ochelari polarizati

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 14 Feb 2011, 22:40

ovidiu scrie:stii ce se face in proportie de 95% in China? fermoarele YKK...
Lentilele nu se fac toate in China...
Nu ca as avea ceva cu poporul chinez...chiar apreciez ca sculele mele sa aiba si ceva din China... :wink:


Nimeni nu mai prinde un peste... off se scurge vieata din mine... ce iarna lunga si urata :(((((((((((((((((((((((((((
Las' ca-ti revine acusi, odata cu primul jalau.
Instant ca nesu :D
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 15 Feb 2011, 08:17

@ ovidiu

am luat eu un strap de 15 cm vineri :D

si mai eram cu un nene, care a luat chiar 3 strapi, ca era mai meseriash !!!

si mi-a taiat si o stiuk :P :P :P

iti dai seama cata activitate ?

@ sandor : ok.

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 17 Feb 2011, 19:53

S-a zis mai cu ceva pagini in urma de un cunoscator:
Cind mai ai ceva finante incearca si o pereche de Costa del Mar ...ai sa ramii uimit de ce buni si bengosi sunt ..

Crede-ma.
_________________
Nu trebuie sa ai cine stie ce bani dar decat sa arunci cu banii pe o trompeta avid poti sa alegi de aici (ia de aici ca-i cu lipici): http://www.costadelmar.com/store/Depart ... asses.aspx
niste ochelari buni si rezistenti. Pt mine la ochelari prima si ultima optiune este CostaDelMar spre exemplu modelul Pescador. :wink:

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 18 Feb 2011, 08:20

vipi, am bagat la cap sfatul lui vali :D :D :D

stai iau si o pereche de-aia, la un moment dat, si le fac iara review :)


si iar show pe aici :)))

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 18 Feb 2011, 09:05

vipi, am bagat la cap sfatul lui vali :D :D :D

stai iau si o pereche de-aia, la un moment dat, si le fac iara review :)


si iar show pe aici :)))

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 19 Feb 2011, 18:17

fsandor scrie:Toni, uite ce am scris:

Si spun inca o data: ochelarii PolarGlare sunt exceptionali! Si chiar daca ti se pare un sacrilegiu, costa putin peste 100 de roni! :) Costa cat piciorul stang al inelului de varf la batzul tau de mii de euro.
Poate nu stii, dar nu exista polarizare mai ieftina si mai scumpa. O lentila polarizata e aceeasi fie vorba de un "jaf" de PolarGlare sau un Serengeti. Chiar si lentilele sunt facute in aceeasi fabrica din China.
Ba exista polarizare mai ieftina si mai scumpa, functie de materialele folosite.Aici te inseli, daca citeai tot ce s-a scris pe aici realizai ca sunt diferente mari intre diferite marci de ochelari de soare.Chestia cu China ma lasa rece, in China se produc multe produse de calitate...dar alea costa pe masura. Eu am avut si ochelarii pe care ii ai tu si crede-ma ca e o diferenta mare de calitate intre ei si Oakley.
Pentru ceea ce ofera si Polaroid si Oakley au un raport calitate pret foarte bun...diferenta e ca Polaroid ofera mult mai putin fata de Oakley, de aici si diferenta de pret.
Eu si Toni am expus niste pareri obiective, deoarece AM VAZUT diferenta dintre Oakley si diferite modele de ochelari de soare. Restul scriu pe aici expunand niste pareri care nu au legatura cu realitatea, pentru simplu fapt ca nu au avut ocazia sa faca aceasta comparatie.
Eu unul nu am "scule" de mii de euro, dar am considerat ca acesti ochelari merita efortul financiar pe care l-am facut. Si am luat aceasta hotarare atunci cand am comparat ochelarii pe care ii ai si tu cu o pereche de Oakley pe care ii avea un prieten.

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 19 Feb 2011, 19:25

Intodeauna tot ce tine de simturile pescarului merita banii vaz, auz, simt tactil (manusi cu degete super moi si sa nu ingeti totusi in ele). Dpdv al meu ochelarii polarizanti sunt importanti ca si lanseta de nu mai importanti.
Ca orbi la pescuit de rapitori io unul nu am vazut .... a sa nu uit parca am vazut unul si nu il stiu de unde sa-l iau .. era capitan Jordi din Startrek... :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 19 Feb 2011, 19:43

Acu nu trebuie nici sa se panicheze pescarii si sa-si goleasca bugetu pe Oakley,Costa si Smith Optics..Ca oameni expusi la soare si stralucirea apei au fost si inainte..Nu au venit toti orbi acasa nu? :D

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 19 Feb 2011, 19:56

Jedi scrie:Acu nu trebuie nici sa se panicheze pescarii si sa-si goleasca bugetu pe Oakley,Costa si Smith Optics..Ca oameni expusi la soare si stralucirea apei au fost si inainte..Nu au venit toti orbi acasa nu? :D
Au fost, dar nu erau exploziile astea solare si nici radiatia UV nu era asa prezenta. Sunt Ok si o pereche de Polaroid (de exemplu), pentru protectie. Dar nu doar protectia UV conteaza la o pereche de ochelari de soare. Mai conteaza si aberatiile optice, confortul,etc.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Feb 2011, 20:30

mi-am luat zilele trecute niste ochel;ari polarizati de 70 de lei..rama de plastic lentile din celuloid durificat de 0,90mm.
Sunt buni si isi fac treaba...

In topicul asta s-a pierdut esentialul...

s-a transformat in ochelari de sute de euro sau nimic....

maine cred ca ies pe Dunare... sper sa-mi tina ochelarii de cald...
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns