PowerPro V2

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
o|o
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 31 Ian 2012, 18:38

PowerPro V2

Mesaj de o|o » 20 Mar 2020, 12:23

a testat cineva noul fir V2 de la powerPro?
ma intereseaza fata de de varinata initiala , ....un 10 lb are aceeasi grosime ca V2 asta(sau ca x8 anterior)?abraziune....
ma intereseaza un fir care sa reziste cat de cat la abraziune si sa nu ia apa .....Pt Dunare....
Pana acum am folosit powerpro 10lb 15 lb 20lb 30 lb, sufix performance 6lb x4 ,sufix 832,savage gear x4 de 0.10/0.13/0.16 mm ,ygk superjig x8 1/1.2/1.5/2 , daiwa samurai ,toray seabass x8 0.8/1/1.5/2 varivas...etc
pt dunare am ramas la powerpro classic de 10lb /15lb si sufix performance braid!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: PowerPro V2

Mesaj de johnnybravo » 21 Mar 2020, 00:48

Imi place sufix performance 832, o sa faca al doilea sezon anul asta, l-am pus dupa un YGK WX8 (nu X8) pe care l-am folosit cam 4 ani. Sunt multumit de ambele, sufix mi se pare un pic peste power pro pe care inca il folosesc pe o alta mulineta, YGK e in alta clasa de aplicatie, mai am o rola de WX8 pe care inca nu stiu cand o sa-l folosesc.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: PowerPro V2

Mesaj de albert.C » 21 Mar 2020, 07:01

eu raman tot la pp clasic sau wft...pt dunare nu exista alte fire.
daca o sa folosesti pp v2 sa lasi un review aici sa stim si noi cum e.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: PowerPro V2

Mesaj de vgb » 21 Mar 2020, 18:48

Eu cam de 2 ani folosesc exclusiv PP V2 la 2 aplicatii: vertical jigging si casting in apa sarata. Am de 15, 20 si 30lbs (in fapt mult mai puternice decat ce declara producatorul...). Pot compara cu Daiwa J Braid 8 strand, pe care l-am folosit intensiv cativa ani buni, atat in apa dulce, cat si sarata. Daiwa mai folosesc doar pe echipamentele light, de 8 si 10lbs.

PP V2 imi place pt ca, fiind mai rigid:
- nu ia apa si nu se decoloreaza asa tare ca Daiwa;
- se lanseaza mai bine, in special cand e vant puternic (in general, la ocean e vant); fiind rigid nici nu face atatea bucle pe apa, cand las sa se scufunde un jig sau un sinking stickbait;
- se aseaza mai bine pe rola, mai ales prima data cand il pun pe mulineta (in general imi setez franele pe mulinete de la 5 kg in sus si cand trag fir de pe rola o fac sub tensiune maxima, pana incepe sa cedeze frana; cand termin de tras fir de pe rola, de obicei rola e distrusa :)); de asemenea, se aseaza mai bine pe mulineta si nu se ingroapa spirele ca Daiwa (mai ales dupa o repriza mai lunga cu naluci de suprafata);
- cu Daiwa mi s-a mai rupt nodul dintre textil si leader, cu PP inca nu ...

Cam astea ar fi impresiile mele din scurt; la Dunare chiar ar fi recomandabile fire mai rigide si cu un tratament special, sa nu ia apa/suspensii/depuneri..

Textilele nu rezista la abraziune. Never. Orice alta discutie e vrajeala!

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: PowerPro V2

Mesaj de albert.C » 22 Mar 2020, 08:36

deci in comparatie cu pp clasic e mai ok ?
eu am folosit varivas Varivas Avani Jigging Premium PE X4 200m Multicolor,este tot x4 dar este ata de papiota in comparatie cu ce foloseam mai sus(pp si wft)-strict pt dunare.

o|o
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 31 Ian 2012, 18:38

Re: PowerPro V2

Mesaj de o|o » 24 Mar 2020, 14:37

ramane intrebarea initiala a mea :""ma intereseaza fata de de varinata initiala , ....un 10 lb are aceeasi grosime ca V2 asta(sau ca x8 anterior)?abraziune""

Scrie răspuns