O Stella surprinzatoare!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Zamfi » 12 Mai 2017, 19:47

Sustain Fi nu cred ca a fost lansat inca...Daca gresesc va rog sa ma corectati. :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de adrian99 » 12 Mai 2017, 20:28

aline,Sustain FI se gaseste doar in Arad :D

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de sosoktm » 12 Mai 2017, 21:11

Tocmai am lasat o stella fi la gresat, dupa 1 an a devenit mai zgomotoasa. Si daiwele pe care le am avut de noi tot neunse au venit :(

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Mai 2017, 21:41

Zamfi scrie:Sustain Fi nu cred ca a fost lansat inca...Daca gresesc va rog sa ma corectati. :respekt:
Asa este, am gresit eu, era vorba de Sustain FE..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Zamfi » 13 Mai 2017, 08:22

Nu e chiar nici o problema, dar sa fie informatia corecta.Si asa se interpreteaza uneori in fel si chip . Ca idee generala, asa cum masinile "rezistente" s-au "terminat " undeva prin 2004-2005 , nu vad de ce nu s-ar aplica acest lucru si la mulinete ! Deci societatea de consum ne-a educat suficient incat noi sa ne facem ,sau nu :P , partizanii unei firme! Daca mai ne facem si "prieteni" pe discutii contradictorii Daiwa-Shimano ,inseamna ca baietii si-au atins scopul! :(

Plecati de la principiul "toate e la fel" si o sa va simtiti mult mai bine... :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Spring » 13 Mai 2017, 09:34

there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 13 Mai 2017, 09:46

Salutare. Din dialogul nostru s-ar putea trage concluzia ca producatorii nu acorda mare atentie gresarii. Eu am identificat insa un posibil motiv pentru care s-ar putea totusi, ca aceasta gresare superficiala pe care o fac ei, sa fie deliberata, ba chiar bine ,,cantarita" (studiata) si dozata exact atat cat sa produca efectul tehnic si comercial scontat de ei.
Am observat de multe ori ca mulinetele noi-noute pe care mi le-au adus prietenii sa le verific, ori cele cumparate de mine, sau cele pe care le-am desfacut fiind la vanzare la mine in magazin, (pe vremea cand aveam raion dedicat pescarilor) adesea doar ca sa le studiez temeinic si sa le pot oferi clientilor chiar si cele mai mici detalii legate de produs, ei bine, aveau mai putina unsoare dacat consideram ca ar fi necesara. Totusi, asa cum erau, in starea de gresare executata de producator, ele se invarteau foarte bine in gol! Desigur, nu ma puteam abtine si daca tot erau deschise puneam ici colo, unde consideram ca e cazul, lubrefiant. Dupa reasamblare, constatam ca se misca altfel, putin mai ,,legat" si mai silentios.
Asta in gol. Tot in gol invart clientii mulinetele in magazin si o vor alege pe aceea care se invarte mai mult dupa ce ii imprima rotatie si elibereaza manivela. Cea care e mai neunsa, de regula se invarte mai usor si mai mult, chiar daca mai fasaie sau ,,flendera" putin. Majoritatea clientilor fac alegerea in functie de aceasta evolutie. Pentru o perioada, chiar si in sarcina, va fi totul o.k. fiindca dantura este inca cu suprafetele de contact netede si nu exista uzuri ale pieselor in miscare, iar putina unsoare existenta isi face cat de cat treaba. Aici, e posibil sa intervina maiestria constructorului. Sa dozeze exact cantitatea de unsoare care sa nu influenteze negativ rulajul in gol dar sa fie suficienta cat sa asigure functionarea mulinetei in sarcina, pana la expirarea perioadei de garantie. Dupa acest stagiu garantat de producator, aparitia si evolutia uzurilor va avansa accelerat si mulineta va functiona din ce in ce mai greu si mai zgomotos.

Desigur, eu am avut acceptul distribuitorilor ca sa deschid mulinetele, fara ca sa piarda viitorul client garantia. Din fericire, nici nu am returat (in toti anii cat am lucrat cu ei) nici o mulineta distribuitorilor cu probleme in garantie, dar nici nu am pus pe raft mulinetele care simteam ca nu sunt in regula. Si discutia cu clientul si identificarea produsului corespunzator aplicatiei dorite de acesta, precum si un scurt instructaj de utilizare corecta, (cand este cazul) scutesc pe toata lumea de posibile probleme ulterioare.

Daca presupunerea mea legata de dozarea deficitara deliberata a lubrefiantului de catre producator este corecta, atunci este o problema reala pentru utilizatorul normal, care cumpara un produs nou, in garantie, fiindca nu doreste nici sa piarda garantia, dar nici mulineta dupa ce expira garantia. Cred ca singura varianta optionala este in faza de achizitie, cand trebuie rejectate produsele asupra carora exista cel mai mic dudiu, iar daca achizitia s-a efectuat, atunci sa se solicite in perioada de garantie gresare pentru a elimina sau remedia orice fasait sau orice zgomot nespecific.

In ceea ce priveste Morethanul amicului de ieri, imi pare rau de el, dar trebuie sa il foloseasca asa cum e, sau sa il trimita in strainatate la vanzator cat mai are garantie. Nu avea nici un sens sa il desfac, sa ma umplu pe maini de tehnoligie spatiala (pentru care a platit atat de mult) si sa pun lubrefianti ordinari. Nu sunt de acord sa folosesc nici surogate (ulei amestecat cu toner de imprimanta) cum foloseste acum in Germania un baiat care a lucrat la mine, nici sa afectez garantia unui produs. Asa cum spune si Alan Hawk, Daiwa refuza sa puna la dispozitie originalul magnetic oil. Mai devreme sau mai tarziu, piata ii va penaliza pentru aceasta abordare.

