ochelari polarizati

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 20 Feb 2011, 15:40

Toata lumea e constienta ca intre Balzer si Costa del Mar mai exista sute de modele la tot felul de preturi? Vorbesc de marci de ochelari cu renume si standarde de calitate...Bluewater Optics (am eu) ..SunCloud (nevasta-mea) H2Optix , Cebbe , Bolle , Arnette , Uvex , Carrera (astea-s renumite si pt schi) ..Firme cu zeci de modele fiecare,cu lentile polarizate sau nu, pe care le schimba de la an la an.Deci nu trebuie sa stai cu migrene de la Balzer sau cu portmoneul devastat de la Costa de 240$. :D

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 21 Feb 2011, 00:50

Ioan S. scrie:Daca optati din start pentru ochelari scumpi va sugerez sa fiti atenti la model.
Ochelarii scumpi nu se aburesc, ai mei sunt foarte etansi si niciodata nu s-au aburit.
Acum depinde cum interpreteaza fiecare cuvantul "scump". Pentru unii ochelari scumpi sunt cei de peste 100 ron, iar pentru altii aia de peste 700 ron.

fsandor
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 11 Iun 2007, 12:02
Localitate: Cluj/Mures

Mesaj de fsandor » 21 Feb 2011, 09:04

Jedi scrie:Toata lumea e constienta ca intre Balzer si Costa del Mar mai exista sute de modele la tot felul de preturi? Vorbesc de marci de ochelari cu renume si standarde de calitate...Bluewater Optics (am eu) ..SunCloud (nevasta-mea) H2Optix , Cebbe , Bolle , Arnette , Uvex , Carrera (astea-s renumite si pt schi) ..Firme cu zeci de modele fiecare,cu lentile polarizate sau nu, pe care le schimba de la an la an.Deci nu trebuie sa stai cu migrene de la Balzer sau cu portmoneul devastat de la Costa de 240$. :D

Alea nu sunt bune. :)

fsandor
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 11 Iun 2007, 12:02
Localitate: Cluj/Mures

Mesaj de fsandor » 21 Feb 2011, 09:10

tito:
Ochelarii scumpi nu se aburesc
Corect. Vin aburii, se uita la eticheta de pret, si daca ochelarii-s scumpi, dispar imediat. :D
depinde cum interpreteaza fiecare cuvantul "scump". Pentru unii ochelari scumpi sunt cei de peste 100 ron, iar pentru altii aia de peste 700 ron
Deci abureala e in functie de cum considera fiecare ca-s scumpi sau ieftini ochelarii. Logic :D

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 21 Feb 2011, 09:19

ba sunt bune si alea, unele dintre ele ...

am vazut ca s-au scris iara cateva pagini, pe acelasi subiect ....

am mai zis o data, am avut ani de zile rapale, niste daiwe intre timp, iar rapala ....

desi am fost multumit overal de rapale si nemultumit de daiwa, acu ca ii am pe oakley pot sa zic ca in comparatie cu ce am avut so far, diferenta de calitate este enorma ....

si ma refer la si la ergonomie, faptul ca au rame ultrausoare, si la lentile, cum le-a perceput ochiul meu dupa o zi intreaga de stat la peste pe soare crud ....

nu recomanda nimanui sa cumpere, ca altfel e fraier, sau nu e in trend sau whatever ...

eu am zis doar ca sunt intr-un mare fel, si ca sunt happy ca i-am luat, si ca, cu ajutorul lui dumnezeu mi-i pot permite ....

ca idee, si nenea cu care fusei ultima oara la peste, avea niste costa polarizati, si va asigur ca fara a fi sarac , nu il dau banii afara din casa ...

doar ca e un nene care petrece mult mult timp pe balta .... oare de prost si-a luat costa ? si stiu ca mai are vreo 2-3 perechi de ochelari, tot de-astia super meseriashi .... e vorba de un nene pe care il stie multa lume, daca i-as zice numele .... chiar foarte multa ....

si care cu siguranta nu face absolut nimic din cauza de fitze, in ceea ce priveste pescuitul, au contraire, e eficienta personificata ....

asa ca intrebati-va, el de ce si-a luat costa, si nu merge cu rapala sau solano sau whatever ? ca isi da seama ca daca sta pe garla 100+ zile pe an, cu ochii in fir, tre sa aiba ceva de adevaratelea la ochi .... ca-s ochii lui, nu al altuia ....

in fine ....

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 21 Feb 2011, 11:30

Toni ,e inutil sa le explici unora diferentele dintre ochelarii polarizati, cine vrea sa priceapa va actiona in consecinta.
Nu inteleg aceasta ignoranta a unora, care in loc sa se documenteze, practica pe aici caterinca ieftina.
Am dat nenumarate exemple si am pus unele intrebari pentru a-i ajuta sa inteleaga de ce unii sunt mai scumpi decat altii.
Am intrebat, oare de ce filtrele de polarizare foto, unele costa cativa zeci de euro,iar altele cateva sute, oare si acolo e vorba de fite? Pentru ca se insista pe aici ca materialul si modul constructiv care realizeaza polarizarea sunt la fel, indiferent de firma producatoare si de pret.
Daca aveau curiozitatea se documentau si vedeau ca la Oakley, tehnologia de polarizare se foloseste de procesul de infuzie cu lichid pentru a „lipiâ€

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 21 Feb 2011, 13:33

tito, nu te mai agita, ca o faci degeaba ....

mesajul a fost intotdeauna foarte clar, cine poate, sa mearga pe protectie maxima .... nimeni din partizanii ochelarilor mai scumpi nu a recomandat armani versace gucci whatever, marci preferate ale cocalarului roman ...

ci oakley, polaroid, costa del mar bla bla bla ... firma care baga milioane si zeci de milioane in research tehnologic anual .... si in marketing, evident, dar important este ca fac ceva tehnologic foarte bun ...

asa ca ne batem gura degeaba .... suntem niste fitzosi, si cu asta basta ....

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4614
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 21 Feb 2011, 13:37

toni f scrie:tito, nu te mai agita, ca o faci degeaba ....

mesajul a fost intotdeauna foarte clar, cine poate, sa mearga pe protectie maxima .... nimeni din partizanii ochelarilor mai scumpi nu a recomandat armani versace gucci whatever, marci preferate ale cocalarului roman ...

ci oakley, polaroid, costa del mar bla bla bla ... firma care baga milioane si zeci de milioane in research tehnologic anual .... si in marketing, evident, dar important este ca fac ceva tehnologic foarte bun ...

asa ca ne batem gura degeaba .... suntem niste fitzosi, si cu asta basta ....

Colegu toni ...nu fitosi ci ffffffffff fitosi. :lol: :lol: :lol:cel putin eu unul. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14612
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 21 Feb 2011, 13:38

Ca si culoare de lentile care ziceti voi ca ar fi cea mai potrivita? Pentru pescuit... :roll:

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 21 Feb 2011, 13:45

@ vali

lasa bre, ca matale ai voie ... dispensa speciala pt cel care a detinut multa vreme recordul la cei multi bibani prinsi intr-o mansa de 4 ore :D :D :D

am ajuns sa ne tot justificam in toate felurile pentru niste **** , 'gamiash banii la cec ....

pe cuvantul meu daca mai scriu ceva despre vreo chestie sau scula buna, scumpa etc ....

daca e de comunicat ceva, pe mp la persoana interesata, si atat ...

o sa vezi, in timp o sa apar scandal si la topicurile de certate, infinity q , morethan, stella si asa mai departe ....

da acolo am bag io pe partea ailalta, ca io dau cu team daiwa advantage, nu cu de-astea scumpe :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Scrie răspuns