Proprietari lansete Graphiteleader

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

stoica stefan
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 05 Dec 2004, 18:20
Localitate: iasi

Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de stoica stefan » 24 Ian 2022, 17:00

Salutare,

Invit aici posesorii de japoneze de la Graphiteleader sa ne povesteasca de ce le-au achizitionat, pentru ce aplicatii le-au luat , ce naluci folosesc cu ele, cum se comporta in drill, pestii ce i-au pacalit si de ce ar recomanda acest brand.
Am pipait mai multe modele Vigore, Calamaretti, Argento, etc...pescuiesc cu doua Vigore de spinning pana in 7 si pana in 10.5g din barca si mai nou m-am indragostit de Calamaretti, achizitionand un Prototype Calamaretti GOCPS 832 MH de fabrica ce inca nu am apucat sa-l scot pe apa.
Sunt lansete senzitive, ce au un comportament excelent in drill si de aceea cred ca imi voi extinde nr de modele detinute.
Am vazut ca o buna parte din pescari inlocuiesc primele inele ori toate si/sau mandrina... care sunt motivele din spatele acestor schimbari, cine le face si daca rezultatul schimbarii este cel dorit.
Multumesc!

Vigore spinning 2 bucati:
Sunt lansete cele le pescuiesc de vreo 2 sezoane, le-am pescuit cu jiguri, lipless-uri si ceva cicade. Pe cel de 7g l-am pescuit si cu 9g bila plus guma, pe celalalt de 10.5g l-am pescuit si cu bile de 14g si ceva gume mai mici de 5-7cm. Le-am pescuit cu ate de 0.12 si 0.13 Kizuna, YGK de 30lbs, Pee Wee de #8 si #1.0. Exceleaza cu 0.12 ar fi fost perfect ceva mai subtire insa nu rezista la mine in teapa, eu pescuind cu frana stransa. Foarte OK cu Cristal Vibe-ul de 7cm si cicade de 14g cand folosesc Kizuna de 0.13.
Calamaretti l-am achizitionat pentru salau de pe mal si stiuca din barca. Imi mai doresc ceva modele pentru pastrav de lac si de mare, cod de pe mal, biban, clean, pastrav de rau, motiv pentru care am apelat la posesori.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de Zamfi » 24 Ian 2022, 18:07

Salutare.Am pescuit vreo 4 modele si am detinut un Calamaretti.Cel mai mult mi.a placut Vigore de 10g , dar cu inelele schimbate cu torzite, cu un picior.Cele de fabrica mi se par foarte mari ( plecare in 25 la un bat de 2,10 si 10g)si ingreuneaza blancul .Sunt doar sicuri oricum.Ca idee inele de Vigore le.am pus pe un bat de Dunare de la Fishing Art :)
In rest blancuri senzitive si de calitate.Personal nu ma impac cu modul de lucru in drill , preferand genul de americane cu rezerva de putere ce intra repede , aproape brutal in unele aplicatii. Chestie de gust.Per total sunt ok , desi la unele trebuie umblat in opinia mea.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de shogunu65 » 24 Ian 2022, 20:44

Salut. Eu am nemodificate: Aspro 822HH, Tiro MR 922H, Tiro MR 812MH, Tiro Nuovo 792ML si Corto UX 6102L-HS. Nu mi se pare ca ar fi nevoie de modificari la ele. La noi cumva a devenit o moda sa punem inele micro pe orice bat, dar asta nu inseamna numai avantaje. Japonezii pun inele putin mai mari pentru ca in general, pescuitul la mare implica de foarte multe ori un inaintas destul de lung de FC si prin inele extrem de mici nu prea aluneca nici mama lui Fg knot. Daca in schimb le iei si vrei sa pescuisti cu ele la salau pe balta, atunci poti sa le pui inele mai mici. Oricum, este chestie de gust si de foarte multe ori implica niste costuri care in mintea mea nu se justifica (cost schimbat inele / mandrina, cost materiale), in conditiile in care deja ai platit acele costuri in pretul initial al lansetei. Daca vrei neaparat inele mici e mai simplu sa iti iei un blank si sa il faci custom. De exempu la Calamaretti modelul vechi, care vine cu primul inel dinspre mulineta cu 2 picioare si diametru mic.... eu nu cred ca se modifica radical distanta de lansare dupa modificare .... adica japonezu a gandit lanseta sa arunce c@c@turile alea de EGI si noi in Romania nu putem sa aruncam o guma de 7-8 cm :))

stoica stefan
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 05 Dec 2004, 18:20
Localitate: iasi

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de stoica stefan » 24 Ian 2022, 21:30

Va super multumesc pentru info...sunt convins ca sunt multi baieti faini ce pescuiesc aceste lansete si vor impartasi experientele lor cu noi ...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de Zamfi » 24 Ian 2022, 22:09

Ideea este ca japonezul nu a facut aceste bete pentru pestii nostrii...Calamaretti? Pentru pescuitul calamarului si asta binenteles in ape marine.Noi incercam sa scoatem maximum din aceste blancuri si poate de aceea...Cine a pescuit un Vigor cu inelele de fabrica si apoi cu torzite cu un picior, pe balta , la salau , nu cred ca nu simte diferenta. Sigur ca discutam de costuri suplimentare care poate ca nu merita. Dar aici vorbim de hobby care ,uneori, nu are limite financiare...Personal nu mai detin si nu o sa mai detin aceasta gama de lansete.Dar este o optiune personala.Eu am scris un punct de vedere personal , atentie, de pe apa!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de albert.C » 25 Ian 2022, 08:34

Eu am avut 2,GONCS 832 h si GOCS 762 mh,nu intru in detalii tehnice deoarece nu ma pricep asa bine,insa ce am observat ca sunt foarte senzitive,si ambele merg cu gramaje mai mult decat este inscriptionat pe ele,in rest par destul de puternice,poate ceva mai moale 832 h,in rest pretul lor cred ca este unul mic in comparatie cu ce ofera.

stoica stefan
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 05 Dec 2004, 18:20
Localitate: iasi

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de stoica stefan » 25 Ian 2022, 10:23

Care a fost motivul care v-a facut sa scapati de ele daca spuneti ca sunt foarte senzitive?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de johnnybravo » 25 Ian 2022, 17:11

Am cautat un bat pt salau pt pescuit de pe mal care sa permita lanseuri lungi.
Am vrut carbon T1100G (pitici), m-am ales cu o joarda super buna de pastrav de lac pt ca la jig/salau n-are nicio treaba (am rezolvat problema ulterior cu un Tict). Lanseta este Argento Prototype 892, daca vrei alte detalii sa-mi spui.

stoica stefan
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 05 Dec 2004, 18:20
Localitate: iasi

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de stoica stefan » 25 Ian 2022, 17:13

La ce crezi ca este buna Argento Prototype 892? Cu ce ai echipat-o, mulineta, fir? Cum este in teapa si in drill?

stoica stefan
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 05 Dec 2004, 18:20
Localitate: iasi

Re: Proprietari lansete Graphiteleader

Mesaj de stoica stefan » 25 Ian 2022, 17:15

Poti sa-mi dai ceva caracteristici ale lansetei, gasesc doar modelele noi. Multumesc!

Scrie răspuns