Pareri despre motoare 4timpi 2.5CP!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Pareri despre motoare 4timpi 2.5CP!

Mesaj de ovidiu » 24 Apr 2008, 09:18

Foloseste cineva asa ceva? ma intereseaza sa-l pun pe o barca de 2,7m pneumatca cu chila gonflabila, si sa ma dau cu el pe Dunare; am cochetat si cu ideea unui motor electric de 55lb dar ma gandesc ca acest motorel de 2,5CP va face mai multa treaba decat un electric la curentii dunareni.

Au un mic defect astea in 4timpi: pretul , unul nou fiind in jur de 700E
Cine si ce foloseste la barci pneumatice de 2,7-3m pe la Dunare?

Multumesc anticipat.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 24 Apr 2008, 10:10

Avantaj : motor usor, silentios, consum mic.

Dezavantaj: putere

In amonte va trebui sa mergi mai mult pe langa mal unde curentii nu sunt atat de puternici . La mersul aproape de mal cresc sansele de lovire a cizmei motorului

Daca il iei sa fie cu cizma scurta

PS: Dupa prima iesire cu siguranta o sa mai vrei niste cai putere !!!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 24 Apr 2008, 10:17

Dar comparativ cu un electric?
Eu nu voi pescui la clonc sa ma tot urc in amonte cate 5-10km, in general vorbesc de pescuit in jurul locului de tabara plus/minus 5km.
Tocmai de asta ma uit la un 2.5cp: pentru ca e usor si ocupa loc putin. Mai pescuiesc si pe baraje, unde am curent mai slab si-l gasesc foarte potrivit.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 24 Apr 2008, 10:19

E mai puternic decat orice motor electric. :D

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 24 Apr 2008, 11:19

tudor scrie:E mai puternic decat orice motor electric. :D
asa ma gandeam si eu, plus ca nu mai stau cu grija acumulatorului, si altele....
pentru lacusoarele astea de pe la sud..o sa-mi iau cel mai mic electric cu un acumulator mediu, ca pret si performante...si gata
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 24 Apr 2008, 11:49

ovidiu, care-i diferenta de pret intre ce vrei tu adica 2.5 si unul de 5-6 cai? Daca nu e foarte mare eu iti recomad ceva mai mult decat 2.5, dar daca diferenta la banuti e mare atunci e foarte bun si acesta.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 24 Apr 2008, 12:43

eu nu cred ca e mare diferenta de pret. Probabil 200-300 EUR.

Eu am o Honda de 2,3 cp/4 timpi + Kingfisher de 2,7 fara chila.
Ma duce unde am chef, inclusiv pe Dunare. Mai mult de 2 l de benzina pe zi nu consuma, oricat m-as plimba.
La un moment l-am pus pe o barca pescareasca de tabla de 5-6 m si m-am data pe Dunare o zi. Atat de grea era barca incat nu puteam sa o impingem pe mal 3 oameni. Pe apa mergea mai repede decat gonflabila mea cu 2 persoane.

Eu sunt multumit de motorul asta si cel putin pt 2,7 m nu cred ca trebe mai multi cai.

Parerea mea!
near the beer

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 24 Apr 2008, 19:12

Ma repet, dar uite cum sta treba:

NU ai nevoie de motor mai mare de 2.5CP ca sa te deplasezi la maximul vitezei de DEPLASAMENT barca de 2.7 m !

In special un motor de 4-5 cai e TOTAL neindicat. Uzul acestor motoare e ca auxiliare pentru barci mari - ex barci cu panze de 6-7-8 metri sau barci de pescuit de 4-5-6 m. La tine nu faci decat sa: 1-cheltuiesti in plus, 2-cari cu 20 kg mai mult FARA NICI UN CASTIG (nu ai viteza mai mare)

Daca insa vrei sa te deplasezi in planaj (lisare), iti trebuie cel putin 8 cai.

Te rog cauta topicurile referitoare la Suzuki 2.5 in care explic in amanunt

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 24 Apr 2008, 20:29

mihaif99 scrie:Ma repet, dar uite cum sta treba:

NU ai nevoie de motor mai mare de 2.5CP ca sa te deplasezi la maximul vitezei de DEPLASAMENT barca de 2.7 m !

In special un motor de 4-5 cai e TOTAL neindicat. Uzul acestor motoare e ca auxiliare pentru barci mari - ex barci cu panze de 6-7-8 metri sau barci de pescuit de 4-5-6 m. La tine nu faci decat sa: 1-cheltuiesti in plus, 2-cari cu 20 kg mai mult FARA NICI UN CASTIG (nu ai viteza mai mare)

Daca insa vrei sa te deplasezi in planaj (lisare), iti trebuie cel putin 8 cai.

Te rog cauta topicurile referitoare la Suzuki 2.5 in care explic in amanunt
Baieti, eu va foarte multumesc, din considerentele de mai sus, m-am si gandit la un 2.5CP, sa fie usor, sa consume putin, si sa urce la o viteza acceptabila impotriva curentului, pt mine si viteza de 7km/ora este acceptabila. Decat sa stau cu spaime cu un electric, si sa ma uit...cum respira greu...pentru dunare m-am gandit ca benzina e benzina!
Deci 2.5CP va ramane.

Sugestii de marci? eu ma gandeam ori la un Yamaha ori un Mercury, pretul este undeva la 700E. Daca stiti altceva bun si o tzara mai ieftin... sa fie primit.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 24 Apr 2008, 21:06

ovidiu scrie: Baieti, eu va foarte multumesc, din considerentele de mai sus, m-am si gandit la un 2.5CP, sa fie usor, sa consume putin, si sa urce la o viteza acceptabila impotriva curentului, pt mine si viteza de 7km/ora este acceptabila. Decat sa stau cu spaime cu un electric, si sa ma uit...cum respira greu...pentru dunare m-am gandit ca benzina e benzina!
Deci 2.5CP va ramane.

Sugestii de marci? eu ma gandeam ori la un Yamaha ori un Mercury, pretul este undeva la 700E. Daca stiti altceva bun si o tzara mai ieftin... sa fie primit.
Nu ai inteles! Cu 2.5 cai sau cu 4 cai, o sa mergi fix cu aceeasi viteza relativ la apa (cu sau contra curentului). Iar viteza asta se numeste "viteza maxima de deplasament". La barca ta o sa fie un pic peste 10km/h.

Cele mai usoare motoare sunt Honda 2.3 sau Suzuki 2.5 (acelasi motor ca Johnson 2.5). Eu am avut si unul si altul, dar am ramas la Suzuki care are urmatoarele avantaje fata de Honda: are schimbator N-F, e mai putin zgomotos, are elice de metal, si costa mai putin.

In plus ambreiajul centrifugal de la Honda te obliga sa mergi prea repede pentru trolling

m out.

Scrie răspuns