ochelari polarizati

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Re: ...

Mesaj de ranga » 16 Ian 2011, 21:33

kzoli scrie:Acum 20 de ani nu aveam ochelari polarizati, mulinete cu 11 rulmenti si lansete din carbon, iar pesti tot prindeam una dupa alta.... oare de ce ? .... acum poti sa ai echipamentul lui peste ca tot degeaba ...

Acum 20 de ani nu eram atat de evoluati(sau nu eram lasati sa evoluam).
In timp , orice specie devine mai inteligenta . Acum 10 ani nu traversau cainii pe trecerea de pietoni la culoarea verde. :!: Poate ca asa e si cu pescuitul....sper sa nu ma insel .

porto
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 01 Feb 2006, 22:33
Localitate: Montreal, Canada
Contact:

Mesaj de porto » 16 Ian 2011, 21:33

Sunt buni si ochelarii la ceva dar daca nu stapanesti technica sunt chiar apa de ploaie pe care sa mai dai ceva din banuti.
Mai bine te ajuta sa-ti cumperi ceva momeli mai de calitate sau sa pui ceva ptr un bat mai bun. Asta da face diferenta. Nu se merita sa dai mai mult de 10-15 $ pe o pereche.
Daca e sa-ti se indrepte naluca in ochi cand o scoti din apa oricare ar fi conditiile mai bine te lasi de meserie.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 16 Ian 2011, 21:39

Eu problema o vad un pic mai altfel: .... de unde numai se ia, mai devreme sau mai tarziu se termina si la o adica UNII chiar asta vor. ca sunt sume imense in joc.... ... ce ar fi daca am prinde peste dupa peste cu nuiele si o bucata de tabla ? ( legi sfoara de o nuiele, pui o lingura facuta dintr-o lingurita care are o ancora in coada, tragi incet in apa si scoti ditamai peste ) cine ar mai cheltui sume imense pe echipamente ?

Am abatut de la subiect... rog un moderator sa sterga :!:

porto
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 01 Feb 2006, 22:33
Localitate: Montreal, Canada
Contact:

Mesaj de porto » 16 Ian 2011, 21:50

Chestia e ca noi "pescarusii" trebuie sa ne adaptam la conditiile pe care tot noi ni le facem prin- cateodata- lacomia noastra de a aduce tot pestele acasa chiar daca este sau nu prohibitie. Cateodata sunt pescari hotarati pe care asa de bine m-as simti sai "dau in gat "ptr ce au facut dar ma apuca lehamitea si nu o mai fac.
Chiar acum vreo doi ani am dat la un loc de stiuca mare iarna de niste " romanasi" care aveau padurea de bete intinsa pe balta- pescuiau la momeala vie- si tot dar absolut tot pestele l-au luat acasa si aflati ca in acel loc cea mai mica stiuca avea vreo 2 kile. Au plecat hanibalii cu vreo suta de kile de peste trei insi cu femeile lor si copii. Mi sa facut o greata si am vrut sa-i dau in gat dar m-am gandit ca vor plati extrem de multi banuti amenda si m-am lasat. Anul trecut cand am mai fost in locul ala nu i-am mai vazut dar nici peste nu mai era.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 17 Ian 2011, 22:08

porto scrie:Sunt buni si ochelarii la ceva dar daca nu stapanesti technica sunt chiar apa de ploaie pe care sa mai dai ceva din banuti.
Mai bine te ajuta sa-ti cumperi ceva momeli mai de calitate sau sa pui ceva ptr un bat mai bun. Asta da face diferenta. Nu se merita sa dai mai mult de 10-15 $ pe o pereche.
Daca e sa-ti se indrepte naluca in ochi cand o scoti din apa oricare ar fi conditiile mai bine te lasi de meserie.
Asta e parerea ta. Eu in schimb prefer un bat mai modest si investesc mai mult in ochelari. Prefer sa nu raman chior, decat sa imi admire cineva betele pe balta. Decat sa dau 10-15 $ in fiecare an pe niste ochelari cu o lentila de o calitate indoielnica, am preferat sa investesc mai multi bani in ochelari si sa-i folosesc mai multi ani. Daca ai ocazie sa pescuiesti folosind niste Oakley o sa vezi diferenta si iti spun eu...diferenta e mare. Inainte si eu gandeam la fel, referitor la acest accesoriu important (bine, n-am avut niciodata ochelari mai ieftini de 25 de euro) , dar am fost la pescuit cu un prieten care avea o pereche de Oakley si i-am comparat cu ochelarii Polaroid pe care-i aveam. Am o poza la galerie facuta cu ajutorul acestor ochelari, deoarece nu aveam filtru de polarizare pe aparat si m-am folosit de ei ca sa fac acea poza (e vorba despre fotografia cu pastravii).

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 17 Ian 2011, 22:15

@tito,
unde ai gasit ochelari Oakley?

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 17 Ian 2011, 22:19

sorinB scrie:@tito,
unde ai gasit ochelari Oakley?
asta l-am intrebat si eu pe MP .... :roll: ... tare mi-a placut poza aceea....
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 17 Ian 2011, 22:21

gasiti lentile polarizante profesionale la orice laborator de optica medicala

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 17 Ian 2011, 22:24

oby 1 scrie:gasiti lentile polarizante profesionale la orice laborator de optica medicala
Super... :)
In afara de Oakley, ce firma mai e de top?
Mi-ar trebui niste lentile foarte bune... si nu e snobism...

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 17 Ian 2011, 22:24

Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Scrie răspuns