Va salut cu respect si va multumesc pentru raspunsuri si pentru implicarea in subiect. Rew.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Zamfi » 13 Mai 2017, 10:16

Deci asta cu returul e clara.Am returnat o mulineta dupa ce am invartit-o de cateva ori in fata curierului.O mulineta de clasa, sa zicem, medie la vreo 900 lei. Am fost sunat apoi de magazin sa ma intrebe de ce am returnat-o si le-am spus ca mulineta se invarte ca una de 400 de lei nu de 900 :lol: Totul a fost ok .
Insa sunt probleme de "sunete" la mulinetele de top ale celor doua firme in discutie .Ce facem atunci? Nu mai pescuim ? Le facem retur la toate? Hmmm...
Personal am adoptat o varianta in care prietenii fac misto de mine ,dar asta e: incerc sa nu trec de 1000 de lei la mulinetele achizitionate ! De obicei nu le iau din magazinele din Ro si astfel as putea spune ca de fapt pragul ar fi la 1200-1300 lei.La banii astia, constient fiind ca nu cumpar gama de varf, mai usor accept micile probleme semnalate pe aici. Nu zic ca e o metoda buna, dar pentru piticii mei e ok. Bine ,la aia de 900 cu returul la un magazin din Ro era chiar jenant ce jocuri avea...Deci nici chiar asa. La lansete nu am limita de pret ca acolo nu "scoate sunete" :mrgreen:
In rest cred ca este important sa acceptam ca vremurile s-au schimbat si sa pescuim pana mai putem si mai avem ce! Ca azi maine ramanem doar cu sculele... :wallbash:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Mai 2017, 12:09

Voi uitati un lucru.Pina la seria Hagane Shimano era singura firma care a prevazut port de ungere la angrenajul principal si apoi la unele serii la galet.Adica orice utilizator putea gresa din exterior fara a fi afectata garantia.

Din pacate seria Hagane a renuntat la aceste facilitati mizand probabil pe etansarea sporita la galet,antirevers si coca.Pe noi utilizatorii de apa dulce nu ne prea incanta , dar probabil ca la pescuit in apa sarata conteaza, nu stiu..

Oriicum ar fi , eu imi voi completa pe viitor arsenalul cu seria hagane.Pentru mine nu este o problema gresarea deficitara, si vad in chestiunea asta mai mult un avantaj, pentru ca daca upgradez cu rulmenti si gresez corespunzator mulineta va tine cu atat mai mult cu cat etansarea este sporita.Nu-mi pasa ca materialele folosite sunt in aparenta fragile, e doar o impresie falsa, m-am convins de asta dupa aproape 3 ani de utilizare a unei Ultegra Hagane.Rulajul fin, greutatea redusa frana si galetul impecabile, felul ccum aseaza firul ma vor face si pe viitor dependent de Shimano pe segmentul spinning .
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 13 Mai 2017, 12:33

Zamfi scrie:Insa sunt probleme de "sunete" la mulinetele de top ale celor doua firme in discutie .Ce facem atunci? Nu mai pescuim ? Le facem retur la toate? Hmmm...
Niciunul dintre noi nu trebuie sa accepte o mulineta scumpa, daca are rezerve sau nemultumiri ce nu pot fi ignorate, fiindca si de aceea am acceptat sa platim un pret mai mare, ca sa nu existe rezerve sau nemultumiri. Altfel, entuziasmul achizitionarii dispare incet-incet, iar nemultumirea ramane si in mentalul nostru capata conotatii din ce in ce mai deranjante. Lipsa noastra de exigenta le permite producatorilor sa ne bage pe gat ce vor ei. Cu cat mai mult platim pentru un produs, cu atat cresc si asteptarile noastre de la produsul respectiv si cu atat vor fi mai mari dezamagirile daca aceste astepteri ne sunt inselate. Producatorii ar trebui sa fie constienti de acest aspect. E in fond principiul actiunii si reactiunii. Feedbackul nostru (al consumatorilor la nivel mondial) este reactiunea la actiunea cu care ne incearca producatorii. Daca ne pot lua banii in conditiile actuale, atunci e punct marcat pentru ei.

La postarea anterioara am omis sa mai fac o recomandare, care poate fi utila unor colegi de forum. O fac acum:
Consider ca este util sa facem operatiunile de verificare si intretinere a mulinetelor, imediat ce a expirat perioada de garantie a produsului, chiar daca acesta functioneaza inca perfect din punctul de vedere al utilizatorului. Cu atat mai bine. Astfel, nu mai facem jocul nimanui si putem dejuca un plan marsav al producatorilor daca acesta exista aievea si nu este doar o teorie a conspiratiei din capul nostru. Exact ca la autoturisme, agentul de gresare trebuie inlocuit inainte de a se gripa motorul. Periodic!

In ceea ce ma priveste, pe mulinetele mele am intocmite fise de evidenta, pe fiecare mulineta in parte, in care am trecut modificarile, upgrade-ul, numarul actual de rulmenti, datele legate de diametrul, lungimea, rezistenta, tipul firelor de pe tamburi (in total 19 tamburi) si data ultimei intretineri. Adesea, am surpriza sa constat ca s-au strecurat pe nesimtite 2-3 ani la unele mulinete de la ultima intretinere. Timpul zboara nedrept de repede, insa asa, (avand fise) evit sa neglijez intretinerea sau sa nu mai stiu cu exactitate ce am in mulinete sau pe tamburi si nu ma bazez numai pe memorie.

Domnilor... sa auzim de bine! Rew.

Scrie răspuns