pareri textile

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: pareri textile

Mesaj de George1985 » 27 Dec 2014, 14:13

Iujin scrie:
George1985 scrie:De fapt este invers PP de 15lbs e cat Spb de 20lbs, le-am avut pe ambele in acelasi timp.
Sufix tine mai putina apa, ai un control mai bun al jigului, este la fel de rezistent pe agatatura, nu se rupe din lanseu (pp da).
PP se scamoseaza de la primele pescuituri.
Zgomot prin inele? Nu ma intereseaza.

PS: Cred ca am mai spus de 5-6 ori parerea mea despre pp pana acum :roll:
George crede-ma ca stiu ce vorbesc, Sufixul de 15 lb are 0.22 mm grosime iar PP-ul de 20 lb are 0.23 mm grosime. Te rog sa verifici pe role, am avut de vanzare Sufix de 15 lb si am acum PP-ul de 20lb. pe care il am pe o mulineta.
Mai bine pastrai sufixul si powerpro-ul in faceai pierdut.
Parerea mea este ca PP-ul nu face mai mult de 50ron, 150m!
Incearcati o comparatie intre ele pe balta, nu pe forum, dupa un sezon de pescuit!
:respekt:
Eu am terminat orice discutie despre powerpro!

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: pareri textile

Mesaj de old_radu » 27 Dec 2014, 14:40

George1985 scrie:...
Eu am terminat orice discutie despre powerpro!
...nu cred asta sau cel putin nu-mi vine sa cred .
:lol: :lol: :lol:

Iujin
veteran
veteran
Mesaje: 1462
Membru din: 11 Ian 2005, 13:29
Localitate: Cluj Napoca

Re: pareri textile

Mesaj de Iujin » 27 Dec 2014, 16:13

George1985 scrie:
Iujin scrie:
George1985 scrie:De fapt este invers PP de 15lbs e cat Spb de 20lbs, le-am avut pe ambele in acelasi timp.
Sufix tine mai putina apa, ai un control mai bun al jigului, este la fel de rezistent pe agatatura, nu se rupe din lanseu (pp da).
PP se scamoseaza de la primele pescuituri.
Zgomot prin inele? Nu ma intereseaza.

PS: Cred ca am mai spus de 5-6 ori parerea mea despre pp pana acum :roll:
George crede-ma ca stiu ce vorbesc, Sufixul de 15 lb are 0.22 mm grosime iar PP-ul de 20 lb are 0.23 mm grosime. Te rog sa verifici pe role, am avut de vanzare Sufix de 15 lb si am acum PP-ul de 20lb. pe care il am pe o mulineta.
Mai bine pastrai sufixul si powerpro-ul in faceai pierdut.
Parerea mea este ca PP-ul nu face mai mult de 50ron, 150m!
Incearcati o comparatie intre ele pe balta, nu pe forum, dupa un sezon de pescuit!
:respekt:
Eu am terminat orice discutie despre powerpro!
Singura problema a sufixului este rezistenta scazuta in timp. Dupa 2-3 luni de pescuit se coace, asta e ceea ce am observat eu. E mai gros clar, ambele fire sunt pescuite de mine, nu folosesc decat fire aduse din SUA, George iti respect parerea, nu tin neaparat sa spun ca power pro e cel mai bun, eu sunt multumit de el si atat. Power pro am de toate masurile incepand de la 10 lb si pana la 40 lb. Samurai am de 15 lb si de 30lb. Sufix am de 15lb, 60lb si 80 lb. ultimele 2 pentru mustaciosi. Ma bucur ca esti multumit de Sufix, eu nu pot sa spun acelasi lucru. Folosesc power pro de cel putin 12 ani Sufix de vreo 5 ani iar nebunia Samuraiului de anul asta din primavara. Samuraiul nu e pentru Dunare clar, si pe balta ai probleme cu el, am avut ruptura cand am contrat, nu am folosit deloc inaintas de florocarbon. Este de departe cel mai fin fir cu care am pescuit, fara sa mai discutam de lungimea lanseului. Super PE am de 10 lb si de 15 lb insa nu ma pot obisnui cu culoarea, prefer firele galbene. Fiecare are pasaricile lui eu poate ca am un stol. Singura chestie care pot sa o mai spun George, este faptul ca ai nimerit la power pro ceva role invechite sau care nu au fost pastrate corespunzator. Cred ca power pro este probabil cel mai copiat fir de pe piata. Sarbatori fericite!!!
Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea!!!

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: pareri textile

Mesaj de George1985 » 27 Dec 2014, 16:52

Sarbatori fericite!

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: pareri textile

Mesaj de nasolu » 27 Dec 2014, 17:52

Imagine
Sufix 6lb vechi de 3 ani,adaptat unei lansete 4-10 lb!

Avatar utilizator
vampyru_a1
veteran
veteran
Mesaje: 1419
Membru din: 29 Mai 2010, 17:38
Localitate: dr.tr.severin
Contact:

Re: pareri textile

Mesaj de vampyru_a1 » 27 Dec 2014, 18:17

nasolu scrie:Imagine
Sufix 6lb vechi de 3 ani,adaptat unei lansete 4-10 lb!
Pretenica :respekt:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: pareri textile

Mesaj de draqdevil » 27 Dec 2014, 18:18

:)) Asta nu se pune :))

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: pareri textile

Mesaj de anem » 28 Dec 2014, 14:37

PP de 15lb ... de aproape 3 ani :lol:

Imagine

Imagine
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: pareri textile

Mesaj de RYOBI » 29 Dec 2014, 11:55

PS: Cred ca am mai spus de 5-6 ori parerea mea despre pp pana acum :roll:[/quote]
George crede-ma ca stiu ce vorbesc, Sufixul de 15 lb are 0.22 mm grosime iar PP-ul de 20 lb are 0.23 mm grosime. Te rog sa verifici pe role, am avut de vanzare Sufix de 15 lb si am acum PP-ul de 20lb. pe care il am pe o mulineta.[/quote]

Mai bine pastrai sufixul si powerpro-ul in faceai pierdut.
Parerea mea este ca PP-ul nu face mai mult de 50ron, 150m!
Incearcati o comparatie intre ele pe balta, nu pe forum, dupa un sezon de pescuit!
:respekt:
Eu am terminat orice discutie despre powerpro![/quote]
Singura problema a sufixului este rezistenta scazuta in timp. Dupa 2-3 luni de pescuit se coace, asta e ceea ce am observat eu. E mai gros clar, ambele fire sunt pescuite de mine, nu folosesc decat fire aduse din SUA, George iti respect parerea, nu tin neaparat sa spun ca power pro e cel mai bun, eu sunt multumit de el si atat. Power pro am de toate masurile incepand de la 10 lb si pana la 40 lb. Samurai am de 15 lb si de 30lb. Sufix am de 15lb, 60lb si 80 lb. ultimele 2 pentru mustaciosi. Ma bucur ca esti multumit de Sufix, eu nu pot sa spun acelasi lucru. Folosesc power pro de cel putin 12 ani Sufix de vreo 5 ani iar nebunia Samuraiului de anul asta din primavara. Samuraiul nu e pentru Dunare clar, si pe balta ai probleme cu el, am avut ruptura cand am contrat, nu am folosit deloc inaintas de florocarbon. Este de departe cel mai fin fir cu care am pescuit, fara sa mai discutam de lungimea lanseului. Super PE am de 10 lb si de 15 lb insa nu ma pot obisnui cu culoarea, prefer firele galbene. Fiecare are pasaricile lui eu poate ca am un stol. Singura chestie care pot sa o mai spun George, este faptul ca ai nimerit la power pro ceva role invechite sau care nu au fost pastrate corespunzator. Cred ca power pro este probabil cel mai copiat fir de pe piata. Sarbatori fericite!!![/quote]


Eugen te contarzici tu singur pe tine in afirmatia anterioara pai tu ai Sufix de 5ani dar in 2-3 luni de pescuit se coace :lol1: :lol1: .Ai nimerit tu ceva rola coapta de noua, tu crezi ca daca era asa firu asta mai rezista pe piata atata timp, ia la puricat reviewurile de peste ocean si o sa vezi ca nu e chiar asa.
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

cezaroi
senior
senior
Mesaje: 435
Membru din: 21 Noi 2011, 09:20
Localitate: Vatra Dornei, Suceava

Re: pareri textile

Mesaj de cezaroi » 21 Ian 2015, 09:56

Salut! Vreau sa-mi cumpar un fir textil pt jiguri la biban si salau pe ape statatoare pt o lanseta de 14-40 grame. Dupa ce am citit mai toate topicele despre firele textile am gasit la un magazin local un fir Nevis Vantage extreme spining de 0.14 mm. Scrie pe el ca e braid si arata ca este rotund. Daca a pescuit cineva cu asa ceva va rog o parere, avnd in vedere pretul de 85 lei. Tot acolo am vazut fire textlie Climax made in Germania cu o gramada de specificatii tehnice. La fel astept pareri si despre acestea! Mersi!

Scrie răspuns