Pareri despre motoare 4timpi 2.5CP!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
byteworks
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 24 Sep 2008, 16:37

Mesaj de byteworks » 03 Aug 2010, 17:28

Momentan sunt doua taxe, una la CJ Tulcea si alta la ARBDD, detalii aici.

mafiosso
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 02 Iul 2010, 01:40
Localitate: Bucuresti

Mesaj de mafiosso » 03 Aug 2010, 19:54

Eu ma referem la acces ambarcatiune cu motor termic.

byteworks
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 24 Sep 2008, 16:37

Mesaj de byteworks » 03 Aug 2010, 19:56

Ambele taxe au tarife si pentru asta.

mafiosso
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 02 Iul 2010, 01:40
Localitate: Bucuresti

Mesaj de mafiosso » 11 Aug 2010, 19:18

O sa le platesc pe ambele....sa vad de unde ma descurc sa fac si permisul.

Acum despre suzuki azi am reusit sa probez motorul si barca ba chiar am si facut primele 3 ore de rodaj.


Am tot auzit ca la multi nu arunca jet continuu de apa dar la mine arunca un jet serios. Si inca ceva ma uitam la "fereastra" de nivel ulei si in mers se vede asa ca o spuma la suprafata uleiului...o fi normal?!

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 09 Iul 2011, 21:36

care motor termic de 2,5cp e cel mai silentios?

mafiosso
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 02 Iul 2010, 01:40
Localitate: Bucuresti

Mesaj de mafiosso » 09 Iul 2011, 22:58

Sincer nu am vazut asa de multe dar cred ca in cazul celor de 2,5 CP nu sunt diferente notabile asa incat sa devina un criteriu.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 10 Iul 2011, 08:30

am, am vazut si am si comparat Suzuki cu Yamaha.
greu, foarte greu de delimitat, la vremea respectiva nu aveam motorul curata si reglat ca acuma si as spune ca yamaha era mai silentios, dar cum am reusit sa reglez Suzuki-ul acuma............cred ca as fi peste Yamaha
dar asta este doar parerea mea si poate fi subiectiva

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 10 Iul 2011, 08:37

Radu_ scrie:care motor termic de 2,5cp e cel mai silentios?
....ceea racita cu apa, este mai linistita :wink: .... depinde si de reglaj, dar tind sa cred ca Suzuki este mai silentios... cu toate ca am Yamaha ...
In orice caz honda e cel mai zgomotos, dupa mine...

mafiosso
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 02 Iul 2010, 01:40
Localitate: Bucuresti

Mesaj de mafiosso » 10 Iul 2011, 14:22

De Honda am auzit si eu dar oricum de nou nu stiu daca merita cel de 2,5 CP fiind ceva mai scump decat restul.
Parerea mea (dovada ca asta am si cumparat) e ca Suzuki e best buy in clasa 2,5 CP si din cate am vazut e si cel mai ieftin dintre toate.
kzoli mai sunt din astea noi in 4 timpi care sa nu fie racite cu apa?

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 10 Iul 2011, 16:25

mafiosso scrie:Sa inteleg ca in configuratia barca pneumatica 3.1 m + motor 2.5 cp 4 timpi nu imi mai trebuie nimic (in afara de bun simt si simt de raspundere) sa ma pot da fericit pe apele patriei?
Caz concret prin care-am trecut nu mai demult de 10 zile : Cu un 2,7 + 6 HP am fost oprit pentru control documente pe Stipoc . Pt 6 HP am prezentat permisul de navigatie , am mai prezentat permisul de pescuit , ARBDD-ul , etc . Practic eram ,, blindat " , total in regula .

Sunt intrebat de taxa pt ambarcatiune si mi se solicita si-n acest sens taxa ARBDD . Sustin dezinvolt ca barca mea nu este inmatriculabila si ma lovesc de ........ obtuzitatea ,, controlorilor " . Dupa dansii , motorul fiind de peste 5 HP , se cere imperios si taxa pt barca . O tin p-a mea si le explic ( inca ) elegant ca barca mea .... NU ESTE INMATRICULABILA , ca atare nu se afla pe grila de calcul / taxare a ARBDD .

Le da ,, cu zecimale " si incep escaladarea situatiei . Eu ( din ce in ce mai putin ) calm , categoric insa , le explic faptul ca ma tin din pretioase minute ce-ar trebui sa le aloc stiucilor . Primi se enerveaza ei si ma someaza sa-i insotesc nu stiu unde dracu' , cedez si eu nervos si le comunic ca-s retarzi si nu cunosc legea , le mai spun ca-s pe punctul de-a comite un abuz in serviciu , ei dau inapoi derutati de evidenta faptului ca nu stiu unde sa ma incadreze , eu incep sa arunc dupa stiuca .

Ne-am despartit fara sa ne salutam ..... Ei in drumul lor , eu in calea stiucilor .

.............................................................................

Morala : ...... Astia habar n-au de capu' lor . Nici macar ei nu cunosc bine legea .

............................................................................

Concret , din ce stiu sigur de la ARBDD : ambarcatiunile de 2,7 ( indiferent de motorul cu care este echipata - insa peste 5 HP ..... permis ! ) nu sunt prevazute pe grila de plata taxe .

Scrie răspuns