Pro si contra St. Croix

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Pro si contra St. Croix

Mesaj de Hentzone » 28 Noi 2019, 14:46

Hello,

Poate s-a mai vorbit despre acest topic, dar nu am gasit nimic recent...
Am o nedumerire... as vrea sa-mi fac un upgrade la batul meu de sinning de zi cu zi (St Croix Avid AVS70MF2), pe care-l folosesc pe Bega, Timis si pe ceva balti din apropiere de Timisoara, in pescuit cu gume (5-10g plus guma) de pe mal si vizam un St Croix Legend Elite cam tot de aceeasi lungime si putere tot din doua bucati.
Am tot vazut o groaza de postari cu japoneze care dau clasa la St Croix, dar concret nu am prea inteles care...
Poate ma lamureste si pe mine cineva (dar fara comparatii de la pescuit la fly si baitcasting pana la pescuit oceanic cum am gasit in alte postari pe acest forum... :lol: :lol: :lol: )

Ma intereseaza bete ce se gasesc noi pe piata din Romania si pe care pot primi si factura fiscala/garantie.
Pret maxim: 2000 lei.

Multumesc anticipat. :wink:
Go fishing, what else...

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de valeriu28 » 28 Noi 2019, 16:30

2000 lei e un buget interesant. Te incadrezi inclusiv cu lansete custom. X-ray-urile sunt pe val perioada asta. Nu gresesti cu nimic, totul tine de preferinte. La pretul asta vei gasi lansete foarte bine lucrate, cu materiale de calitate, care fac ce promit.
St Croix (Legend) sunt lansete senzitive, progresive in drill, lucreaza exceptional, inteapa rapid, si sunt rezistente, atat la socuri, lovituri, cat si in drill-uri cu pesti mai mari. Extreme-ul mi-a parut ceva mai rapid, mai intzepat putin, insa vine fara torzite.

De tine depinde ce o sa-ti alegi. Ai atatea variante americane (Loomis-uri, NRX, NFC, Im, x-ray, St Croix, etc) sau japoneze (aici parerile sunt impartite, dar sunt multi sustinatori pentru blankurile japoneze la preturi ridicate) In general japonezele sunt mai fine, au blankuri mai subtiri, mai zvelte, promit tehnologie mai noua, se curbeaza mai mult in drill si nu au conicitate pronuntata, dar nu e o regula)

Depinde de gusturi, eu spre exemplu sunt fan NRX...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de Hentzone » 28 Noi 2019, 17:08

Am avut ocazia sa pescuiesc si cu NRX si cu NFC in aceeasi partida ca si comparatie (NRX-ul a fost mai senzitiv dupa mana mea), dar marea problema este ca sunt dintr-o singura bucata si nu ma incanta ideea de-a avea un tub de 77 mm grosime si 2-2.5m prin masina, sau fara tub risc sa distrug batul prin eventuale loviri la transport (am avut unul dintr-o bucata si dupa doua luni nu m-a mai suportat si a facut poc).
Sunt curios de ceva japoneze sau orice alt bat ce "da fum" St. Croix-ului, sa fie din doua bucati, ce se pot comanda de pe site-urile din Romania.
Go fishing, what else...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de johnnybravo » 28 Noi 2019, 20:53

Banuiesc ca ai citit topicul despre japoneze, am Legend Elite si sunt super incantat de el, motivul pt care am cautat o japoneza este lungimea lanseului. Altfel as fi cautat sa-mi fac un custom pe NFC.
Sunt mai multe lucruri pro pt St Croix ca si brand, pe langa Legend Elite am si un Legend Extreme custom pe blank de cast pt barca, este o incantare si el, mai puternic si mai senzitiv ca Lengend Elite.
Ca si motive contra, sunt mai multi care au rupt Avid-uri generatia veche (sa zicem 2006-2010), aparent cedeaza in zona imbinarii pe segmentul de varf...am un Avid de 9.6 din acea generatie care a cam obosit si a devenit un bat bun de voblerit, totusi il folosesc doar ocazional (am Legend Elite-ul din 2010) pt ca nu e batul meu principal de voblerit pe Dunare.
Alt motiv contra e pretul pt gama de varf...in fond, cand mananca, tzacul il simti si cu o fibra de sticla plina :)

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de Hentzone » 29 Noi 2019, 10:22

