ochelari polarizati

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Mesaj de AdrianHD » 21 Iun 2010, 15:08

Are cineva marca asta de ochelari Solano http://xxx.ro/index.php ? Sunt buni de ceva ? Modelul asta m-ar interesa OCHELARI POLARIZANTI FL 1153 ...dar nu stiu daca culoarea lentilelor e buna..
Until next time....Tight Lines!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Iun 2010, 15:10

Sunt buni si polarizantii cu lentila de plastic sau numai cu sticla? Am luat de la firma Lineaeffe unii cu plastic de vrei 60 lei si sunt 80% multumit de ei. Daca erau din sticla sareau de 100 lei.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 21 Iun 2010, 15:45

Fario_nebunu scrie:Sunt buni si polarizantii cu lentila de plastic sau numai cu sticla? Am luat de la firma Lineaeffe unii cu plastic de vrei 60 lei si sunt 80% multumit de ei. Daca erau din sticla sareau de 100 lei.
sunt la fel de buni oricare din ei... avantaj la plastic (celuloid) ca daca-i scapi nu se sparg si sunt mai usori...
dezavantaj se zgarie mai usor daca-i stergi cu glass-paper..cu maneca plina de nisip, etc
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 21 Iun 2010, 16:03

ANDREI RIGA scrie:Da ce , in Banat vine vara oleaca mai tarziu? Sau te refereai la vara astronomica ... :D :D
vara pe calendar a venit si la noi. insa ploua ca dracu..... mai de graba inca e primavara;)

Avatar utilizator
Adriann
veteran
veteran
Mesaje: 810
Membru din: 14 Sep 2008, 17:13
Localitate: Oradea

Mesaj de Adriann » 21 Iun 2010, 17:49

deci kam ce ti-am zis eu ,ti-au spus si baietii.
Nu am ochelari,dar mi-as dori si eu o pereke.
Daca ai posibilitatea sa iti cumperi,cumpara-ti ca nu o sa regreti
ASa e,vezi multe urmariri,atacuri nefinalizate,ciupituri,etc etc etc
Imagine

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 21 Iun 2010, 17:51

@ariann

Am sa-mi iau cu proxima ocazie.... merita. ms de sfat;);)

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 21 Iun 2010, 19:30

Cei mai buni sunt Oakley, nu exista termen de comparatie intre oakley si restul. E adevarat pretul pare prohibitiv, dar merita fiecare cent. Lentila este dintr-un material special (plutonit) care nu se zgarie, iar polarizarea este net superioara, cat si protectia uv. Eu i-am luat de pe ebay.uk ,atentie de unde cumparati pentru ca sunt multe falsuri. Cautati modelele pentru pescuit, cu lentila galbena....sunt excelenti si pentru condus. Modelul cumparat de mine costa in Romania peste zece milioane si eu i-am luat cu 90 de lire.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 22 Iun 2010, 07:34

Tito
Or fi buni nu zic dar la banii astia (10 milioane vechi) imi montez camere video sub barca si vad tot ce misca in stratul superficial de apa.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 22 Iun 2010, 08:02

danone scrie:Tito
Or fi buni nu zic dar la banii astia (10 milioane vechi) imi montez camere video sub barca si vad tot ce misca in stratul superficial de apa.
Sau mai pui inca atata si cumperi un sonar 3 D in timp real si arata tot ce este sub , si langa tine ....
Poate unii isi permit asemenea chestii ,dar mie mi se pare foarte mult 10 mill . ptr un produs ce se poate inlocui si cu una de 60 ron .... chiar daca iau doua una neagra ptr zile cu soare si una cu lentile galbene ptr dimineata si seara tarziu ... dar cum nu suntem toti la fel .... :lol:

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mesaj de tito » 22 Iun 2010, 23:09

Pai in primul rand este vorba despre protejarea vederii de razele uv.Cine vrea sa devina orb, ii recomand ochelari ieftini ,made in China, care nu sunt altceva decat un plastic de o calitate indoielnica, care iti deschide pupila lasand ultra violetele sa-ti faca ochii praf. Abia dupa aceea vorbim despre ce se vede sub apa. Eu am dat pe ochelari 450 ron ,luati de la un magazin din Anglia, in Romania costa peste 1000 ron. Am avut si eu Rapala, Baltzer care imi provocau ameteli si vedeam "stele verzi" dupa ce ii scoteam de la ochi.Eu zic ca propria sanatate primeaza.

Scrie răspuns