ochelari polarizati

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 19 Feb 2011, 20:48

ovidiu scrie:mi-am luat zilele trecute niste ochel;ari polarizati de 70 de lei..rama de plastic lentile din celuloid durificat de 0,90mm.
Sunt buni si isi fac treaba...

In topicul asta s-a pierdut esentialul...

s-a transformat in ochelari de sute de euro sau nimic....

maine cred ca ies pe Dunare... sper sa-mi tina ochelarii de cald...
Nu s-a transformat in nimic. Pur si simplu se discuta despre ochelarii de soare polarizati. De aia ieftini care nu-ti ofera protectie si care distrug vederea, da cei care ofera protectie (dar nu suficienta) in gama de pret 100 ron (Polaroid de exemplu) si de cei foarte buni care au mai multe calitati decat restul.

fsandor
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 11 Iun 2007, 12:02
Localitate: Cluj/Mures

Mesaj de fsandor » 19 Feb 2011, 21:13

tito:
Eu si Toni am expus niste pareri obiective, deoarece AM VAZUT diferenta dintre Oakley si diferite modele de ochelari de soare.
Mda. Iar eu traiesc pe Luna, unde nu am ocazia sa vad diferente. :D Mai povesteste-mi!

De altfel, fata de "pareri obiective" eu nu mai am nici un argument.
Ba da, mai am unul: cele mai bune sunt ochelarii incrustati cu cristale Swarovski (atentie!! doar cele made in Japan). Dar se iveste o problema majora: refractia luminii care trece prin cristale cum influenteaza evolutia nalucii??? Ca daca raza de lumina care trece prin cristal cade pe ancora din spatele wobblerului sub un unghi mai mare de 57 de grade si 30 de minute, atunci nu mai prinzi nimic. Asta-il clar si evident. Asa ca ochelarii trebuie echipati cu un stabilizator de refractie. Dar atentie mare!! Doar made in Japan merita cumparat, ca celelalte sunt jafuri ordinare. Iar stabilizatorul merita o husa din kevlar, si asa mai departe.

Dati-i bice fratilor. Eu ma duc la pescuit :P

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 19 Feb 2011, 21:35

fsandor scrie:tito:
Eu si Toni am expus niste pareri obiective, deoarece AM VAZUT diferenta dintre Oakley si diferite modele de ochelari de soare.
Mda. Iar eu traiesc pe Luna, unde nu am ocazia sa vad diferente. :D Mai povesteste-mi!

De altfel, fata de "pareri obiective" eu nu mai am nici un argument.
Ba da, mai am unul: cele mai bune sunt ochelarii incrustati cu cristale Swarovski (atentie!! doar cele made in Japan). Dar se iveste o problema majora: refractia luminii care trece prin cristale cum influenteaza evolutia nalucii??? Ca daca raza de lumina care trece prin cristal cade pe ancora din spatele wobblerului sub un unghi mai mare de 57 de grade si 30 de minute, atunci nu mai prinzi nimic. Asta-il clar si evident. Asa ca ochelarii trebuie echipati cu un stabilizator de refractie. Dar atentie mare!! Doar made in Japan merita cumparat, ca celelalte sunt jafuri ordinare. Iar stabilizatorul merita o husa din kevlar, si asa mai departe.

Dati-i bice fratilor. Eu ma duc la pescuit :P
Iti pot povesti mai multe, da mi-e lene, asa ca mai bine da un search pe google, gasesti o gramada de informatii pe acolo...inclusiv despre bijuteriile Swarovski. Daca-ti cumperi o pereche din aia cu cristale Swarovski poate impresionezi vreo sirena, am auzit ca pe Luna (acolo unde traiesti tu) exista.

Succes! :lol:

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 20 Feb 2011, 07:50

Am avut si eu odata niste okelari baltzer luati pe neverificate de 50ron care imi dadeau niste dureri cap credeam ca inebunesc cred ca s lentila avea ceva sau era pentru miopi dar i-am maritat.
Pentru mine ochelarii sunt cam in felul urmator ca prioritate ma urc in masin si inainte de a da cheie ma uit inca odata dupa iei daca iam luat. Vara fara iei mai bine prind fluturi cu minciogul parerea mea dar si aici s-ar putea sa ratezi... :lol:
In general polarizantii merg si la cei care dau la pluta |(ii superrecomand) incercati odata cu sorele in fata spre rasarit sa vedeti cum este?
Ce parere aveti de modelele facute de firme de scule si naluci nu specializati doar pe okelari? ma refer la modelele peste 110ron.
Rapala, Daiwa, Shimano, Vision?
Shimano facand si componente de biciclete cred ca ar trebui sa fac si ochelari acceptabili? :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Feb 2011, 08:00

