Permis navigatie motor 5 cai

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
peb5
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 20 Feb 2014, 13:45

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de peb5 » 09 Dec 2016, 11:19

In mesajul de mai sus am dat link-ul care face trecerea Suzuki/Johnson de la 4 la 5 CP.
Pentru trecerea de la 4-5 la 6 CP link-ul este:
http://malykh.blogspot.com/2012/07/suzuki-df4-df6.html

peb5
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 20 Feb 2014, 13:45

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de peb5 » 09 Dec 2016, 11:46

Acum sa vedem de unde a venit aceasta confuzie cu 2.5m.
Pe unul din site-urile cu informatii privind Delta:
http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online
Avem: Permise de acces pentru nave şi ambarcaţiuni:
- cu valabilitate un sejur (max. o săptămână) - 20 LEI/ Navă; Ambarcaţiune
- (anual) cu valabilitate până la 31 dec - 100 LEI/ Navă; Ambarcaţiune
Potrivit unui ordin: http://www.ddbra.ro/mediatizari/ordin.pdf
Avem termenul de "ambarcatiune de agrement" :
Art2 / aliniatul b) ambarcatiune de agrement - orice navă, indiferent de tip si de modul de propulsie, al cărei
corp are o lungime de la 2,5 m până la 24 m, măsurată conform standardelor armonizate
aplicabile, destinată să fie utilizată în scopuri sportive si recreative;

Gigi, daca nu ai fost taxat pentru barca fara motor, probabil a fost la latitudinea agentului sa te taxeze sau nu, sau poate nu a stiut ca trebuie.
Modul de propulsie poate fi: la rame, vant, motor...

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de goodmans » 13 Dec 2016, 21:20

Daca tot se discuta aici de motoare,ma "roade" o chestie si nu m-am prins inca daca rad eu ca prostul sau e o chichita undeva.
Vad tot felul de anunturi cu vanzari de motoare second iar vanzatorul mentioneaza ca nu este sau nu sint rulate in RO.
Ce treaba are asta cu rulatul fratilor?
Inteleg ca la auto e chestia cu calitatea drumurilor si a carburantilor.Domne` masina asta a rulat doar in Germania,drumuri bune,benzina buna....masina buna.

Dar la motoare de barca? sa nu ziceti ca la noi apa are gropi, ca asta mai lipsea,pe langa faptul ca e iesit psd iar.

peb5
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 20 Feb 2014, 13:45

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de peb5 » 15 Dec 2016, 13:14

Nerulate in RO, probabil vor sa spuna ca au reviziile facute cum scrie la carte.
La noi, mai ales la motoarele mici (pana in 25 CP), reviziile se fac mai mult dupa ureche.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de costi » 15 Dec 2016, 13:37

Au pe naiba... si afara multi isi fac service-ul la motoare mici in regim propriu... plus ca majoritatea au fost rulate in apa sarata si nu in apa dulce. Doar o abureala pentru prins clientii....
Imagine

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de danone » 16 Dec 2016, 13:32

Am citit tot topicul si m-a umflat rasul. Suntem o tara de tampiti. In ce dracu de tara 5CP poate fi egal in acelasi timp si cu 3,68kw si cu 3,7 kw. Cum nu e o conversie exacta a unei marimi de putere in alta s-a facut modificare aia din ordin ca si o conventie (armonizare dupa lege) tocmai ca sa nu apara discutii ca si cele de aici.
Da ca sa nu fie probleme la fata locului , pui 2 motoare de 4 CP pe barca si circuli fara sa incalci legea care zice ca pentru a conduce o ambarcatiune de agrement sau un motovehicul nautic cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW/5 CP inclusiv nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement. Legea nu spune putere totala.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de danone » 16 Dec 2016, 13:38

Si inca ceva, cei din dintre voi care sunteti mai musculosi s-ar putea sa aveti nevoie de permis pentru ambarcatiune pentru ca ar putea fi dovedit ca dezvoltati o putere la vaslit mai mare de 3,68 kw :lol:

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 17 Dec 2016, 16:58

Mi-a ajuns si mie motorul.... un mercury 5 cai cizma scurta de la reprezentanta de la bucuresti insa am o problema. Nataraii de la bucuresti i-au facut testul de punere in functiune au pus ulei in cizma si ulei in motor, cel din cizma l-au scos si mi l-au pus inapoi in recipient, dar cel din motor au uitata sa il mai scoata, dar asta nu este tot, au uita sa mai infileteze capacul de la ulei si mi-a curs tot uleiul afara in cutia de transport si pe motor... credeti ca se paote ca uleiul scurs sa fi ajuns pe ceva componente si sa afecteze functionarea acestuia... ?? Multumesc

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de goodmans » 17 Dec 2016, 21:39

Daca e cumparat de la reprezentanta eu l-as trimite inapoi,sa-l curete ei.
Da-i o caruta de bani sa te alegi cu ce? cu nervi?
Fa-i poze si da-le un e-mail sa-i anunti de minunea ce-au facut-o.
Oricum nu-ti dai seama acum pe unde a ajuns uleiul ala.Poate dupa ce-i dao ceva forja,sa-l incingi putin,si te minunezi de unde iese atata fum.

Stima.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de valeriu28 » 17 Dec 2016, 23:39

E de trimis inapoi... si eu la fel as face. Sa iti dea altu sau sa il curete ei, daca il cureti tu poate zic ei ca nu ai facut-o profi si pierzi garantia (la noi totul e posibil)

Motoarele rulate afara de obicei sunt mai ok. Din pacate da, e ca la nemti.
Strainii le fac service mai ok, de obicei au grija de motoare mai mult, si le folosesc mai atent. Tot pe linia asta, majoritatea sunt folosite pe mare sau pe lacuri adanci. Lumea se fereste sa cumpere motoare din "balta" si e foarte simplu. Apele din delta sunt mici, noi le "forjam" rau de tot cand bem o bere in plus, mai dam intr'o cioata, mai intram intr'o japsa plina de bradis... depinde cum ai grija de el.
Multe motoare din delta sunt ale proprietarilor de pensiuni. Sunt motoare cu mii de ore...

Singurul dezavantaj la straini e apa sarata care ataca cizma si suruburile.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns