Pareri si sfaturi

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Andrei_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 167
Membru din: 13 Feb 2011, 23:36

Pareri si sfaturi

Mesaj de Andrei_ » 11 Mar 2011, 23:33

Va salut,
As vrea sa va dati cu parerea despre: http://www.energofish.ro/product.php/La ... lade/5139/.
Ce parere aveti despre aceasta lanseta ???
Cu ce mulineta s-ar potrivi sau mai bine zis cu ce mulineta s-ar echipa mai bine.
Astept parerile, sugestiile si sfaturile voastre.
Va multumesc.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 11 Mar 2011, 23:47

Parerea mea e ca e blectoarata..si din aceasta cauza nu se pupa cu nici o mulineta. Daca nu vrei sa te trezesti cu varful rupt, cand ti-e lumea mai draga..uit-o.

Citez din descrierea ei pe site, o gluma dpmdv:
Adevărata piesă de rezistenţă o constituie vârful de tip blaktor
Eu as zice calcaiul lu Achile..nu piesa de rezistenta.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 12 Mar 2011, 08:40

ULK scrie:Parerea mea e ca e blectoarata..si din aceasta cauza nu se pupa cu nici o mulineta. Daca nu vrei sa te trezesti cu varful rupt, cand ti-e lumea mai draga..uit-o.

Citez din descrierea ei pe site, o gluma dpmdv:
Adevărata piesă de rezistenţă o constituie vârful de tip blaktor
Eu as zice calcaiul lu Achile..nu piesa de rezistenta.
da care e problema cu varfurile blectorate? si ce.... picioarele mele inseamna "varf de tip blaktor"??? ca n-am mai auzit pana acum.....

Avatar utilizator
zeff
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Dec 2006, 16:47
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zeff » 12 Mar 2011, 09:15


Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

bat

Mesaj de stradic » 12 Mar 2011, 10:35

Ala nu-i bat,e o "trompeta",a avut un prieten si la cateva partide i s-a rupt faimosul varf blectorat! :idea:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Mesaj de arapaima » 12 Mar 2011, 11:46

ULK scrie:Parerea mea e ca e blectoarata..si din aceasta cauza nu se pupa cu nici o mulineta. Daca nu vrei sa te trezesti cu varful rupt, cand ti-e lumea mai draga..uit-o.

Citez din descrierea ei pe site, o gluma dpmdv:
Adevărata piesă de rezistenţă o constituie vârful de tip blaktor
Eu as zice calcaiul lu Achile..nu piesa de rezistenta.
Fac si eu o intrebare. Oare cum lansetele de tip feeder, care folosesc varfuri semnalizatoare de tip blaktor, desi sunt nevoite sa suporte gramaje mult mai mari, la lansare si sunt destinate de cele mai multe ori pestilor de talie medie sau mare...nu se rup? Sau in cel mai rau caz se rupe cate un tronson, dar foarte rar varful!!

Acum 20 de ani cand m-am apucat de spinning era la moda sa pui lansetelor in varf un blektor pentru a sesiza cele mai fine trasaturi ale bibanilor. Si atunci erau bibani...Am invatat sa-mi fac si eu lansete blektorizate, de la pescarii de spinning mai in varsta, marea majoritate probabil ca nici nu mai traiesc, si am prins o gramada de bibani. Atunci faceam twistere din manusi chirurgicale din care decupam virgule si le matisam pe carlige...

Eu cred ca seria aia de lansete se adreseaza strict bibanului, deci implicit este proiectata pentru gramaje mici. De ce s-ar rupe varful asa usor? Doar este plin.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 12 Mar 2011, 11:53

Eu nu cred ca se rupe varful ci mai degraba de la imbinare, ala e punctul sensibil. Cand monteaza blectorul chinezii aia, slefuiesc prea mult din materialul blancului, ca sa incapa segmentul de fibra plina, si implicit pocneste ca o scobitoare. O solutie mai buna si mai ieftina cred ca ar fi Baracuda Warlock. Tot cam la fel conceputa insa am vazut la prietenii mei ca nu au avut probleme cu ele.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 12 Mar 2011, 11:57

Am auzit de destule varfuri rupte...sa nu mai doresc asaceva :) Am patit si personal...deci nu ..multumesc. Nu imi dau seama , cum nu au probleme cele de feeder...dar astea stiu sigur ca au probleme.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Re: Pareri si sfaturi

Mesaj de arapaima » 12 Mar 2011, 11:58

Andrei_ scrie:Va salut,
As vrea sa va dati cu parerea despre: http://www.energofish.ro/product.php/La ... lade/5139/.
Ce parere aveti despre aceasta lanseta ???
Cu ce mulineta s-ar potrivi sau mai bine zis cu ce mulineta s-ar echipa mai bine.
Astept parerile, sugestiile si sfaturile voastre.
Va multumesc.
Andrei, intrebarea ta este destul de neclara, din moment ce te referi la toata seria de lansete Perch Blade. Mulineta cu care s-ar echipa mai bine varianta de 1.80 probabil ca nu ar fi aceiasi cu mulineta care echilibreaza lanseta de 2.40.
Cred ca ar fi mai bine sa te referi la una din variantele de lungime si mai ales ar fi ideal sa spui in ce conditii o vei folosi.
Seria asta de lansete se adreseaza strict prezentarilor de finete, la biban, cu jiguri de cateva grame. Daca nu ai mai folosit o lanseta blektorizata o sa ti se para ciudat la inceput.
De cele mai multe ori, ai sa observi ca raspunsurile pescarilor in legatura cu intrebarile tale, nu o sa fie strict la subiect. Si mai ales parerile sunt facute dupa experienta prietenilor sau cunostintelor care au avut lanseta aia, nicidecum nu sunt personale.

Fir intins

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Mesaj de arapaima » 12 Mar 2011, 12:05

stefanflorin scrie:Eu nu cred ca se rupe varful ci mai degraba de la imbinare, ala e punctul sensibil. Cand monteaza blectorul chinezii aia, slefuiesc prea mult din materialul blancului, ca sa incapa segmentul de fibra plina, si implicit pocneste ca o scobitoare. O solutie mai buna si mai ieftina cred ca ar fi Baracuda Warlock. Tot cam la fel conceputa insa am vazut la prietenii mei ca nu au avut probleme cu ele.
In general varful de tip blaktor se introduce prin interiorul blancului. Acum, cred ca daca ai minim de experienta in pescuit, poti sa studiezi bine chestia aia inainte de a o cumpara. La Perch Blade varful este din cabon plin.

Fir intins

Scrie răspuns