pareri textile

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

mihai.t
senior
senior
Mesaje: 392
Membru din: 13 Mar 2014, 22:07
Localitate: piatra neamt

Re: pareri textile

Mesaj de mihai.t » 30 Ian 2015, 18:46

cezaroi scrie:Salut! Vreau sa-mi cumpar un fir textil pt jiguri la biban si salau pe ape statatoare pt o lanseta de 14-40 grame. Dupa ce am citit mai toate topicele despre firele textile am gasit la un magazin local un fir Nevis Vantage extreme spining de 0.14 mm. Scrie pe el ca e braid si arata ca este rotund. Daca a pescuit cineva cu asa ceva va rog o parere, avnd in vedere pretul de 85 lei. Tot acolo am vazut fire textlie Climax made in Germania cu o gramada de specificatii tehnice. La fel astept pareri si despre acestea! Mersi!
Am pescuit anul trecut cu climax galben fluo.
Nu m-a incantat.
e cam rigid si dupa 3 partide s-a decolorat.

pmr
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 24 Noi 2014, 13:20

Re: pareri textile

Mesaj de pmr » 04 Feb 2015, 15:20

Am pescuit si eu cu Climax mig galben de 0,12, dar nu am avut probleme cu el nici cu decolorarea (se decoloreaza la fel de mult ca și PP) si nici cu rezistenta (tot timpul am reusit sa rup inaintasul de 0.35), nu firul
Parerea mea ca este un fir bun la un pret decent (mai ales acum ca este in promotie :D )

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: pareri textile

Mesaj de RYOBI » 04 Feb 2015, 18:02

Si mie mi se pare Sufixu mai subtire ca si PP la acelasi diametru
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Spaima avatilor
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 02 Iul 2021, 14:08

Re: pareri textile

Mesaj de Spaima avatilor » 09 Iul 2021, 21:17

buna seara,incearca shimano kairiki si iti garantez ca este cel mai bun fir de spining calitate pret lansari foarte lungi este siliconat si ca rezistenta nu mai spun nimic este foarte rezistent garantat.Folosesc shimano kairiki de un an de zile si nu il dau pe nici un alt fir textil garantat

Scrie răspuns