johnnybravo scrie:
28 Noi 2019, 20:53
Banuiesc ca ai citit topicul despre japoneze, am Legend Elite si sunt super incantat de el, motivul pt care am cautat o japoneza este lungimea lanseului. Altfel as fi cautat sa-mi fac un custom pe NFC.
Sunt mai multe lucruri pro pt St Croix ca si brand, pe langa Legend Elite am si un Legend Extreme custom pe blank de cast pt barca, este o incantare si el, mai puternic si mai senzitiv ca Lengend Elite.
Ca si motive contra, sunt mai multi care au rupt Avid-uri generatia veche (sa zicem 2006-2010), aparent cedeaza in zona imbinarii pe segmentul de varf...am un Avid de 9.6 din acea generatie care a cam obosit si a devenit un bat bun de voblerit, totusi il folosesc doar ocazional (am Legend Elite-ul din 2010) pt ca nu e batul meu principal de voblerit pe Dunare.
Alt motiv contra e pretul pt gama de varf...in fond, cand mananca, tzacul il simti si cu o fibra de sticla plina :)
Salutare, am citit articolul si, cum spuneam, are un inconvenient, betele descrise sunt luate din strainatate nu de pe site-uri romaniesti. Eram curios de ceea ce se gaseste pe la noi nu de pe site-uri din rusia, elvetia si japonia...
Avid-ul meu il am de aproape doi ani si a facut fata cu brio in orice conditii si am mai avut un premier si-un wild river de care am fost extrem de multumit, dar am gasit multe articole in care betele St. Croix erau denigrate si considerate "de kk" pt orice apa din Romania si eram curios de alternativa cu subiect si predicat.
Multumesc! :respekt:
Go fishing, what else...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de tito » 29 Noi 2019, 10:45

In primul rand nu gasesti lansete japoneze in Romania, vad ca niciun magazin nu e interesat sa le aduca. Cel mai apropiat loc unde pot fi pipaite e...Bulgaria. Si lansetele japoneze de sepie,unele modele pot fi folosite cu jig, la salau , printre cele mai senzitive bete si o tinuta exemplara in lanseu si in drill.
Dar pescarii de la noi inca urmeaza calea aia batuta si pescuiesc la salau cu lansete americane de bass, apreciind lansetele cu care ridica pestele din bat.
Daca te uiti la vecini rusi, vei constata ca au trecut la cele japoneze si ei au aceleasi conditi de pescuit si aceeasi pesti ca si noi.
Pentru piata rusa Graphiteleader a facut modelele Aspro si seriile Vivo, care sunt mai groase in pereti si mai rezistente la abuzuri.
Lansetele St. Croix dupa parerea mea sunt prea scumpe pentru ceea ce ofera. Nu stralucesc la senzitivitate si Extrem ,la pretul platit nu are torzite .
Din modelele noi de la Loomis as lua in calcul doar NRX, printre altele X-Ray vad ca au cam inceput sa pocneasca si multe blank-uri sunt strambe sau au diametre diferite la acelasi model.
Iesi mai bine la bani daca iei un Loomis vechi, GLX sau IMX...stiu cateva persoane care le-au vandut si acum regreta pasul facut.
Dar spui ca nu vrei dintr-o bucata, asa ca oferta de la Loomis pica.
Daca vrei musai o lanseta noua iti recomand ceva de la Point Blank, am auzit numai de bine despre ei. Ar mai fi T. Russel, blank-uri foarte senzitive, usoare, stiu ca primele modele, au avut ceva probleme, intre timp am inteles ca s-a rezolvat.
Second...mai apar la vanzare oferte interesante.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 927
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de andreisavin » 29 Noi 2019, 10:50

Graphiteleader Nuovo Tiro GONTS-762M http://www.olympic-co-ltd.jp/fishing/pr ... uovo-tiro/. Se gaseste pe site-uri din EUropa cu garantie.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de valeriu28 » 29 Noi 2019, 15:04

Fara sa fac un versus, lansetele americane nu sunt sa iei bassul la lift in barca. Au si ei walleye, au si crappie, bluegill, etc.
Pe de alta parte au lansete dedicate pentru ceea ce folosesc ei. searchbaits (crankbaits, rattlin, lipless, sau cum vreti sa le spuneti), monturi, Jika, Carolina, Texas, cred ca si Tokyo a fost inventat de ei :)) )...
Prin urmare, noi, Romanii, ne-am obisnuit sa corcim orice, fara a avea un stil propriu.
Am luat monturi, stilluri de finesse, plumbi articulati de la rusi, monturile americane, tungsten, perle, bullet, fluorocarbon, si asa mai departe... incat.... concluzia e ca, e foarte greu sa spui ca rusii se apropie de stilul nostru. Au stiuci si salai, cum si americanii au musky si walleye. (dar mai scapa si pikes si zanders). au si ei ape de 1-2metri, ca asa s-au inventat tehnicile side imaging pentru shallow water la sonare, au si vegetatie, ca motoarele de trolling au elici speciale...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de tito » 29 Noi 2019, 16:15

Zi-mi si mie cati romani pescuiesc cu bete americane de walleye la salau si cati pescuiesc cu alea de bass ? Eu dupa ce am pescuit si cu alea americane si cu japoneze, am ramas fidel celor din urma. Ce bat de mal ,bun de jig, cu lungimea de peste 2,30 m fac americanii, ca la japonezi exista o oferta bogata ?!

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de albert.C » 29 Noi 2019, 17:54

daca mai citesc mult aici imi rup betele de la st croix si cumpar numai japoneze...un fel de audi,bmw sau mercedes ?
am si eu japoneze,am si st croix si cred ca batul face de banii care ii platesti pentru el.

faza cu torzite la Xtreme...si fara ceramica daca ii puneau tot nr 1 ar fi ramas...asa ca numai bine.

Scrie răspuns