O Stella surprinzatoare!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 02 Mai 2020, 10:27

semlecangheorghe scrie:
01 Mai 2020, 12:34
..parerea mea ,este ca in ansamblul la sistemul wormshaft frecarea e mai mica si forta necesara pentru a culisa axul este mai mica decat la sistemul pe cama..
Nu va contrazic cu nimic, poate fi perfect adevarat ce spuneti dv. doar ca nu asta era discutia.

Am aratat pe larg ceea ce am afirmat: La mulinetele dotate cu sistem depanator tip wormshaft, dantura aceea a pinionului conducator, care dupa o vreme capata ,,marait" antreneaza TOATE sistemele motrice din mulineta si ca atare pe dantura sa cad toate sarcinile rezultate din miscare, acei dinti fiind la originea lantului cinematic. La sistemul de depanator cu cama, dintii pinionului conducator invart doar rotorul. Pentru oscilatie exista un pinion separat de antrenare care degreveaza de aceasta sarcina pinionul care invarte rotorul si logic, ii prelungeste durata de utilizare pana la aparitia uzurilor.

Asa vad eu situatia, nu ca ar avea vreo importanta.

T.D. Rew.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de draqdevil » 02 Mai 2020, 19:35

:) sunt mulinete care au si wormshaft si pinion mic la baza pinionului principal doar pentru angrenarea wormshaftului, poate de aceea sunt asa rezistente :) Este vb de zauber si clonele sale .

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 03 Mai 2020, 08:43

draqdevil scrie:
02 Mai 2020, 19:35
:) sunt mulinete care au si wormshaft si pinion mic la baza pinionului principal doar pentru angrenarea wormshaftului, poate de aceea sunt asa rezistente :) Este vb de zauber si clonele sale .
Ati prins ideea. Si sunt rezistente in conditiile in care materialul pinionului conducator nu are calitatea sau acoperirea de care beneficiaza pinioanele de la Shimano. Totusi, Zauberul si clonele sale au o mare lipsa. Un al doilea rulment cu bile pe angrenajul rotorului. Asta i-ar da o stabilitate si mai mare in timp. Oricum, raport calitate-pret acceptabil.

T.D. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Mai 2020, 17:46

https://www.totalfishing.ro/mulineta-ry ... 71EALw_wcB

Modelul asta e tot pe wormshaft insa antrenarea sistemului wormshaft e ca si la shimano. La Zauber CF , intr-adevar e varianta ailalta. Nu cred ca are legatura cu uzura pinionului principal, absolut deloc..Rotile dintate ale mulinetelor shimano sunt obtinute prin presare la rece a unui bloc de aluminiu cu o forta de vreo 200 de tone. In urma acestui proces aluminiul capata un strat superficial care are duritatea apropiata de cea a otelurilor usoare. De aici vine si denumirea Hagane care se poate traduce si prin ''otelos''..Zauber, din cate stiu are roata dintata turnata dintr-un aliaj de aluminiu. Nu este tot una d.p..d.v. al duritatii.. Atunci de ce se uzeaza haganele?? Simplu, pentru ca politica oricarei firme din zilele noastre este aceea de a produce obiecte care se uzeaza relativ repede pentru ca altfel ar da faliment in cativa ani. Toate firmele au aceasta politica altfel ar muri. Revenind la hagane, roata dintata ambutistata este in contact cu un pinion facut dintr-un material care va uza aceasta roata in cativa ani, depinde de intensitatea cu care e folosita si de mentenanta...Pe linga aceasta odata la o perioada de timp firma scoate modele ''noi'' jongland cu anumite componenete de baza..Nu zic, se mai modifica designul, materialele..Deci , aceasta uzura nu vine din tipul de mecanism ci din asocierea intentionata de materiale diferite care se uzeaza in timp. Teoretic se pot produce ansambluri de roti dintate tratate termic care cu mentenanta de rigoare ar putea sa tina in cazul mulinetlor nu ani, ci zeci de ani..insa nici o firma nu e interesata de asa ceva....
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns