Pareri despre motoare 4timpi 2.5CP!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 27 Iul 2010, 21:21

cum ??? voi nu pastrati chitanta fiscala ??? pai ce vreti sa va mai deduca ( boc cel mic =nimic ) din impozit la anu :headbash:

si daca tot le pastrati de ce sa nu le aveti la voi? sunt bune si la aprins focul si la sters la c_r. cita comoditate pe pescarul roman :twisted:

scuze de off topic da nu m-am putut abtine

mafiosso
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 02 Iul 2010, 01:40
Localitate: Bucuresti

Mesaj de mafiosso » 27 Iul 2010, 22:54

adiwolf am fost gand la gand.


Ah mi-am adus aminte de o discutie intre niste lipoveni. Unul il apostrofa pe altul sa aiba grija sa nu mai lase motoarele mici aiurea pe balta ca fac aripi ca daca nu se inmatriculeaza se fura ca dracii tocmai pentru ca nimeni nu cere nimic la ele si sunt usor de vandut. Disutia intre ei era exact dupa un furt prin zona (Gorgova).

Pana una alta imi zice si mie ce taxa trebuie sa platesc pentru accesul cu motor termic in Delta? tot aud de asta si nu stiu nimic.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 27 Iul 2010, 23:07

este prima data cand aud de o asemenea taxa.
cred ca o pot cataloga si pe asta tot la aberatii :lol:

mafiosso
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 02 Iul 2010, 01:40
Localitate: Bucuresti

Mesaj de mafiosso » 27 Iul 2010, 23:11

Sa inteleg ca in configuratia barca pneumatica 3.1 m + motor 2.5 cp 4 timpi nu imi mai trebuie nimic (in afara de bun simt si simt de raspundere) sa ma pot da fericit pe apele patriei?

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 28 Iul 2010, 06:43

adiwolf scrie:aberatie mai mare nu am auzit.
cum draqu sa umblu dupa mine cu actele care dovedesc provenienta bunului pe care il detin sau il folosesc la momentul acela?? :shock: :shock:
Vezi sa nu fi nevoit sa "parchezi " barca si motorul in curtea politiei ,pana arati acte doveditoare ... o data am patit..... ,mi s-a dus ziua de pescuit si cam 80 km in plus ,fata ce cel planificat . De atunci am o copie xerox ,langa actele masinii ....
Daca voi credeti ca merita , sa aveti asemenea surprize ,nu aveti decat ....

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 28 Iul 2010, 06:46

mafiosso scrie:Sa inteleg ca in configuratia barca pneumatica 3.1 m + motor 2.5 cp 4 timpi nu imi mai trebuie nimic (in afara de bun simt si simt de raspundere) sa ma pot da fericit pe apele patriei?
Vezi doar sa nu fie accesul interzis cu ambarcatiuni cu motoare pe zona unde vrei sa mergi ... in rest ape linistite ...

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 28 Iul 2010, 07:53

kzoli scrie:Vezi doar sa nu fie accesul interzis cu ambarcatiuni cu motoare pe zona unde vrei sa mergi ... in rest ape linistite ...
Si cum se poate afla asta in lipsa unor placute indicatoare ? De exemplu, pe lacuri de acumulare, pe brate nenavigabile ale Dunarii este permis ?

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 28 Iul 2010, 08:15

Poppy scrie:
kzoli scrie:Vezi doar sa nu fie accesul interzis cu ambarcatiuni cu motoare pe zona unde vrei sa mergi ... in rest ape linistite ...
Si cum se poate afla asta in lipsa unor placute indicatoare ? De exemplu, pe lacuri de acumulare, pe brate nenavigabile ale Dunarii este permis ?
Informatii la Apele Romane (DAM) si/sau la Capitaniile de port . Necunoasterea legii .... si daca ai ghinionul sa te intilnesti cu unul mai catolic ,decat papa poti sa te scarpini ....

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 28 Iul 2010, 17:26

kzoli scrie:
adiwolf scrie:aberatie mai mare nu am auzit.
cum draqu sa umblu dupa mine cu actele care dovedesc provenienta bunului pe care il detin sau il folosesc la momentul acela?? :shock: :shock:
Vezi sa nu fi nevoit sa "parchezi " barca si motorul in curtea politiei ,pana arati acte doveditoare ... o data am patit..... ,mi s-a dus ziua de pescuit si cam 80 km in plus ,fata ce cel planificat . De atunci am o copie xerox ,langa actele masinii ....
Daca voi credeti ca merita , sa aveti asemenea surprize ,nu aveti decat ....
zoli,
eu nu zic ca vorbesti din basme, ba din contra, traim in Romania si se poate orice, mai ales din partea "organului", dar garantez ca dupa aceea si "tovarasul organu" ma tine minte si o sa umble la el cu toate catastifele si legile in vigoare :twisted:
nu merita sa iti strici ziua si dispozitia pt un prost, dar nici nu merita sa ii dai satisfactie si apoi sa se invete ca poate face orice, asta in nici un caz.

mafiosso
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 02 Iul 2010, 01:40
Localitate: Bucuresti

Mesaj de mafiosso » 03 Aug 2010, 16:56

Si totusi se pare ca trebuie platita o taxa de acces ambarcatiune + motor in Delta.
http://www.cjtulcea.ro/dd/pliant%20taxa%20RBDD.pdf

Si am gasit si un tabel comforma caruia:
"-cu amb. şi nave autopropulsate cu motor de capacitate de până la 25 CP inclusiv 10 lei /amb/zi sau
105 lei /amb/an"

Scrie răspuns