Pro si contra St. Croix

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

carbocalm
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 234
Membru din: 12 Noi 2017, 11:42
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de carbocalm » 30 Noi 2019, 14:03

Normal ca e vorba de subiectivism.
Dar pe de altă parte, Nrx e aproximativ la același preț cu St Croix. Fiecare alege ce ii pică mai bine. La mine nu s-a legat cu st croix, dar nu am spus nimic negativ de brand.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de valeriu28 » 30 Noi 2019, 15:35

"Se admite partial cererea formulata de numitul Carbocalm"... :) ok, admit ca am pus mana pe ... aproape jumatate din betele amintite de tine. Tito pescuieste mult de pe mal, am vazut ce scule prefera si ii dau dreptate, nu ca as qvea vreun rol de arbitru atoatestiutor, dar e logic ca vrea alonja, sensitivitate, si, fiind bete lungi, greutate redusa. Mai departe, .... uite mie imi plac betele mai conice, usoare si nervoase, cu actiune puternica pe varf.
Pescuind 99% spre 100% din barca, am nevoie sa simt si sa intzep uneori pe cap de lanseu, 30-40m, la adancimi de 8-10m. Doar cu un bat cu actiune foarte rapida voi putea face asta. Ajuns la barca, constat ca pestele are peste 3kg. Sunt singur. Ce fac? Am nevoie de o lanseta conica, iar in felul asta voi reusi sa-l controlez sa nu intre in motor, in electric, in agrafele altor pesti, etc. Conicitatea nu-mi trebuie doar pt putere, ci ca sa fac o parghie mai lunga, sa pot sa-l "dirijez"

Poate or fi japoneze care sa faca ce le cer eu, (sunt curios, punctat, care) dar aici e si subiectivismul meu. Pe ce-am pus mana, nu mi-a PLACUT.

In ultimul rand, mergem la pescuit, sa ne simtim bine. Sa ne placa. Altfel mergeam la munca. Conteaza mult ce vrem sa pescuim.. ce ne pica pe mana. Suntem diferiti si tre sa acceptam asta.
Eu ma pregatesc sa devin mare fan NRX, si am de gand sa fac un snop de americance de astea proaste pana la primavara. (Eventual si conquest si glx)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de Zamfi » 30 Noi 2019, 15:58

Deci Valeriu ...sunt ca tine la pretentii :) Ca idee insa, am vandut un Legend MH factory made pt un Daiko MH.Mai conic (!) ,mai senzitiv,mai rapid.Inele modificate clar.Uneori japonezele nu au doar ochi mici :) Uneori.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de tito » 30 Noi 2019, 18:59

@adiwolf
Nu e nimic discutabil din acest punct de vedere, cand gasesti lansete mai ieftine si mai bune, nu vad ce ar fi relativ.
Legal se pot cumpara din orice loc de pe planeta, daca vei cumpara din UE, beneficiezi si de garantie. Olympic Graphiteleader as putea spune ca au preturi mai mult decat decente pentru ceea ce ofera .
Cat despre garantie...stim cu totii cum stau lucrurile din acest punct de vedere in Romania.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de valeriu28 » 30 Noi 2019, 19:03

Si Legendul meu va lua calea negoțului, dar pentru un evergreen, deja m-a excitat toata lumea cu lansetele astea... :)
Pacat ca nu avem unde le vedea in magazine
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de tito » 30 Noi 2019, 19:59

@Valeriu
Am si lansete scurte, de barca, asa cum iti plac tie, cu toate ca din barca poti pescui linistit si cu o lanseta de 7"6'. Justace de 7" ,pe care il folosesc din barca (si de pe mal, ptr. ca pot lansa pe distante considerabile) ,e mai intepat (nervos) per total ca NRX-ul tau.
Vad ca ai dileme de incepator, vrei sa mai rad sau sa-ti spun cum aduci la barca un salau de peste 3 kg, intepat pe cap de lanseu de la adancimea de 8-10 m. Si in conditiile date sa-ti fie teama ca iti intra in motor...:)))
Daca vrei parghie mai lunga de ce te limitezi la bete scurte ? Si ptr. a reveni oarecum la subiect...ptr. mine sunt incomode lansetele dintr-o bucata, ce-mi recomanzi pentru pescuitul cu jig dintre alea americane, bete din 2 bucati care sa acopere toate puterile, de la UL la H ?
Pana la Evergreen ,exista Graphiteleader la preturi pamantene.
Eventual spune ce bete japoneze ai pescuit si nu ti-a placut si de ce ?
Cine a spus ca NRX sunt "proaste" ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de adrian99 » 30 Noi 2019, 20:40

stefane,chestia cu Evergrenul este ca si cea cu NFC-ul....o moda
normal ca poti pescui cu Grafileader..acopera o plaja larga...insa le au multi de pe aici...nu da bine :D
mai nou pe acest site si pe cel "vecin" a aparut o "infuzie"de Evergrenuri(second sau aproape noi)cumparate de pe la diverse licitatii.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de adiwolf » 01 Dec 2019, 00:49

Hentzone scrie:
28 Noi 2019, 14:46
......................
Ma intereseaza bete ce se gasesc noi pe piata din Romania si pe care pot primi si factura fiscala/garantie.
Pret maxim: 2000 lei.............
Tito, & all
asta era cerinta si de aici a plecat topicul.
cand vorbesti de lansete ieftine si bune, te rog indica pretul numele si magazinul de unde pot fi cumparate in Romania.
garantiile in Romania sunt in general o gluma proasta, dar daca vorbim de reprezentanta St. Croix din Romania, sa stii ca functioneaza.
va rog, cand indicati o lanseta, spunetii si pretul de achizitie - pret de magazin, nu ce se vinde SH de catre unii "businessmen"
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de tito » 01 Dec 2019, 08:17

Ieftine si bune gasesti la majoritatea magazinelor din Romania, Dragon , Crazy xxx, Savage Gear, Colmic,etc.
Repet, daca o cumperi dintr-un stat membru UE beneficiezi de garantie si factura primesti indiferent de la ce magazin online o cumperi.
De exemplu un Nuovo Tiro 762M , nou nout, cu factura si garantie ...1254 lei.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pro si contra St. Croix

Mesaj de semlecangheorghe » 01 Dec 2019, 21:26

Io am avut St. Croix vreo 3-4 modele plus ca am putut pescui si vedea cu inca o suma de altele pe la diversi concitadini aradeni..Lansete bune nimic de zis, doar ca uneori mai simti nevoia de schimbare..Acum sunt in idile cu tot felul de japoneze, am un Tict, un Tailwalk si u A-TEC..Misto cam toate pe care am pus mana..Nu stiu de ce cred unii ca doar capurile de serie foarte scumpe sunt lansete misto..or fi , nu zic dar cu siguranta nu merita banii aia...nu am , dar mi-a ramas pe retina si altceva dar in fond ma intreb ce sunt pescar ori colectionar..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns