pastrare (conservare) plastice moi

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de valeriu28 » 16 Mai 2016, 15:11

Salut,

Am niste plastice moi foarte bune, din pacate substanta aia uleioasa, silicon, atractant sau ce e, s-a cam dus de pe ele (stau in punga)
Imi puteti recomanda o solutie care sa le mentina in conditie cat mai buna? un spray de pulverizat pe ele, orice.

Multumesc
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Alex-BAV
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 267
Membru din: 21 Ian 2013, 13:15
Localitate: Pitesti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de Alex-BAV » 16 Mai 2016, 15:26

Salut,

Tu crezi ca " substanta aia uleioasa, silicon, atractant sau ce e" influenteaza cu ceva ??? :?:
Do it with passion or not at all !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de valeriu28 » 16 Mai 2016, 16:03

cu siguranta conserva mai bine plasticul si previne intarirea / deformarea. prin urmare, voi cum le pastrati un timp mai indelungat?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de George1985 » 16 Mai 2016, 16:15

Unele se topesc daca le tii in alt ambalaj decat cel original, de exemplu Proton.
Evident e bine sa le tii in ambalajul original.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de valeriu28 » 16 Mai 2016, 16:34

merci George. Stiu. am destul de multe la care nu mai am ambalaj...si vad ca se cam usuca. s-a dus siliconu ala de pe ele. cu ce sa le dau?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de crapmaniacul » 16 Mai 2016, 19:12

valeriu28 scrie:merci George. Stiu. am destul de multe la care nu mai am ambalaj...si vad ca se cam usuca. s-a dus siliconu ala de pe ele. cu ce sa le dau?
Valeriu, nu cred ca ai ce sa le faci foarte mult ... Unele se intaresc mai repede decat altele, functie de calitatea materialului din care sunt facute. Ca sa eviti orice neplacere incearca pe cat posibil sa le pastrezi in ambalajul original si nu mai mult de 3-4 ani, si nu le tine pe toate in portbagajul masinii ptr ca se "coc" de la soare incet incet.

Rezerva mare de gume este acasa in dulap si personal experimentez deocamdata, pe cale s-o implementez, reteta lui Ovidiu Ursachi, cunoscut pescar de salau de Dunare. Astfel la fiecare partida nu imi iau la mine mai mult de 12-13 plicuri diferite de gume (el zice de max. 10 plicuri). Daca nu o ia pe nici una din gumele alea 10-12 diferite, cu siguranta nu o ia nici pe cele inca 20 de modele de acasa din debara, efectiv nu vrea sau nu e acolo si n-ai ce-i face.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de George1985 » 16 Mai 2016, 21:16

Ce inseamna 'rezerva mare'? :D
10 plicuri a cate 10 shaduri fiecare sa zicem ca ar merge pt inceput la Dunare...in timp as suplimenta ce da rezultat. De multe ori 10 gume sunt mult prea putine dintr-un reper.

Valeriu cauta aceeleasi gume si cumpara cate un plic. Punele la un loc si pe cele vechi sau cate plicuri ai nevoie.
De unele e pacat sa le distrugi aiurea.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Mai 2016, 06:39

Niciodata nu imi fac stocuri de gume prea mari.Tot timpul apar modele noi..si pur si simplu nu le poti experimenta pe toate.Care le tin (nu prea multe) de rezerva, le tin in pungi inchise .Au fost unele pe care ampus si atractant cu aspect ulios..se pare canu le dauneaza.Depinde si din ce plastisol sunt facute.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de valeriu28 » 17 Mai 2016, 11:41

multumesc ! o sa stiu pe viitor. momentan, am niste gume foarte faine de pe care s-a sters siliconul ala, si sunt in "pericol".
cred ca o sa iau o punga ieftina de gume date cu silicon de-ala, si o sa le bag pe astea in locul lor. (de obicei pe peretii pungilor se pastreaza siliconul ala.)

pai si producatorii cu ce le stropesc cand le baga in pungi spre vanzare?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de Maniacs » 17 Mai 2016, 18:02

Eu unul le tin in cutia cu naluci, ambalajul dispare imediat cum ajung acasa ... Deocamdata nu am avut problem cu ele, se mentin bine ...
Vremurile frumoase au trecut ...

Scrie răspuns