Permis navigatie motor 5 cai

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de gigi 2007 » 05 Dec 2016, 23:53

dudugatea
manualul motorului unde este precizat ca la 5 cai motororup are 3,68 kw
Decat poza cu manualul motorului mai bine trimiteau poza cu placuta de identificare a motorului.
Oricum e bine ca te incadrezi in ce spune legea - doar nu te minteau vanzatorii .Cred ca e ca si cumparat - sa te bucuri de el - e un motor bun !

Un posibil raspuns este aici

http://motoare-barca.ro/identificarea-m ... -de-barca/

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 06 Dec 2016, 00:45

Sper si eu ca nu ma mint vazatorii doar sa vanda, oricum
Mi se par niste habarnisti trebuie sa tragi de ei ca sa iti vanda sisa itidea mai multe informatii.

Asta este poza ce am primit-o de la reprezentanta mercury bucuresti din cartea cu care vine motorul. Doamna de acolo a verificat si la dansa in catalog la cel de 5 cai tot 3,68 kw scrie doar pe site scrie 3.7 kw.

Sper sa die totul in regula si sa nu imi fac probleme dintr-o prostie dar le voi cere sa imi trimita poza si cu placuta de identificare a motorului. Dar eu dince am mai vb si cu alti vanzatori si mi-au trimis poze cu placute da la motoare noi yamaha de 4 cai nu apare nocaieri puterea in kw sper ca la mercury sa apara sa ma linistesc :)).

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de goodmans » 06 Dec 2016, 16:43

Salut,
Am gasit asta pe facebook:

"NOU - Am deschis Şcoala de Pilotaj Fairplay!

După cum probabil ştiţi, începând din august 2016 e obligatorie prin lege absolvirea unei şcoli de pilotaj pentru a obţine permis de conducere pentru ambarcaţiuni de agrement de peste 2,5 metri lungime şi minim 3,68 kW (5 CP) putere de propulsie a motorului.

Deci, dacă aveţi de gând să conduceţi ceva mai mare decât o gonflabilă pentru copii sau mai puternic decât o barcă cu vâsle, vă aşteptăm cu drag la cursurile noastre, în urma cărora puteţi susţine examenul pentru permis de conducere clasa C şi/sau D. Costurile pentru fiecare clasă în parte sunt de 500 lei.

Pentru orice informaţii, vă stăm la dispoziţie la 0722.304.333 :-) "

Cu alte cuvinte,degeaba ai 4cp daca barca are peste 2.5m si este mentionat agrement deci si gonflabile mai mari.

O fi adevarat? cunoaste careva ce lege e asta?

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 06 Dec 2016, 17:13

Probabil trebuie permis pentru ca ei in anunt au precizat un motor de minim 3,68 kw(5 cai) nu maxim. Deci asta asa este pentru motoare peste 5 cai ai nevoie de permis sinu doar din august anul acesta . Eu nu stiu sa fi vazut cv lege cu privire la permis de conducere pt motor de max 5 cai (3,68kw) si barca de peste 2.5, dar trebuie cercetata putin problema.

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 06 Dec 2016, 18:36

In linkul de mai jos gasiti legea numarul 527/2016 pentru aprobarea Regulamentului privind cerinţele minime de pregătire, precum şi condiţiile de obţinere a certificatelor internaţionale de conducător de ambarcaţiune de agrement intrata in vigoare din august 2016.

https://portal.rna.ro/SiteAssets/servic ... 202016.pdf

Eu am citit legea aceasta de n ori :)) deci daca cititi la Capitolul 1 Art.1. punct a)ambarcatiune de agrement; si mai citit si Capitolul 2 Art.2. Aliniat (3) ne lamurim si cu problema pe care a ridicat-o si domnul "Goodmans".

Eu unul din ce am citit am inteles ca ai voie sa conduci o barca de lunigme 2.5m pana la 24m si cu un motor de maxim 3.68kw/5 cai inclusiv fara a detine certificatulul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement.

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dumi_id » 07 Dec 2016, 09:55

Pai in afara de "forma de pregatire aprobata" mentionata in anexa nu prea s-a schimbat nimic din ce este relevant pentru noi pescarii.
Ambarcatiunile de agrement au ramas aceleasi de pana in 24m, doar ca a fost adaugata si o lungime minima de 2.5m probabil pentru a nu confunda saltelele cu ambarcatiunile. (conform Manualului conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement - Ambarcatiune de agrement este orice ambarcatiune cu motor si/sau cu vele, indiferent de tip si de modul de propulsie, al carui corp are o lungime de cel mult 24 m si este utilizata exclusiv pt agrement.)
Si la puterea motorului pentru care nu ai nevoie de permis au inclus si termenul de 5CP, deoarece exista motoare cu capac inscriptionat cu 5CP desi au 3.68kW (vezi Parsun).

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de gigi 2007 » 07 Dec 2016, 13:19

dumi_id
Si la puterea motorului pentru care nu ai nevoie de permis au inclus si termenul de 5CP, deoarece exista motoare cu capac inscriptionat cu 5CP desi au 3.68kW (vezi Parsun).
5 CP scrie pe toate si 3.68 kw si 3.7 kw , In Romania esti in regula doar cu 3.68 kw si 5 cp si nu cu perechea 3.7 kw si 5 cp !

Unele tari accepta fara permis si perechea 3.7 kw cu 5 cp , din cauza asta se produc si se inscriptioneaza asa.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de valeriu28 » 07 Dec 2016, 13:36

gigi 2007 scrie:
Unele tari accepta fara permis si perechea 3.7 kw cu 5 cp , din cauza asta se produc si se inscriptioneaza asa.
unele tari accepta si 25 cai fara permis....
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de valeriu28 » 07 Dec 2016, 13:39

dudugatea scrie: Eu unul din ce am citit am inteles ca ai voie sa conduci o barca de lunigme 2.5m pana la 24m si cu un motor de maxim 3.68kw/5 cai inclusiv fara a detine certificatulul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement.
aici as da un telefon la ANR sa ma interesez mai clar. eu am C si D, si pot sa conduc orice ambarcatiune pana in 24m fara limita la motorizare.
mi se pare ca te limiteaza la 2.5m fara permis. nu stiu sigur.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de goodmans » 07 Dec 2016, 13:56

Pe mine ma doare cel mai rau limita de lungime.
Caii da-i dracu,nu cred ca se baga vreun organ sa verifice daca ai tai 5 cai sint pur-sange arab si scot 3.7 sau sint mai corciti asa si scot mai putin.
Eu stiam ca pana sub 5m ambarcatiune si motor mai mic de 5 cp nu ai nevoie de permis sau de inmatriculat.

Nu mai stiu astia cum sa scoata bani.
In viitor cred ca se va plati si doar daca iti trece prin cap sa te faci pescar sau sa-ti iei o barcuta.Te-ai gandit...ai platit!

Scrie răspuns