puiet salau...de unde !?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

puiet salau...de unde !?

Mesaj de MANU_82 » 04 Mai 2014, 18:14

impreuna cu un prieten dorim sa populam o balta cu salau si poate si bass(balta este ideala pt aceasta specie)...am gasit cateva site-uri pe net care au de vanzare,dar astept si de la voi alte sugestii...
:respekt:

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: puiet salau...de unde !?

Mesaj de modigliani » 04 Mai 2014, 21:17

Prietene , ca orice nou posesor de balta te indrepti fatidic spre cea mai mare greseala . Evident , aceasta vine din dorinta - justificata de altfel - de-a scoate un profit fara o investitie majora initial . Greseala vine din a nu lua in considerare faptul ca balta respectiva va trebui sa aiba si capacitatea de procreere .
Pui problema "cu spatele" . Adicatelea tu vrei puiet de salau ca sa po' sa dai zvon poporenilor ca "acilea e cu rapitori" , dar fara sa-ti pui problema capacitatii voastre de-al mentine viu si tenace in arealul respectiv .
Adicatelea daca voi luati "baboiu' " cu cca 5 ron bucata ( aleatorie ales suma ) si-l "vindeti" pescarilor cu 100 ron / partida ..... ce faceti voi se numeste iarmaroc , nu exploatare piscicola . Si "afacerea " este sortita esecului din secunda zero !

Personal as incepe cu a popula garla aia simultan cu familii mature de salai si de albitura ( ce-i va putea servi acestuia ca hrana in timp ) . Alevinii , puietul din acele familii mature , se vor adapta imediat conditiilor de tot felul pe care le ridica mediul respectiv . Practic aceasta le va fi "loc natal" .
Aici va trebuieste doar nitica rabdare sa creasca acestia .

.......................................

Referitor la "a popula" , daca nu ma insel , salaul este poate cel mai greu de transportat specie dintre speciile native , indiferent de ce garantii iti ofera site-urile pe care cica ai gasit asa ceva de vanzare . Este de o sensibilitate iesita din comun la stresul transportului in containere , al varsarii acestuia prin jgheab in apa , etc . Inclusiv al schimbarii apei , al PH-ului acesteia .........

.......................................

Ca parere personala , daca n-am fost deja inteles , revizuiti-va punctul de vedere , abordarea a ceea ce intentionati pe viitor . Riscati sa investiti mult in puiet de salau , aruncand efectiv banii pe fereastra .
Nu in ultimul rand ..... sacrificand atata si atata puiet .

Mai mult , veti alimenta un fenomen absolut bolnav ce-a aparut in tara asta de fo' 25 de ani incoace ..........

In fine , cum vreti voi .

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: puiet salau...de unde !?

Mesaj de Pif. » 04 Mai 2014, 21:47

Prietene @ modigliani..il cunosc personal pe Manu ,aici in primul rând e vorba de pasiune ,sti microbul ala de ne macina pe toti ..

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: puiet salau...de unde !?

Mesaj de modigliani » 04 Mai 2014, 21:50

Pif. scrie:Prietene @ modigliani..il cunosc personal pe Manu ,aici in primul rând e vorba de pasiune ,sti microbul ala de ne macina pe toti ..
Nu contest . Insa insist , abordeaza problema total eronat .

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Re: puiet salau...de unde !?

Mesaj de MANU_82 » 04 Mai 2014, 22:01

Prietene modigliani,se pare ca avem caractere diferite...ultimul lucru la care m-am gandit(de fapt nici nu m-am gandit la asa ceva) ii sa ma imbogatesc din asa ceva
Balta are deja salau care s-a reprodus fff bine(fapt care ne-a si convins sa facem traba asta) sa nu mai zic ca sunt si 2 helesteie care la cca 500m de balta respectiva care sunt pline de carasei si albitura
Daca se poate raspunsurile sa fie cat mai ontopic,alte "trageri de urechi" le pot primi si pe privat :)

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Re: puiet salau...de unde !?

Mesaj de MANU_82 » 04 Mai 2014, 22:04

cateva poze cu balta...are multi copaci scufundati si foarte multe structuri cu adancimi de la 1,5m la 10m
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puiet salau...de unde !?

Mesaj de MatrixVR5 » 06 Mai 2014, 07:59

:respekt: :respekt: :respekt:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: puiet salau...de unde !?

Mesaj de Zamfi » 06 Mai 2014, 08:06

Uauuuu!!! Imi place balta! Invitatii nu exista? :lol: :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puiet salau...de unde !?

Mesaj de MatrixVR5 » 06 Mai 2014, 09:48

Manu, in ce judet este balta ?
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Obletele
veteran
veteran
Mesaje: 1580
Membru din: 18 Feb 2013, 18:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puiet salau...de unde !?

Mesaj de Obletele » 06 Mai 2014, 13:16

am citit candva despre popularea apelor cu bassi. am inteles ca au incercat ungurii si nu prea le-a iesit. nu cunosc procedeul dar am inteles ca nu pot sa se dezvolte la noi din cauza climei.

Scrie răspuns