O Stella surprinzatoare!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 29 Mai 2017, 12:53

@ Gogol.
Eu am prezentat fotografii si observatii cu modelele mai noi. Ele au, in mare, la o analizare vizuala, aceeasi structura a angrenajelor:
Stella 4000 FI - Twin Power C3000 - Vanquish C3000. Daca dumneavoastra ati pescuit strict aceste trei modele despre care am facut eu referire, atunci concluziile dumneavoastra in urma utilizarii practice, primeaza asupra concluziilor mele teoretice si sunt bine venite. N-am contestat valoarea Stellei, ci am spus ca T.P.-ul isi merita banii mai mult decat celelalte doua, datorita asemanarilor mari ale mecanismelor interioare. Daca insa ati utilizat in practica alte variante ale celor trei modele, atunci, este o alta discutie si va rog sa precizati cu ce tip de mulinete ati experimentat. Raspunsul dumneavoastra la aceasta intrebare este edificator si de interes pentru cei care vor sa-si cumpere o astfel de mulineta. Poate ca Stella FI merita cei 1000 de lei in plus fata de Twin Power Cxxxx, daca asta o spuneti dumneavoastra ca utilizator. Multumesc. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Mai 2017, 15:23

Gogol scrie:pt ce ai alege o? finete sau altceva?
Pentru jiging in special, dar si la woblere, bine-nteles turatiile potrivite.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Mai 2017, 15:37

Gogol scrie:Hai sa ti spun o treaba: teoria ca teoria dar practica te omoara. Pot sa mi dau cu pararea ca practica deoarece le am pescuit.
Dupa mine tp e cel mai slab dintre ele. Urmeaza vanq vechi care m a impresionat prin finete si fluiditate. Si stella care e stella, varf de gama la shimano. Clar e cea mai robusta chiar daca nu e fina si fluida precum vanq. Indiferent ce ai constatat tu pe masa de operatie.
In rest, respect munca ta depusa.
Apreciez la Vanquish F rulmentul antirevers care este monobloc precum e la Stella.Nu ca ar avea ceva in plus, e doar diferit. Nu trebuie centrat, dar si celelalte detasabile se centreaza foarte usor.La modelul nou apreciez felul cum e protejat pe la toate gaurile..Am avut indoieli cu privire la lipsa switch-ului pina am desfacut primul antirevers Hagane, principiul a ramas acelasi ,inca rulmentul e s mai bine protejat, oricum irelevant la pescitul in apa dulce pe care-l practicam noi...poate dunarenii care se dau toata ziulica pe apa si mai incaseaza cate un val peste lanseta din suportul lateral..in rest..Noua geometrie a bratului implementata pe Hagane, are ca si scop reducerea inertiei rotorului pe linga materialul cu greutate redusa din care e facuta mulineta..Controlul asupra nalucii e total, mie asa imi vine pe mana ca o manusa facuta la comanda.Si mecanismul de armare a bratului e pozitionat pentru o echilibrare perfecta..Nah, mai fashaie cate una ca asa e Shimano..Sunt in asentiment cu t-dum cum ca nu prea merita diferenta de bani intre T.P. si Stella..e mai mult efect psihologic obtinut de cei de la departamentul marketing si cateva chestii de design bine gandite..e la fel si la alte firme..cumva trebuie sa justifice diferenta de pret, dar argumentele concrete sunt cam slabute.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de lau_bau » 03 Aug 2017, 17:36

Va salut
Respect pentru topicul si munca domnului tdum si pentru faptul ca imparte parerile si observatiile cu noi.
Pareri pro si contra ca de obicei.....
Am avut de la FB toate stellele si va spun impresiile mele.
Seria FB, tanc de mulineta, angrenaje ok, minusul ar fii ca din cauza tamburului ingust cu fire 8x foarte moi eu am facut cateva peruci cu ruperea firului si nu sunt singurul.
Seria FD, evolutia tamburului evidenta, poate cea mai frumoasa stella, desi uni fug de ea cred ca este cea mai reusita serie pastrand robustetea FB ului si tamburul Arcspool
Seria FE, frumoasa foc dar jocuri destul de mari, inevitabil dupa 2-3 sezoand rulmentii incep sa fasaie. Inlocuirea loc cu unii de foarte buna caliate dubleaza valoarea mulinetei. Curatarea si gresarea nu prea are efect.
Seria FI, am 4000 si 2500....nu prea le am pescuit dar lipsa jocurilor si "inchegarea" lor fata de FE este evidenta...
Merg cam uscat ce i drept si ale mele. La iarna o sa le gresez.
Am in schimb un TP hagane 4000 Pg cu care pescui de cand a aparut si am scos cativa pesti cu el. Nu simte nici o naluca de la spinnerbait la crankuri gen DT sau supersonic pe Mures.
Nu i am facut nimic. I am schimbat doar knobul. E foarte ok.
Si eu consider ca rapirt calitate pret TP este cea mai ok mulineta in special cele jdm. Sa nu uitam ca sunt variate jdm PG....

Ce vaselina mai bagati prin Stelle ???
Domnule tdum, ce ati folosit ?
Multam.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 04 Aug 2017, 09:03

lau_bau scrie:Ce vaselina mai bagati prin Stelle ???
Domnule tdum, ce ati folosit ?
Multam.
@ Iau_bau
Pentru mulinetele mai pretentioase, am folosit o vreme ,,sosul iute" de la Quantum, dar dupa aceea, am primit un tub cu o vaselina alba care rezista de la -40 la +200 grade celsius. Daca nu ma insel, cu continut de silicon. Am taiat partea de sus din tub si nu mai am multe date despre vaselina respectiva. Partea de jos care mi-a ramas, arata asa:
Imagine
Pentru mine, este multumitoare o vaselina care isi pastreaza proprietatile intr-o plaja larga de temperaturi, o vaselina care are aderenta mare la suprafetele unse si care sa nu fie prea vascoasa, ca sa nu impiedice miscarea lejera a componentelor. Ca urmare, aceasta vaselina alba acoperea mai mult decat necesar plaja de temperaturi, dar era prea vascoasa. M-am gandit sa o subtiez putin cu un ulei, asa ca am mixat-o cu un ulei destinat sa reziste la solicitari mecanice extreme si la temperaturi extreme, ca sa nu altereze performantele vaselinei. Uleiul auto de cutie de viteze (T90). S-a incorporat foarte bine dupa mixare si nu s-a mai separat. O folosesc de ceva ani si nu am intampinat pana acum nici un neajuns.

Rew.

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de lau_bau » 05 Aug 2017, 09:49

Eu foloseam o vaselina cu Litiu, tot alba
cu toleranta mare la temp. Testul a fost ca am bagat un Rarenuim dupa ungere in congelatur 24h si dupa ce l am scos mergea normal.
Acum insa nu mai am.....
O sa caut ceva in genul celor descrise.
Multam.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 05 Aug 2017, 13:05

@ Iau_bau
Cu multa placere.

Da, este bine, zic eu, sa ne alegem materialele pentru gresare (vaseline/uleiuri) care sa-si pastreze vascozitatea optima si la temperaturi extreme si sa adere foarte bine la toate componentele cu care vin in contact.

In ceea ce priveste intretinerea, cand fac ungerea, prefer sa verific miscarea fiecarui subansamblu in parte si sa insist pana se misca multumitor, astfel:

Verific sistemul depanator, indiferent daca este de tip wormshaft ori pe cama, el trebuie sa se miste cat mai usor, sub actiunea unei forte cat mai mici.

La cele de tip ,,cama" este importanta ungerea butucului central (al rulmentului daca este cazul), si neaparat partea de dedesubt a pinionului care vine in contact cu carcasa. Deasemenea ung bine canalul in care evolueaza cama (excentrica)

La cele de tip wormshaft, acord atentie ungerii canalului si capetelor de sprijin (rulmenti daca este cazul) ale wormshaftului dar si ungerii cursorului.

Insist cu ungerea ghidajelor antitorsiune fie ele patine sau bare si verific culisarea usoara. E importanta in sarcina.

Verific rotirea cat mai lejera a rotorului. Rulmentii de pe rotor ii ung cu ulei, lucru care face ca miscarea acestuia sa fie foarte fluida.

Ung numai cu ulei axul tamburului si verific sa culiseze fin in angrenaj.

Daca toate subansamblele functioneaza bine, atunci, ung cu vaselina dantura pinioanelor, asamblez mulineta si fac proba finala. La montarea capacului carterului verific jocul pinionului fata de capac. Daca este cazul mai pun distantiere sa micsorez un joc prea mare, sau mai scot sau inlocuiesc distantiere daca angrenarea va fi presata prea tare. Un joc infim este benefic pentru durata de viata a danturii. Un angrenaj presat prea tare si fara nici un pic de joc, nu va lasa deloc spatiul necesar pentru agentul de gresare si va duce la presiuni inutile si uzuri rapide ale suprafetelor dintilor in contact.

Interesanta verificarea la rece pe care ati facut-o, pentru confirmarea calitatii agentului de gresare. O.K.
Va salut cu respect. Rew.

tutu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2006, 23:17

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tutu » 10 Aug 2017, 13:02

Salut tdum! As avea cateva mulinete la intretinut, si o Ultegra 5500 XSC PT Upgrade. Se poate si cum facem ? Cu stima !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 10 Aug 2017, 20:57

@ tutu

Va salut. Am mai spus asta... Eu doar socializez aici pe forum, in pauzele de la servici sau cand am timp, de acasa, asa cum se intampla in acesta seara. Scopul meu pe Rapitori.Ro este asadar de relaxare si schimb util de informatii. Sunt cativa colegi cu care am un schimb agreabil si interesant de opinii si carora le multumesc si cu acesta ocazie pentru dialog. Va rog sa nu va suparati ca va refuz. M-as bucura daca colegii de forum v-ar directiona spre cineva priceput, care sa va rezolve problemele. Oricum, va multumesc pentru increderea acordata. O seara buna!

Rew.

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de lau_bau » 11 Aug 2017, 23:13

Astazi mi am desfacut pentru gresare, reducere joc si upgrade o mulineta shimano soare c2000pgss pe care intentionez sa o utilizez la pescuitul pastravului.
De la primele rotiri cand am luat mulineta am observat jocuri evidente intre angrenaje, acestea dand senzatia de "cloncanit" mici mulinete.
Prezenta joc inclusiv la montajul knobului pe axul manivelei acesta ruland pe 2 bucse de plastic.
Cand am desfacut insa mulineta spre surprinderea mea am constatat ca era gresata bine. Wormshaftul era acoperit cu un strat de vaselina albiciosa usor transparenta si angrenajele de asemenea.
Am upgradat cu un rulment la wormshaft, 2 la knob si cu mai multe saibe de adaos am eliminat jocul knobului iar cel din angrenaje l am redus la minim. Am pastrat vaselina exestenta dar am uns cu ulei axul si ghidajele wormshaftului.
Acum mulineta ruleaza foarte legat.
Sunt multumit de rezultat.
Se pare ca in cazul acestei mulinete a fost gresata dar s a neglijat grosolan partea de asamblare.

Numai bine.

Scrie răspuns