O Stella surprinzatoare!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de anem » 27 Mai 2017, 00:39

toate acele "artificii" se datoreaza goanei dupa mulinete cat mai usoare. ceva compromisuri trebuie facute undeva.

cat despre rezistenta lor ... timpul o va spune. Si de Rarenium FA s-a spus ca e mulineta "de balta" si in timp a dovedit contrariul :wink:

tdum ... informatii pretioase si analize facute OK :respekt:

ps: si la Saragosa de 8000 reusesc sa apropi cele doua brate ale rotorului de tambur.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 27 Mai 2017, 08:35

anem scrie:toate acele "artificii" se datoreaza goanei dupa mulinete cat mai usoare. ceva compromisuri trebuie facute undeva.

Salutari. Asa este. Am cantarit aceasta mulineta Vanquish C3000 si are 184g (pe cantar omologat). Este extrem de usoara si da, numai timpul va dovedi daca ,,sacrificiile" facute pentru aceasta masa redusa s-au meritat sau nu.
Cel putin aceasta mulineta nou-nouta (inca) din poze nu va fi menajata deloc, intentiile proprietarului fiind clare pentru mine de cand mi-a spus:
,, ... tu ma stii, eu nu ma joc! Frana stransa la maxim si cand pune gura zbaaaaang! Ce drill, ce obosit... ??? Afara!!! ... "
Asa ca... s-ar putea sa o revedem, desi, va spun sincer, ca nu-mi doresc sa se strice.
Numai bine! Rew.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de SF » 27 Mai 2017, 17:51

anem scrie:toate acele "artificii" se datoreaza goanei dupa mulinete cat mai usoare. ceva compromisuri trebuie facute undeva..
Inca nu ii de tot simtita treaba la bote , :wink: ,pt. ca in general se folosesc fire subdimensionate , daca ii sa scuturi pe bune betele ii de jale :wink:

Multumim acelor useri care de-a lungu timpului s-au plans de cateva grame , sa-i fac undeva :twisted: , am doua blankuri care odata ce patesc ceva efectiv nu mai am cum sa le refac , colegii incearca de ceva vreme sa ajunga la bota care obtine acel ceva ....imposibil :twisted:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de anem » 28 Mai 2017, 10:14

SF-ule ... la materialele existente (si evident accesibile ca si pret) este greu de facut o mulineta mai usoara la care sa nu se faca anumite sacrificii in ceea ce priveste durata ei in timp sau supusul la anumite forte in mod constant ... nu ceva strapi si din cand in cand cate un somn de 6-7kg.

lucrez intr-un domeniu unde fiecare gram conteaza si vad ca renuntand la cateva grame se merge destul de mult la risc ... si de regula ceva cedeaza mai devreme decat se spera. la fel este si la mulinete ...

inca este bine ca la anumite modele s-a pastrat o oarecare constructie "traditionala" care si-a dovedit rezistenta in timp ... sa speram ca nu se va renunta la anumite modele :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de SF » 28 Mai 2017, 12:31

Nici consumismu nu ne ajuta :wink: De ce sa faci ceva rezistent ca oricum lumea cumpara ceva nou , is al naibii de putini aia care trag pana la capat de o scula , sa pescuiesti cu un model de acum 15 ani ii ceva rar , pe de alta parte ma uitam la 2 mosoare , a mele , unu model de acum 15 ani si altu de acu vreo 4 , arata mai rau ala de acum 4 ani decat celalalt , o sa ajung la 10 ani cu asta ultimu oare :?:

Incet incet ma gandesc ca nu ar fi rau sa-mi pensionez unele scule , sau sa le scot odata pe an , sa le fac un loc pe perete , un fel de Hall Of Fame :) , m-au insotit pe mari si oceane , au fost pesti care nu i-am putut scoate , insa nu mi-au gresit (ma refer la acele care nu au gresit , mai bine zis cedat , alea slabe evident si-au lasat oasele prin vreun colt :lol: ) , ar fi o chestie sa apar pe mal in 2035 (daca nu crap inainte :lol: ) cu mecanisme si inele din anii 2000 :D , nu stiu ce mama dracului o mai fi de prins pe vreme aia, daca nu inventeaza astia ceva specie noua , sa se reproduca de 10 ori pe an cred ca o sa prind batu de ....maner , ca intr-o vreme asa-i zicea , acuma ii grip :lol: :lol:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 28 Mai 2017, 19:35

Daca ne intoarcem putin inapoi si mai aruncam o privire asupra acestui nou Vanquish C3000, observam lesne ca acesta tradeaza inca o intentie a producatorului. Intentia de a crea un produs care sa fie distinct fata de celelalte, adica sa se deosebeasca cu ceva. Cu acest rotor cu doar doua spite pe una din aripi, (pe aripa cu galetul) produsul nu mai seamamana cu altul si au facut acest lucru si de dragul designului de asta data, nu doar din nevoia de a obtine o masa redusa. Va spun si de ce cred acest lucru. Fiindca, daca nu tineau la design, atunci puneau o a treia spita la acea aripa de rotor, (rigidizand-o) si nu mai era nevoie de lestul acela prins cu surub de rotor. Deasemenea, puteau sa faca un brat de pickup solid, (nu cu gaura, cu nervuri si scobituri) sau din duraluminiu si iarasi nu mai era necesar lestul suplimentar. Adica, in locul acelui lest puteau implementa un element de rezistenta care conferea soliditate si producea acelasi efect in echilibrarea rotorului ca si lestul. Asa ca... mi se pare ca s-au facut sacrificii in ceea ce priveste rezistenta si de dragul designului. E clar ca si-au facut temele, fiindca un produs rezistent, dar banal ca aspect, se va vinde mai greu decat unul cu design inovator, chiar daca e mai fragil. Vor sa ne convinga cat mai usor si sa ne ia banii... si... le reuseste! Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Mai 2017, 21:16

Vanquish nu e deloc fragil.E de maxima finete, eu unul as alege-o inaintea Stellei, in special modelul anterior F.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Gogol » 29 Mai 2017, 08:55

pt ce ai alege o? finete sau altceva?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 29 Mai 2017, 09:19

La modelul anterior ,,F" , Vanquish arata diferit fata de modelul cel nou despre care am discutat mai sus.

Imagine

Dupa cum se observa usor, F - ul avea alta structura a aripii de rotor si a bratului de galet. Nu avea spite si gauri si putea fi comparat cu Stella cum spune dl. Semlecan.

Cat despre cea noua, (Vanquish Cxxxx) si eu consider la fel, ca este de maxima finete. E bine ca avem de unde alege, in functie de nevoi. Rew.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Gogol » 29 Mai 2017, 12:27

Hai sa ti spun o treaba: teoria ca teoria dar practica te omoara. Pot sa mi dau cu pararea ca practica deoarece le am pescuit.
Dupa mine tp e cel mai slab dintre ele. Urmeaza vanq vechi care m a impresionat prin finete si fluiditate. Si stella care e stella, varf de gama la shimano. Clar e cea mai robusta chiar daca nu e fina si fluida precum vanq. Indiferent ce ai constatat tu pe masa de operatie.
In rest, respect munca ta depusa.

Scrie răspuns