Oscilante din argint

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Belenyessy S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 08 Mar 2010, 13:33
Localitate: Tg-Mures

Oscilante din argint

Mesaj de Belenyessy S » 18 Ian 2011, 18:16

Salutare,
Aveti si folositi linguri din argint masiv??

Anul trecut am primit de ziua mea o Irlandeza GIPO din argint. L-am folosit in Delta sin din cele 4 stiuci de peste 80 cm pe care le-am prins 3 au fost cu lingura de argint. Prietenul cu care am fost nu a prins nici o stiuca la fel de mare.
Era oare lingura sau norocul...?

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Re: Oscilante din argint

Mesaj de IlieNeamt » 18 Ian 2011, 18:39

Belenyessy S scrie:Salutare,
Aveti si folositi linguri din argint masiv??

Anul trecut am primit de ziua mea o Irlandeza GIPO din argint. L-am folosit in Delta sin din cele 4 stiuci de peste 80 cm pe care le-am prins 3 au fost cu lingura de argint. Prietenul cu care am fost nu a prins nici o stiuca la fel de mare.
Era oare lingura sau norocul...?
Norocul :lol:
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 18 Ian 2011, 18:49

incearca si fa schimb cu prietenul tau :lol: :lol: :lol: vezi tu dupa aceea daca mai ai ,, noroc " :lol: :lol: :lol:
serios habar nu am :oops:

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 18 Ian 2011, 18:56

Am avut si eu un Tac din argint masiv luat dintr-un targ, era facut de un mosulica si chiar prindea lingura aia pana cand a ramas in plasa la un braconier :cry: Nici nu l-am mai gasit pe acel mosulica si le dadea chiar ieftine!!! Ma gandesc sa imi fac cateva doli si tzac-uri la tiganii astia care fac inele, lanturi care stau pe trotuar, dar nu stiu cata incredere sa am in ei!!!

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 18 Ian 2011, 20:10

Sunt de fitze... :) nu-ti lua!

...acuma serios... nu se coclesc si cica au alta rezonanta... ce stiu io... da n-as da atatia bani. Daca stii sa prinzi la lingura prinzi cu tabla la fel zic io, stai linistit, desi uneori exista acel ceva care face o mica diferenta, care pana il descopera sau reuseste sa-l suplineasca, majoritatea prefera sa aiba "arginta" la ei... mai stii? O explicatie exista, aia era mai grea si evolua mai in zona, sau avea alta dimensiune si batea mai tare sau mai incet, sau o pescuia mai bine sau mai prost... dar de aia ca e argint... eu personal... nu cred sa faca vreo diferenta semnificativa.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 18 Ian 2011, 21:46

Stiucile au calificare de bijuterist :lol: ! Care recunoaste o inhata imediat !
:lol: :lol: :lol:
Sunt multe variabile, dar faptul ca naluca era din argint nu cred ca avea o relevanta. Increderea in naluca este deja e o reusita de 50 % restul ...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 19 Ian 2011, 08:02

sunt de mare angajament .in afara de faptul ca poti sa le lustruiesti fara sa-ti fie frica ca se duce acoperirea ,care chiar e superficiala la multe linguri, am avut eficientza mai mare cu ele.,pe aceeasi apa si la aceeasi partida. am si home made si gipo. nici nu-s asa scumpe. de multe ori sunt la oferta si ajung la pretzul unui vobler mai bun :wink:

Belenyessy S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 08 Mar 2010, 13:33
Localitate: Tg-Mures

Mesaj de Belenyessy S » 19 Ian 2011, 08:40

Interesante raspunsuri, vad ca unii au prins cu ele, altii nu le considera ceva special. Sunt de acord cu Kzoli, increderea e chiar importanta.
Abia astept sa se dezghete lacurile cu stiuca sa vad daca mai am noroc :)

Ovidiu MS
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 20 Feb 2009, 19:44
Localitate: Sighisoara MS

Mesaj de Ovidiu MS » 19 Ian 2011, 08:54

e lingura frate e lingura! daca mai gasesti cumpara si dollingerul de 16 gr! crede ma nu sunt povesti,la urmatoarea iesire convinge te singur prin simplul fapt ca dupa ce prinzi cu argint, schimba cu acelasi model si greutate din tabla! si vezi diferenta....

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 19 Ian 2011, 09:20

Daca este peste si insisti o sa vina si la tabla mai devreme sau mai tarziu :wink: , daca nu este, poti sa dai cu argint cu aur tot ce vrei ca nu are ca sa inhate.
Deci regula 1 e sa fie peste care dupa cum stiti este din ce in ce mai putin peste tot ...
Stiu ca nu se pune ca nu are nici o treaba dar totusi ... acum cateva zile am avut ocazia sa incerc cateva naluci intr-o "crescatorie de pastravi " prindeam la orice, indiferent de naluca am dat chiar si cu cateva argintate (nu argint complet), si cu vobler si prindeam una dupa alta, erau interesati de tot ce aparea in fata lor si asta cam in 3 zile in diferite intervale cu acelasi naluci...
Daca este peste si are concurenta la hrana inhata totul ,daca nu e mai mofturos ... si exemplare acele de peste 4-5 kg au "vazut multe " la viata lor si sunt mai precauti ca fratii lor mai mici .

Scrie răspuns