Pistol de vopsit + compresor.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Pistol de vopsit + compresor.

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Mai 2011, 08:40

Are cineva idee cit costa,si de unde se poate procura un pistol de suflat +compresor,pentru vopsit voblere.Binenteles cu raprot bun intre pret si calitate......Multumesc..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Mesaj de bogdan82 » 10 Mai 2011, 09:13

Se cheama aerograf pistolul ala mic de vopsit...e mult de vorbit...aici gasesti preturile cele mai bune...eu iti recomand compresorul AS186 Air Compresor si aerograful BD-180 AEROGRAF GRAVITY FEED-ambele testate de mine...este mult de discutat...ca sa iti dai seama de calitatea lor...astea cam ar fi echivalentul la Ryobi in mulinete...daca mai vrei informatii despre chestii mai bune, da-mi un MP

http://hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=106&subcat=292
http://hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=106&subcat=291

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 10 Mai 2011, 09:41

io zic sa iti iei bd 201 daca nu ai de gand sa vopsesti pereti sau suprafete mari, nu iti trebuie cupa pentru voblere. cele de pe hobbyx sunt cam de 2 lei din pacate , insa daca nu faci o obsesie si pentru inceput is ok. apoi vei vrea altceva. Au garnituri proaste (china) nu poti curatza cu solventi si peretii interiori is facuti din cine stie ce material pe care adera vopseaua si daca nu cureti bine , e pa in timp.

compresorul , i-ati cu rezervor, adica ce a recomandat si bogdan82 pentru ca poti lucra mai mult cu el fara sa se incinga.

P.S. daca o sa dai comanda la hobbyx sa ceri si un furtun care se potriveste intre cele doua :wink: [/u]

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Mesaj de bogdan82 » 10 Mai 2011, 10:02

pikeman scrie:Au garnituri proaste (china) nu poti curatza cu solventi si peretii interiori is facuti din cine stie ce material pe care adera vopseaua si daca nu cureti bine , e pa in timp.
Asa e pikeman, dar baietii au si piese de schimb pt ele(eu stiu site-ul lor de vreo 5 ani si tot timpul au avut pe stoc ace, duze si garnituri)...cred ca e alama sau ceva de genu materialul din interior, oricum prima lectie la „cum sa vopsesti cu aerografulâ€

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 10 Mai 2011, 10:11

eu mi-am luat dasta:

http://www.rapitori.ro/forum/album_page ... c_id=13117

conteaza si vopseaua...am auzit ca se poate strecura prin ciorap de dama...nush cati DENI d-aia trebe :lol: :lol: :lol:
as mai vrea un iwata de 0.2mm ca asta are 0.35 si da cam puternic jetu, in schimb sparge particulele de numa numa :D

si eu am compresor si bd200 de la hobbyx de vro 5 ani, compresoru e cam pe moarte, se incinge la 30 de minute de prajesti oo, sia erografu se infunda ( de la vopsea ), plus ca o data te trezesti cum arunca jetu brusc, nu ii fain daca dai cu negru de ex :lol:

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Mesaj de bogdan82 » 10 Mai 2011, 10:55

vopseaua conteaza enorm...eu nu vopsesc voblere, ci ma ocupam de modelism...degeaba o strecori, ideea este sa folosesti vopsea de calitate. Preferata mea este vopseaua Tamiya(si emailurile si acrylice), este buna si cea Model Master(numai email)...mai imi plac si acrylicele de la Humbrol...cam astea se gasesc si pe la noi...vopselele Revell is de 2 lei, crapa pe model in 2-3 ani, si se mai si branzesc in borcanel dupa cam tot atata timp...conteaza de asemenea foarte mult si diluantul...

un compresor bun sare de 400$(care sa te tina o viata)...si eu am tot un compresor dupa hobbyx(e al doilea, primu a murit dupa vreo 2 ani)...

eu am doua aerografe-pt detalii am un iwata custom micron cu duza de 0,18mm , si pt vopsit suprafete mari am un paasche vechi cu duza de 0,3mm

am avut doua bd-uri...unul inca il mai am...celalalt l-am vandut anu trecut...
http://www.cartula.ro/forum/Vand-Aerogr ... t6935.html

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Mai 2011, 20:52

...Multumesc foarte mult pentru informatii..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Pistol de vopsit + compresor.

Mesaj de vali stratonov » 11 Mai 2011, 19:48

semlecangheorghe scrie:Are cineva idee cit costa,si de unde se poate procura un pistol de suflat +compresor,pentru vopsit voblere.Binenteles cu raprot bun intre pret si calitate......Multumesc..
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pistol de vopsit + compresor.

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Mai 2011, 20:41

vali stratonov scrie:
semlecangheorghe scrie:Are cineva idee cit costa,si de unde se poate procura un pistol de suflat +compresor,pentru vopsit voblere.Binenteles cu raprot bun intre pret si calitate......Multumesc..
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 12 Mai 2011, 07:18

Rizi tu rizi, dar tie iti trebuie un altfel de pistol ...nicidecum de vopsit :lol: :lol: :lol: :lol:

Iar de suflat , nici nu mai zic.... :lol: :lol: :lol: :lol:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns