 2012, 18:43

Nu mai pescuieste nimeni la salau cu raci,creaturi?Doar cu shad-uri? :(
Until next time....Tight Lines!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Raci si "creaturi" pentru salau

Mesaj de tudor » 03 Noi 2012, 19:14

Ba si cu raci, si cu creaturi (nu am din astea prea multe ca sunt mai mult pentru bass) si cu worm.
Eu am incredere mai mult in worm, dupa aia in raci si dupa aia in creaturi. Stilul de pescuit nu se diferentiaza de shad sau grub. Dinti de fierastrau.

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Raci si "creaturi" pentru salau

Mesaj de AdrianHD » 03 Noi 2012, 19:30

Ce imi recomandati? Ce fel de viermi? Ca forma ma refer...
Until next time....Tight Lines!

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Raci si "creaturi" pentru salau

Mesaj de kingofbeasts » 04 Noi 2012, 11:18

n-am incercat inca dar se pare ca mai sunt si zone si/sau momente cand merg mai bine decat altceva
http://www.uli-beyer.com/en/monster-tec ... e-druecken

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Raci si "creaturi" pentru salau

Mesaj de semlecangheorghe » 05 Noi 2012, 07:55

http://www.tackletour.com/reviewicast10 ... r2sea.html

Uite ici un racusor cum n-am mai vazut nicaieri altundeva..Nu stiu cit o fi de eficient,dar merge extraordinar,la fel si broscuta..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
costin_s
veteran
veteran
Mesaje: 1668
Membru din: 17 Ian 2010, 12:46
Localitate: pitesti
Contact:

Re: Raci si "creaturi" pentru salau

Mesaj de costin_s » 05 Noi 2012, 14:27

Foarte tare! Mai ales broscanu... Cred ca ar merge super bine la stiuca!
Ca sa revenim la salau... Am prins destul de bine pe Olt cu niste raci maro de 7 cm de la Bass Pro Shops, din care mai am fix 2 bucati, si alea vai mama lor... :). Apoi am mai prins la Wooly Crawbug (parca asa se numea, nu am mai vazut pe nicaieri) de 3 inch de la Yum. Si in final, cam asta fiind ordinea racilor, am prins la Ecogear Bugants de 2 si 3 inch. De fiecare data am pescuit cu ele montate pe jig normal.
Cu creaturi nu am pescuit niciodata.
Cu worms am pescuit tot pe Olt, am prins foarte bine cu niste chinezarii de 15 cm albastre cu gliter prin ele, iar la acelesi chinezarii, dar portocalii si de 20 de cm mi-a tras inclusiv somn (nu am reusit sa dau nici unul afara :headbash: ). De altfel, am prins si la Salt Shaker Worms de 4 si 5 inch de la Big Hammer, in toate culorile. Pescuite tot cu jig normal.
Concluzia este ca se prinde salau la chestiile astea, numai ca trebuie sa incerci. Am avut partide de pescuit in care am prins numai la raci sau la worms, salaul refuzand sa atace orice alta naluca.

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Raci si "creaturi" pentru salau

Mesaj de AdrianHD » 05 Noi 2012, 19:55

Am sa incerc anul asta diferite creaturi si racusori..... Cred ca o sa incerc si montura Texas...Voi (cei care pescuiti cu Texas) cum preferati sa fie bullet-ul? Fix (inaintea lui stopper de silicon) sau culisabil?
Until next time....Tight Lines!

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Raci si "creaturi" pentru salau

Mesaj de leowb » 05 Noi 2012, 21:01

Salut ,incearca racii de la Berkley sunt dementiali.Au si culori misto,am mai pescuit si cu altii dar astia de la Berkley sunt NR1.

Scrie răspuns