O Stella surprinzatoare!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Spring » 13 Mai 2017, 13:21

Asta cu garantia mi se pare can nu prea ajuta. Daca dupa o luna nu are nimic mulineta poti renunta la garantie. Oricum dispare daca o zgarii sau o lovesti ceea ce e cam inevitabil.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de George1985 » 13 Mai 2017, 14:29

De exmplu la un Magseal pierzi 99% uleiul care etanseaza partea cu antireturul, daca e nevoie sa desfaci pt gresare.
Altfel nu ai cum sa desfaci capacul lateral la o Daiwa, decat daca dai jos rotorul.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Mai 2017, 17:32

Imagine

Imagine

ABU Garcia Revo SX problema- nu se invarte bine tamburul.Am presupus ca e de la mizerie.Nu era asa, mulineta fiind curata pe dinauntru, doar ca lipsea vaselina..dupa cum se vede.Problema era un capat de fir intrat pe dupa axul tamburuluui si rasucit acolo..Modelul asta are port de ungere, e usor de intretinut..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de pikeman » 14 Mai 2017, 21:40

la unii ploua cu pesti, eu tin doua stelle FB de salau pe private si natural cand ma mai viziteaza si alti pesti de 6-7 ani si doua daiwe de stiuca cam tot de pe atunci, mai ies din cand in cand si din fericire mai si prind dar sa imi complectez arsenalul :lol: :lol: de banii aia imi acopar ceva iesiri de-a lungul anului pe unde mai am o sansa la peste si nu ma refer neaparat la private, in rest mulinetele cam ruleaza in gol pe anumite ape, ca si exemplu de la 100 de iesiri pe Olt acum 8 ani am ajuns la maxim...doua :( oricum din discutii e clara concluzia, nu se mai fac cum erau, trebuie si mulinetele astea sa fi consumabile ca sa nu dai faliment :lol: asa ca isi creaza un avantaj la start

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 15 Mai 2017, 16:51

Salutare.
A ajuns si Twin Powerul C3000 (nou, doar 2 partide) pe care il asteptam si dupa cum se poate observa cu usurinta, seamana izbitor ca si alcatuire cu Stella fotografiata anterior. Nu stiu daca se justifica diferenta de pret intre cele doua.
Imaginephoto storagecertificity.com
De remarcat ca desi se aseamana foarte mult, Twin Powerul a avut ceva unsoare in el fata de Stella. Eu am fost primul care le-a deschis pe ambele si acum imi este clar ca ungerea se face la intamplare si difera de la o mulineta la alta in functie de buna dispozitie a indivizilori care le asambleaza. Nu este vorba de nici o practica bine determinata de producatori.
Asadar, e recomandabila verificarea dupa achizitionare, cu riscul pierderii garantiei, sau imediat dupa expirarea garantiei.
Dupa verificarea si ungerea corespunzatoare, a devenit mai silentios si acest Twin Power. A meritat efortul.
Sa auzim de bine. Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de johnnybravo » 15 Mai 2017, 19:59

Am certate din 2008 modelul '04, inca nu am desfacut-o, nu am de ce. Stella '14 in schimb, dupa 2 ani ii trebuie servisare... Pt mine mersul in gol cu zgomot al mulinetei reprezinta un semnal ca necesita servisare...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 16 Mai 2017, 16:43

Din ceea ce am observat eu, mare parte din zgomotul produs de mulinetele Shimano, fiindca discutam de ele, se datoreaza sistemului depanator (wormshaftul, acolo unde este prezent). Atat culisarea pe ghidajele antitorsiune cat si evolutia cursorului (pinului) in canalele incrucisate ale axului-vierme, produc zgomot prin frecare daca nu sunt unse corespunzator. Apoi, o alta sursa de zgomot (fasait) este rulmentul de antiretur. Acesta, la Shimano are arcuri individuale pe fiecare rola in parte apasand-o permanent, (destul de ferm) pe camasa interioara a rulmentului de antiretur si care, daca nu mai are ungere (ulei fin) sau este murdarit, produce efecte fonice. Trebuie acordata atentie si gresarii axului tamburului cu ulei fin si cu vaselina (dar nu prea multa) a angrenajelor. In mod normal, dupa sesiunea de intretinere o mulineta trebuie sa devina mai silentioasa.
Nu cred ca este bine sa se ignore pentru multa vreme zgomotele (evidente) din mulinete. Unsoarea murdarita din mulinetele folosite intensiv, tradeaza si zonele unde frecarile au fost mai insemnate. Trebuie insistat pe curatarea acestor zone si indepartarea totala a unsorii murdare, care contine particule abrazive rezultate din uzura (frecari) si apoi efectuata gresarea corespunzatoare.
Va doresc un pescuit placut si probleme cat mai putine. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Mai 2017, 17:18

Daca pe wormshaft si pe barele de culisare se pune vaselina , mulineta merge mai ''legat'' e mai ''inchegata''.Daca se pune doar ulei se invarte manivela singura. Pentru o rulare cat mai usoara ajuta si inlocuirea bucselor de la capetii wormshaftului, acolo unde este posibil.Merge upgrade cu rulment si in locul bucsei care tine pawl-ul, sau cursorul cum ii ziceti.

Ma bucur sa vad ca ati ajuns la aceeasi concluzie ca si mine..diferenta dintre Stella si T.P. nu merita diferenta de bani .
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de stefanflorin » 16 Mai 2017, 20:09

Eu am observat ca atunci cand e vaselina f. putina din fabrica mulineta se invarte "la infinit" de zici oau (probabil pt. majoritatea asta e motivul principal sa aleaga o mulineta si constructorii stiu asta), dupa ce o gresezi corespunzator, mulineta isi pierde din inertie, dar cum ati zis si voi este mai silentioasa si mai legata.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Jedi » 16 Mai 2017, 21:44

Ce vaselina puneti sa mearga mulinetele ..Oau ?
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Scrie răspuns