Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de tanase_cornel » 22 Mai 2010, 13:17

Salutari tuturor pescarilor!
Pe aceasta cale va cer parerea privind barca STARCRAFT SL410. O are cineva, o recomandati? Avand in vedere ca e f. usoara si producatorul o recomanda cu un motor de maxim 10 cai pare o alegere buna. Ma bate gandul sa imi cumpar si eu una insa inainte sa fac aceasta investitie va rog sa imi spune-ti parerea voastra. Postez mai jos caracteristicile ei:
lungime: 410 cm,
lăţime: 150 cm,
inaltime: 53 cm,
greutate: 64 kg,
capacitate maxima: 4 pers,
greutate maxima admisa: 312 kg,
aluminiu: 1,60 mm,
motorizare maxima: 10 cp

Eu intentionez sa o folosesc pe lacuri, iar in concedii pe Dunare si in Delta. Ce parere aveti?

Va rog sa nu considerati acest mesaj o reclama, ci doar o modalitate prin care un pescar cere altor colegi o parere, inainte de a lua o decizie.
Multumesc anticipat de ajutor!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 21 Mai 2011, 20:26

Salut,
Ai luat barca pana la urma ? ...Cum se comporta ?

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Mesaj de tanase_cornel » 21 Mai 2011, 20:42

Da am luat barca anul trecut.
Sunt foarte multumit de ea. Am mers pe Dunare si prin Delta fara probleme. Cu motorul meu de 8 cai cu app 200 de kg in barca (motor, bagaj, etc.) merg pe lac cu 25 de km la ora (pe gps).
Se comporta bine pe valuri, este usoara si o pot da la apa si fara peridoc.
Are pescajul mic, in apa de 15 - 20 de cm nu raman impotmolit :D
Ca minus sunt vaslele, care sunt prea scurte si stratul de grund de pe interior care s-a decojit pe locul unde stateam cu picioarele inca din primele zile dar deja astea sunt amanunte...
Am o poza cu ea la lucru in galerie.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 21 Mai 2011, 21:04

Multumesc.
Eu tocmai vreau sa comand una ... doar ca n-am chef sa ridic pe masina ... poate caut o remorca si mai folosesc si la altceva sau iau un peridoc ptr. barca... dar e cam scump.... :cry:
Sper sa pun si eu poze cu barca peste 2-3 saptamani :wink:

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Mesaj de tanase_cornel » 21 Mai 2011, 22:47

Felicitari! Nu o sa iti para rau.
Te duci sa o aduci tu din Tulcea si faci si o Delta? (poti negocia o reducere daca o ridici personal...)
Cu ce motor vrei sa o folosesti? Iti trebuie cu cizma scurta sau daca nu ii poti face o adaptare oglinzii barcii...

romica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 247
Membru din: 24 Mar 2005, 10:47

Mesaj de romica » 22 Mai 2011, 10:07

De curand s-a dat drumul la o finantare in rate pentru barcile astea. La SL410 de exemplu ratele variaza intre 275 lei/luna pe 5 ani si 773 lei/luna pe 1 an, iar la SL350 intre 236 si 678.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 22 Mai 2011, 16:34

tanase_cornel scrie:Felicitari! Nu o sa iti para rau.
Te duci sa o aduci tu din Tulcea si faci si o Delta? (poti negocia o reducere daca o ridici personal...)
Cu ce motor vrei sa o folosesti? Iti trebuie cu cizma scurta sau daca nu ii poti face o adaptare oglinzii barcii...
Livrarea este gratuita in orice localitate din tara .... :) Delta mai spre toamna ... Cum rezista la pietris, cioturi alte minunatii ... ?
Ce accesori, dotari optionale merita sa mai cer ? ... am optat doar ptr varianta de baza.... dar pana expedieaza mai pot sa adaug... cate ceva :wink:

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Mesaj de tanase_cornel » 22 Mai 2011, 22:33

Nu am avut probleme pana acum. Incerc sa trag la mal in zone cu nisip insa eu pescuiesc in lacuri de munte unde nu am intotdeauna maluri curate. Nu iti fa probleme. Pana acum nu este nici macar zgariata. Barca este dintr-un aliaj marin, mai dur decat aluminiul si ma indoiesc sa poata fi perforat asa de usor. Oricum, preventiv mi-am cumparat de pe Cabelas un epoxi care practic sudeaza orice gaura; sper sa nu am nevoie... Te poate ajuta Cocea D. sa iti aduci daca vrei si tu.
http://www.cabelas.com/product/Boating/ ... t104227380
Cand am cumparat barca nu erau (sau nu stiam eu) accesorii pentru ea. Mi-am facut trei perne pentru banchete din piele ecologica care imi tin de cald toamna si ma ajuta vara cand se incinge tabla :D ,un suport pe bancheta din mijloc pentru sonar si gps si cam atat... Vara o tin acoperita cu o prelata iar iarna o intorc pe peridoc cu chila in sus...
Oricum, daca vrei idei pentru ca sa o modifici uite un link cu ce fac americanii din ele:
http://www.tinboats.net/forum/viewtopic.php?f=21&t=3156
Insa tine cont de faptul ca daca o modifici pierzi garantia (5 ani) si e pacat...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 23 Mai 2011, 06:59

Multumesc pentru informatii si sper sa revin cat mai curand cu poze despre noua achizitie ...

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Mesaj de tanase_cornel » 24 Mai 2011, 20:58

Cu placere, oricand :)

Scrie răspuns