Permis navigatie motor 5 cai

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de gigi 2007 » 03 Dec 2016, 16:33

valeriu 28 spune
Il poti acuza si de hartuire pentru "aspectul" asta.
Da poti orice !!!!!....dar ce inseamna asta ca timp si nervi .Ai fost prin tribunale ??? Eu am fost sa reclam niste hoti si in afara de nervi timp pierdut si zeci de amanari si stramutari de dosare n-am castigat nimic. Mai era putin si probabil eu plateam hotilor despagubiri ca i-am deranjat. Nu-ti doresc nici cel mai nevinovat proces . Pai de asta avem nevoie noi pescarii ??? Ma duc la recreere in delta in concediu si dau de necaz....La 3.7 kw esti fara permis ....vrei sa demonstrezi contrariul costa timp , avocati si bani multi...mai multi decat permisul...care e cam 500 lei....procesul e mult mai scump si nimeni nu garanteaza ca vei castiga...sau dupa cat timp vei castiga !
Partea frumoasa in Romania e ca totul e discutabil si interpretabil - inclusiv legea !!!

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 03 Dec 2016, 21:17

Multumesc pentru raspunsuri. Ca sa nu existe nici o problema si nu vreau ca dintro prostie sa ma trezesc cu un dosar penal sau sa dau bani la avocati celmia bine luni rezolv problema cu dealerul de lamercury si dacacel de 5 cai are 3,68 kw il voi cumpara daca numa resemnez si voi cumpara de 4 cai si asta este :( de permis nu voi da pentru ca nu am timp. Totusi sper sa fie asa cum zicea dealerul si sa aiva un cerificat de conformitate in care sa fie trecut 3,68 kw sa il pot cupara pe cel de 5.

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de gigi 2007 » 03 Dec 2016, 23:02

valeriu 28 a spus
Fratilor nu va dati seama ce penibili sunteti cu cei 0.02 kw ????
Gigi, ce pregatire ai sa poti sa "citesti" legea?
Penibilitatea de care vorbesti se transforma in dosar penal la primul control serios - la 3.7 kw esti fara permis sau mai exact ,nu esti in situatia aceasta

- pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D.

- la chestiunea cu pregatirea - ai dreptate - cred si eu ca trebuie sa fi ceva neam cu Einstein sa pricepi ca nu esti in regula !

Defapt e o tara libera , fiecare face cum crede ! Totul se interpreteaza !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de valeriu28 » 04 Dec 2016, 01:11

Bai Gigi, ai speriat omul degeaba. De asta injura toti forumurile. Ca ne trezim pe aici sa "discutam filosofii"
In fine, sunt curios pentru ce ape cumpara el motorul ala de 5 caluti. In delta e greu, pe dunare e si mai rau.
Atentie, o sa fiti inchisi, biciuiti si alte alea pentru 0.02 kw in plus.
Ti-o zic pe aia mai dura? De cand s-a schimbat legislatia, infractiunea asta s-a transformat in contraventie.
Fir intins...se vede ca incepe prohibitia curand
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 04 Dec 2016, 11:50

Atat motorul cat si barca vor fi folosite in cea mai mare parte a timpului pe lacuri cum sunt Tarnita si Belis poate o data pe an daca ajung cu ele in delta . Dar na daca ajung pe acolo nu vreau sa imi stric vacanta :)))

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de costi » 04 Dec 2016, 12:39

Eu zic sa va stresati prea tare.

Acum sincer.. din toti care va dati pe Dunare, de cate ori va verificat cineva motorul daca e de 4 -5 sau 6 cai???

Stiu destui care se dau cu 6 Cp colantat cu 4 sau 5. Si pana acum nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme.
Nu ca as induma pe careva se calce stramb.... Personal am un Mariner de 5 CP, 2T, 2006 care are pe placuta trecut 3.68 kw. Am mai vazut acelasi motor la cineva dar din 2000 si avea trecut pe placuta 3.7. Motoarele erau identice...

Sunt curios daca pana la urma a avut cineava probleme cu 5 CP pe vre-o apa de la noi? Sau e doar paranoia in capul unora???
Imagine

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de gigi 2007 » 04 Dec 2016, 13:14

Valeriu 28
Bai Gigi, ai speriat omul degeaba
Eu nu am speriat pe nimeni - am spus ca avand 3.7 kw si fiind fara permis incalci legea.

Restul am spus ca suntem in Romania si totul se discuta si se negociaza - am dat si exemplu - hotii de care vorbeam au scapat bine mersi cu toate ca au incalcat legea. Totul e cat de NOROCOS esti , de cat de bun de gura si imun la stres esti si de cit de hotarat este cel ce se tine de capul tau. In cazul meu , nu am fost hotarat , hotii au scapat si povestesc la altii ca daca furi nu patesti nimic ! Altii ii cred pe hoti si tot asa putem continua....

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 05 Dec 2016, 15:48

Salut . Am o intrebare intrebatoare . Ce acte prezentam in momentul in care ne opreste politia?
Astazi am vorbit la Mercury si mi-au trimis poza din manualul motorului unde este precizat ca la 5 cai motororup are 3,68 kw, dar nu stiu ce acte trebuie prezentate cu care sa dovedesc treaba asta .

Multumesc

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de feugen » 05 Dec 2016, 16:48

dudugatea scrie:Salut . Am o intrebare intrebatoare . Ce acte prezentam in momentul in care ne opreste politia?
Astazi am vorbit la Mercury si mi-au trimis poza din manualul motorului unde este precizat ca la 5 cai motororup are 3,68 kw, dar nu stiu ce acte trebuie prezentate cu care sa dovedesc treaba asta .

Multumesc
Copie factura
Bucuresti

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Permis navigatie motor 5 cai

Mesaj de dudugatea » 05 Dec 2016, 16:52

feugen scrie:
dudugatea scrie:Salut . Am o intrebare intrebatoare . Ce acte prezentam in momentul in care ne opreste politia?
Astazi am vorbit la Mercury si mi-au trimis poza din manualul motorului unde este precizat ca la 5 cai motororup are 3,68 kw, dar nu stiu ce acte trebuie prezentate cu care sa dovedesc treaba asta .

Multumesc
Copie factura
Pai pe factura este trecuta doar seria motorului nu preciziaza puterea acestuia nici in cai nici in kw . Deci cum demonstram puterea motorului in momentul in care ne opreste nenea politistu ?
Nu mai trebuie un alt act ca si un talon la masina sau ceva de genul.

Scrie răspuns