ochelari polarizati

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 23 Iun 2010, 09:25

Zuckala scrie:
ovidiu scrie:ajuta, dar a nu se confunda efectul de polarizare cu tratamentul antireflex, care are rolul de e elimina din reflexii parazite pe suprafata lentilelor, multe venite din iluminatul artificial...
Eu unul abia astept lentilele polarizate transparente, ca sa sofez noaptea indiferent ca diversi soferi pe contrasens conduc cu faza lunga ;)
Multumesc pentru raspunsuri ovidiu, oare ochelari de vedere polarizati exista? :? Ar trebui sa-mi vizitez oftalmologul.
Exista cu siguranta!
sunt lentile polarizate (de soare /colorate) + dioptriile tale... se fac inclusiv lentile progresive polarizate, pentru cei ce au nevoie de dioptrii si la distanta si la aproape...
viziteaza oftalmologul si ar trebui sa stie despre ce vorbesc... (am lucrat niste ani buni in domeniu)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Zuckala » 23 Iun 2010, 09:30

ovidiu scrie:(am lucrat niste ani buni in domeniu)
se vede, de aia si pun intrebari, multumesc.

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 23 Iun 2010, 10:43

Pana ala urma nu sunt buni doar aia cu 100000000000 .... lei, care vorbea cineva de pe topic , ci sunt buni si astia de la noi cu maxim 200 lei.. da?

foarte bine, avem si noi ceva bun :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 23 Iun 2010, 12:11

Nu am spus ca ochelarii de 200 ron nu sunt buni, am spus doar ca nu se compara cu Oakley.Pentru cine vrea sa se convinga poate cauta teste pe net (sunt o gramada), sau pe youtube. Lentilele Oakley sunt foarte rezistente, e un test unde se trage cu alice in lentila si nu se sparge. Am vazut cazuri de persoane ramase fara vedere ,atunci cand s-a agatat naluca si aceasta a fost proiectata fix in ochiul pescarului. Am avut si Polaroid, inca mai am o pereche pe care am dat 120 ron (daca ii vrea cineva ii dau cu 60 ron) si nu exista termen de comparatie.Cu Polaroid vedeam sub apa cam 20-30 de cm ,iar cu Oakley se vedea la peste 1m. Eu folosesc lentila galbena deoarece mareste contrastul, ii folosesc si la sofat, pe ploaie si noaptea te ajuta enorm. Cand vorbeam de chinezarii ma refeream la cei pe care ii gasiti in supermarket sau pe tarabele din piata, care nu au decat un plastic colorat fara niciun fel de protectie. In felul asta pupila se deschide si razele uv distrug vederea, fara sa va dati seama pe moment.Nu mai vorbesc de aberatiile optice ale acestor asa zisi "ochelari polarizati".

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 23 Iun 2010, 12:22

tito scrie:Nu am spus ca ochelarii de 200 ron nu sunt buni, am spus doar ca nu se compara cu Oakley.Pentru cine vrea sa se convinga poate cauta teste pe net (sunt o gramada), sau pe youtube. Lentilele Oakley sunt foarte rezistente, e un test unde se trage cu alice in lentila si nu se sparge. Am vazut cazuri de persoane ramase fara vedere ,atunci cand s-a agatat naluca si aceasta a fost proiectata fix in ochiul pescarului. Am avut si Polaroid, inca mai am o pereche pe care am dat 120 ron (daca ii vrea cineva ii dau cu 60 ron) si nu exista termen de comparatie.Cu Polaroid vedeam sub apa cam 20-30 de cm ,iar cu Oakley se vedea la peste 1m. Eu folosesc lentila galbena deoarece mareste contrastul, ii folosesc si la sofat, pe ploaie si noaptea te ajuta enorm. Cand vorbeam de chinezarii ma refeream la cei pe care ii gasiti in supermarket sau pe tarabele din piata, care nu au decat un plastic colorat fara niciun fel de protectie. In felul asta pupila se deschide si razele uv distrug vederea, fara sa va dati seama pe moment.Nu mai vorbesc de aberatiile optice ale acestor asa zisi "ochelari polarizati".
Sa fim seriosi, cu accidentul acela care ai zis ca i-a intrat naluca in ochi, apai ochelarii aia pentru ce ii iei? ca sa vezi mai bine, si altele, dar nu ca sa te protejeze de naluca, :D :D :D ca sa fi protejat iti iei o casca de motor :lol: :lol: :lol: :lol: glumesc...

burticaliviu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 146
Membru din: 20 Sep 2010, 15:38
Localitate: CJ,VL,

Mesaj de burticaliviu » 16 Ian 2011, 20:41

o alta varianta la ochelari oakley ar fi wileyx...sunt mai ieftini,la fel de rezistenti si acum...depinde de buzunarul fiecaruia

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

...

Mesaj de kzoli » 16 Ian 2011, 20:57

Acum 20 de ani nu aveam ochelari polarizati, mulinete cu 11 rulmenti si lansete din carbon, iar pesti tot prindeam una dupa alta.... oare de ce ? .... acum poti sa ai echipamentul lui peste ca tot degeaba ...

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 16 Ian 2011, 21:05

Stai sa vezi peste alti 20 de ani , sunt foarte curios . Sa vezi ce discutii , ce filozofii despre super extra scule si la galerie toti o sa avem doar niste ametiti de bibani . Daca or sa mai fie si aia :twisted:

Scuze de off !

burticaliviu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 146
Membru din: 20 Sep 2010, 15:38
Localitate: CJ,VL,

Mesaj de burticaliviu » 16 Ian 2011, 21:05

kzoli ai dreptate dar pana la urma e vorba si de sanatatea fiecaruia..si acest subiect era despre ochelari ce te poat ajuta sa pescuiesti in conditii de siguranta...nu putem da timpul inapoi.trebuie sa mergem inainte ..si sa visam ca vor fi vremuri mai bune

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 16 Ian 2011, 21:22

Cu tot respectul pentru producatori si pentru cumparatori, dar mie personal mi se pare un moft sa cheltui sute, chiar mii de lei pentru un produs care se poate obtine, cumpara sau inlocui mult mai ieftin si are cam acelasi parametri de utilizare si eficacitate ... doar sa arat ca cine's eu, ca imi permit... Chestia aceasta nu cred ca are de a face cu sanatatea sau protectia ochiului......
Si cine poarta ochelari polarizati, numai sa nu intra naluca in ochi .... mai bine sta acasa :roll:

Scrie răspuns