ochelari polarizati

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dumi_id » 21 Feb 2011, 17:47

Lentile ca si accesorii se gasesc apropape pentru toate modelele de la oakley (poti vedea pe site-ul lor).
M-am gandit si eu la o combinatie de ochelari cu lentile normale si sa imi iau ulterior lentilele polarizate dar iesi mai scump cu aproape 200 roni.
Ochelari cu lentile normale se gasesc pe ebay la 70$ dar lentilele mai sunt inca 100 :). Asa ca iei mai bine unii deja cu lentile.
Atentie mare la cumparaturile de pe net pt ca unii ochelari oakley sunt cu lentile normale si au in descriere cuvantul "polarizat". Trebuie sa fie scris pe lentila din stanga jos POLARIZED. Fiti atenti la pozele din anunt macar.

Aici este o adresa a unui magazin online cu preturi ceva mai mici:
http://www.premiumoptics.co.uk/Oakley-Sunglasses/

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 21 Feb 2011, 19:36

toni f scrie:@ val

barosane, pupatiash talpile, iertaciune daca nu a fost doborat ....

nu am indraznit in nemernicia mea sa contest acea mirifica performanta, daor ca sincer imi scapa acu, dar aveam senzatia ( nu informatia :oops: ) ca fu careva care puncta mai dihai ...

deci scuzele mele ...

sunt connvins ca daca stateai chiorete cu niste stifturi la ochi, nu faceai recordu asta :twisted: :twisted: :twisted:
Conasule nu-i bai esti iertat... :lol: :lol: :lol:

Mai fu intradevar un mare record acela a prietenului meu Eugen German "Berti" care a prins in cadrul Cupei Prieteni Pescari de acum 2 ani 200 de bibani ....dar in 5 ore de mansa si in conditii putin mai "speciale" .. :wink: :wink:

Si recordul lui Eugen e notabil pt. ca nu e la indemina oricui... :wink:cu sau fara ochelari de "fite". :P


Despre ochelarii astia , arunca un ochi aici:
http://www.tacklewarehouse.com/Costa_de ... CDMSS.html
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dumi_id » 21 Feb 2011, 23:08

Din cate vad au un pret ceva mai mic ca oakley dar si modelele sunt cel mult clasice.

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Zuckala » 22 Feb 2011, 07:39

eu am alta problema, port deja ochelari de vedere, ce clipsuri mai de calitate imi recomandati?

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 22 Feb 2011, 08:11

@ vali

boss, mci de iertaciune ... ce inseamna conditii speciale ?

exact pe astia i-am vazut cand am fost la peste vineri 11 feb, la acel nene :))))

not bad, not bad at all :)))

doar ca pe moaca mea de tatar nu cad de loc :cry: ....

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 22 Feb 2011, 08:32

toni f scrie:@ vali

boss, mci de iertaciune ... ce inseamna conditii speciale ?

exact pe astia i-am vazut cand am fost la peste vineri 11 feb, la acel nene :))))

not bad, not bad at all :)))

doar ca pe moaca mea de tatar nu cad de loc :cry: ....

Conditiile speciale despre care am facut vorbire au fost legate de locul de pescuit .

Fiind inca primavara bibanii erau cantonati in fata calugarului intr-o apa putin mai adinca si cu putin curent.

Nu stiu de ce se gaseau aproape toti bibanii din balta in acel moment acolo dar stiu un singur lucru ca regulamentul prevedea o distanta de 40 m intre concurenti si cum Eugen si-a ales locul de pescuit in mijlocul calugarului a stat perfect pe "prajitura"... :lol: :lol: noi ceilalti care am pescuit in laterala sau in spatele lui am prins doar ceea ce-i scapau lui :wink:

Oricum Eugen a fost un tip mai mult decit fair-play cind la sfirsitul mansei a propus organizatorilor sa inchida zona calugarului ,deoarece era prea facil sa prinzi pesti in conditia in care ajungeai acolo printre primii.

Cum organizatorii nu au facut acest lucru ,Eugen si colegii lui de club care aveau deja Torquedo in dotare au luat cu asalt calugarul si in mansa a 2-a. :wink:

Clasamentul de atunci e lesne de intuit desi in mansa a 3-a bibanii au disparut cu desavirsire din calugar. :roll: dar jocurile erau deja facute. :wink:

Ramine insa de apreciat si de notat faptul ca Eugen a prins 200 de bibani in 5 ore de mansa lucru care nu sa mai intimplat pina atunci in nici o competitie..

P.S. Cit despre ochelari ,vezi ca mai sunt si alte modele care te pot avantaja :wink: ,trebuie doar a-ti doresti asta. :lol:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 23 Feb 2011, 16:21

Zuckala scrie:eu am alta problema, port deja ochelari de vedere, ce clipsuri mai de calitate imi recomandati?
Nicio opinie despre niste clipsuri mai pricopsite ???
S'altare și bunăstare !

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 23 Feb 2011, 16:26

taicanoe scrie:
Zuckala scrie:eu am alta problema, port deja ochelari de vedere, ce clipsuri mai de calitate imi recomandati?
Nicio opinie despre niste clipsuri mai pricopsite ???
Si eu am aceeasi problema. Desi am incercat cateva modele, nimic nu m-a multumit pana acum. :?

Oare chiar nu exista ceva care sa nu taie din campul vizual, sa fie usoare si comode? Sincer, daca ar exista, chiar nu ar mai conta pretul :roll:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 23 Feb 2011, 16:45

Nu se gasesc lentile heliomate polarizate?

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 23 Feb 2011, 19:35

T.Adrian. Da o fuga pana la METRO, si vezi ca au niste rastele cu ochelari ieftini, tot felul de marci. Printre ei ai sa gasesti unii care au un sticker pe care scrie Polar Wiew. Vei gasi o gramada de modele, care mai de care. Preturi: 36-39-50 lei. Lentilele sunt ceva "PP500" Made in USA, cel putin asa scrie pe ei. Au rame metailce cu tije flexibile. Eu am 2 perechi si sunt multumit de ei.

Scrie răspuns