POWER PRO

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 03 Iun 2004, 16:49

eu sunt "prietenul" cu mulinelul balzer si PP de 15lb... intr-adevar nu am avut nici un fel de problema si am dat cu chestiuni de la 2 grame pana la 14... si a fost prima data cand am folosit multifilament... deci clar ai o problema cu mulineta! dar nu ne-ai zis ce marca si specificatii are,,,

caaron
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 15 Mai 2004, 15:58

Mesaj de caaron » 04 Iun 2004, 20:16

E o mulineta shimano sedona cu frana pe spate ca la match. Cred ca e chiar speciala de match dar mi-a placut frana aia pe care pot sa o reglez rapid cu miscare din degetul mic.. oricum ma las pagubas. Mi-am schimbat firul textil cu un mono Shimano beastmaster de 0.16. Poate o sa ma mai apuce damblalele cu textilu dar inca plang dupa aia 20-30 de m:) :) . Nu acum sincer ..poate o sa mai incerc cu textil da deocamdata o sa dau cu mono. Pana o sa-mi de-a ceva mai maricel sa-mi plezneasca firul sa vezi dupa aia ce repede imi schimb opinia. Si mai e si faptu ca sunt obisnuit poate cu monoul..Oricum multumesc pt sfaturi!

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 06 Iun 2004, 14:41

Cum ai patit,ce s-a intimplat de ai pierdut 20m?

nicolae constantin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 16 Apr 2004, 21:54

Mesaj de nicolae constantin » 06 Iun 2004, 21:30

Poate cine are posibilitatea,nu neaparat materiala,de a comanda la
Cabelas ,exista un textil Rip cord SI,galben fluo cu diametrul de 2lb si de
6lb . Parerea mea ca este exceptional si desi eu dau cu un jaf de mulineta nu am avut peruci .

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

:)

Mesaj de eugen » 07 Iun 2004, 11:59

caaron,

nu cred sa fie de la mulineta, poate doar daca este un model foarte vechi. vezi si tu cum bobineaza, pune niste ata de papiota rosie ca sa vezi mai bine si mulineaza un pic, daca firele se aseaza paralel, e nasol. daca se incruciseaza, merge sigur si cu textile. in cazul asta, tu esti vinovatul pentru peruci, n-ai fost atent la inceput. lol.

oricum, unele superfire merg pe orice mulineta, fireline de exemplu. a mers pana si cu luxor-ul lui taica-meu care-i facut prin 50' . deci tot ai alternative, daca te nemultumeste monofilamentul. daca nu, tine-o tot asa.

dar sa stii ca renteaza multifilamentul. aseara am facut o comparatie. tambur cu mono, tambur cu braid, aceeasi mulineta, lanseta si greutate de jig. lanseurile cu textil sunt aproape de 2 ori mai lungi. asta fara sa mai pui la socoteala lipsa de elasticitate a textilului si celelalte avantaje.

ciao!

dan craciun
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iun 2004, 06:46
Localitate: rm valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 10 Iun 2004, 11:00

Cine cunoaste exact raportul intre rezistenta si diametru la pp,pentru ca n-am gasit nicaieri. In catalogul de la Cabelas toate astea sint in lbs...

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 10 Iun 2004, 12:27

Tabelul exista deja pe acest forum :

http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... c&start=27

dan craciun
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iun 2004, 06:46
Localitate: rm valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 10 Iun 2004, 12:39

Merci beaucoup! L-am vazut imediat ce am parcurs forumul.

Scrie răspuns