Am avut ochelari ,Rapala,Shimano,Balzer,si ultima oara ceva ieftinaturi din state,nu stiu cum le zice.Dintre toti Shimano au fost cei mai adevarati,confortabili la maximum...si rezistenti
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 20 Feb 2011, 08:22

Niste ultegra am avut si io si ii foloseam ffmult la condus si odata la lucru eram intr-un santier pusi pe cap ca si gagicile nu mi-am dat sema cand au cazut si un excavator ce isi face felul in zona mi ia zdrobit. Sa intelegeti ca in valoarea tronsonului Campia Turzii - Gilau sunt si ochelarii mei!!! :lol:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 20 Feb 2011, 10:24

vipificator III scrie:Ce parere aveti de modelele facute de firme de scule si naluci nu specializati doar pe okelari? ma refer la modelele peste 110ron.
Rapala, Daiwa, Shimano, Vision?
Incep cu balzer ca din aia am avut mai multe modele (numa din aia gaseam): desi unii stateau bine pe mecla aveau o boala le sareau lentilele la primele cazaturi.
Rapala sunt ok la pretul lor si au o rezistenta buna la zgaraieturi. Am o pereche de cativa ani si inca nu au zgaraieturi, chiar daca au fost folositi destul de des. Sotia foloseste cucheri rapala la condus :wink:
Shimano i-am incercat si nu par sa fie diferiti de cei de la rapala...
In limita timpului de paste o sa-mi fac o pereche de ochelari polarizati cu lentile zeiss si rama...asta o sa mai vad

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 20 Feb 2011, 11:38

Daca optati din start pentru ochelari scumpi va sugerez sa fiti atenti la model.

Stiu ca "la moda" sunt astia (model fishing):
Imagine
Atentie ca au si dezavantaje. La vreme rece se aburesc lentilele si devin chinuitori. In atare situatie mai bine fara ei. Atentie si la husa, deoarece cind se pliaza au o dimensiune mai mare decit alte modele. O husa nepotrivita ii va zgiria. (parerea mea e ca in 95% din cazuri zgirieturile se datoreaza husei sau suportului in care ii purtam). :shock:

Oarecum din aceeasi gama sunt si astia:
Imagine
Sunt normali as spune, insa stau lipiti de fata (asa am vazut pe unele site-uri ca se recomanda la pescuit, sa nu intre lumina pe linga ei). Si astia aburesc. Sunt apropiati ca forma de cei sport, sunt OK la pescuit ... insa pot fi folositi indiferent de temperatura atmosferica la condus masina (cind conditiile de lumina de fond o impun), pentru ca in masina temperatura este controlata.

In cazul dat de mine, desi au aceeasi lentile, ochelarii din poza (1) sunt de 2-3 ori mai scumpi decit cei din poza (2). Difera materialul ramei, plastic ambele, insa platicul celor din poza (1) este mai fin, mult mai elasic si este acoperit cu o vopsea cauciucata, fiind placut la atingere si comod la purtat.



Din categoria "de strada" care insa pot fi folositi foarte bine si la pescuit sunt acestia:
Imagine
Aburesc mai putin (pentru ca lentila este ventilata natural) insa nu mi se par a fi "la moda" printre pescari.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 20 Feb 2011, 11:49

@ioan S.
am ochelari de la rapala care arata ca si cei din poza1. se aburesc daca intri cu ei de la frig la cald, iar la pescuit temperatura este constanta. I-am folosit si iarna si nu am avut probleme cu aburirea. Pe apa modelul este chiar f bun iti ofera si vizibilitate periferica. Din modelul fishing cel mai mult mi-a placut o pereche de la balzer, care aveau lentilele alungite in exterior. Pacat de calitatea ramelor.
chiar daca o "sa-mi fac" ochelarii polarizati pt pescuit, as prefera o rama de genul pozei 1. Acum problema e daca o sa gasesc in arad rame de genu ala :wink:

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 20 Feb 2011, 12:03

Ceea ce ma deranjeaza la modelul lipit de fata e ca se aburesc la interior in anumite conditii. Daca faci putin efort si transpiri umezeala (din zona ochilor) se va condensa pe lentila (care este rece). La cei cu "ventilatie" naturala acest fenomen nu se intimpla.

In rest exista situatii in care probabil aproape orice pereche de ochelari abureste (schimbarea brusca de temperatura sau pe vreme rece cind aburii din respiratie ajung pe lentila). :lol:

Iarasi, foarte important (zic eu), la pescuit se preteaza foarte bine utilizarea a doua perechi de ochelari, pentru vreme insorita si pentru cer noros. La condus masina sau pe strada ochelarii de soare sunt doar pentru vreme insorita (exceptie cei de fite care se poarta pentru ca sunt la moda si asortati cu vestimentatia), dar la pescuit e utila si o pereche pentru cer noros.

Scrie răspuns