Pro si contra St. Croix

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de SF » 14 Dec 2019, 20:34

SF scrie:
06 Dec 2019, 15:18


Hai sa vedem treaba mai clar ! De ce ai nevoie in pescuitu cu softuri lestate , in cea ce priveste batu ? Lanseu , si aici treaba ii mai simpla decat la vobler , deorece ii o naluca totala cu o densitate mai mare si rezistenta de frecare mai mica ,
Pai cum vad ca lumea vorbeste mult pe aici de jig de atatea grame plus guma , m-am gandit ca daca zic naluca totala poate se intelege tot impreuna , adica lestu plus guma .
Rezistenta de frecare cu aerul , in lanseu , de aia densitatea conteaza , ai nevoie de alt bat ca sa arunci un vobler de 30 gr bine decat ala care arunca un lest+guma=total naluca 30 gr, din cauza densitatii diferite a nalucilor .Acuma , la tine ii o chestie de gusturi , ca oricum se prinde , si tu ai facut-o lata la Dunare , da Gigel , am avut situatii cand am prins la jighead fara nimic pe el ,da , un plumb fara pictura si carligu , aveam dedesupt un banc imens , si chiar la carlig gol , un paternoster cu doua carlige , fara momeala , fara nimic , si inhatau , insa cand ii sa manance cu furculita , sau departe , ca si azi , trebuia sa ajungi cu jigu , si diferenta intre resiteanu care pescuia cu bat de vobler si mine o fost 8-0 pt. mine :wink: Am si luat-o , am avut in fata pescari care mi-au dat scor :wink: Si tot pe faza de echipament

Din punctu meu de vedere cele mai bune partide is alea care se termina cu un singur peste pe sfarsitu partidei , is genu ala de situatii cand ajungi sa folosesti toate informatiile care le detii , acolo ii cand ajungi la limita posibilitatilor , cand prinzi mai mult de 3 pesti ii deja usor , miroase a bere cu amicii si o dupa amiaza splendida :D

Scrie răspuns